Matkashekki, onko helppoa käyttää Puerto de la Cruzissa tai pankissa vaihto. Missä Puerto de la Cruzissa on pankkeja, Chacron aukiolla?
Puerto de la Cruz
matkaan mukaan shekkejä
174274
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Eikös tuo matkashekki ole aika vanhanaikainen valinta. Käteinen tai kortit ovat varmaan kätevämpiä. Itse muistan käyttäneeni matkashekkejä joskus 90-luvun alkupuolella muutaman kerran ja totesin provisiot ja muut hankaluudet melko suuriksi. Varmaan vaihto onnistuu Puertossa, en tiedä onnistuuko enään respassa kuten aikoinaan. Charcon ei ole varsinainen pankkipaikka, mutta ympäristöstä pankkeja löytyy aivan riitävästi.
Saattaapi olla vanhanaikainen juttu tuo matkashekki,käteistä ei viitsi kovin paljon useamman viikon matkalle ottaa. Tuo nyt vaan kiinnostaisi onko jollakin ollut lähiaikoina käytössä siellä noita matkashekkejä?
Tiedän Visat ym. mutta nyt jos joku osaisi vastata tuohon kysymykseeni.
Tallelokero on ilman muuta käytössä.
muistaakseni on pankki.Jaa, herää kysymys, onko matkashekkejä nykyisin enää olemassakaan?Sitä en tiedä.
Joskus about kymmenen vuotta sitten otin niitä mukaan USA:an, ja totesin älyttömän hankaliksi, muistaakseni niistä meni vielä isot provikatkin.
luottotieto-ongelmala, jos Visa tai muu yhtä kätevä kortti ei kiinnosta maksuvälineenä...
sillä luottokortit ja nämä Visa electron kortit ovat parempia ja turvallisempia. Jos ei saa luottokortia niin ei ole kyllä varaa myös matkustaa, näin se vaan on.
paskaa täällä, Visa Elektronin saa vaikka olisi talousrikollinen. Ei kysellä luottotietoja ja käy kaikkialla. On vaan olemassa ihmisiä, jotka haluaa toimia tutusti ja turvallisesti. Ainoat oikeat kotimaassa on pankkikirja ja maailmalla matkashekki
pankkikirja oikein on?Matkashekki?Täh?
Millähän vuosituhannella sä oikein mahdat elää?
omasta pankistasi, sehän käy varmaaan samalla kun jonottelet sinne kassalle makselemaan niitä laskujasi, tutusti ja turvallisesti.
Se on totta että jotkut haluavat toimia tutulla ja turvallisella tasolla, ei ehkä halua käyttää pankki- luottokortteja, esim. vanha tätini joka matkustaa tosi paljon ei omista luottokorttia eikä pankkikorttiakaan.On jonkinmoista talletusta ja osaketta, tuskinpa rahattomana pystyisi matkustelemaan.
Aina ei se Visakaan niin kerro ihmisen varallisuutta.
Visa toimii kun hoitaa maksut ajallaan, voi olla joskus aika tiukkaakin, on ihan omakohtaista kokemusta, on visaa ja muitakin luottokortteja.
Mutta olen hoitanut laskut säntillisesti.
En voi täällä riekua että ei taida olla sellainen kaveri luottokelpoinen jolla ei ole korttia! Ilman luottokorttia oleva saattaa olla paljon varakkaampi kuin yksikään tässä ketjussa kirjoittava "maailmanmatkaaja"
Kyllä matkashekkejä vielä käytetään kts. Forex.
Matkashekki on myöskin turvallinen, jos katoavat ei menetä mitään saa uudet shekit tilalle.
Minä en vain voi tajuta näitä ihmisiä, jotka heti olettavat että ihmisellä on luotto ongelmia, jos ei omista Visaa?!? WTF?!?
Itselläni ei Visaa ole, EIKÄ TULE! Ja rahaa on kyllä ihan riittävästi, eikä minkään näköisiä ongelmia ole ikinä ollut maksujen yms. kanssa.
Visa Electron kuitenkin on...siitä pidän siksi,että se ottaa rahat heti tililtä, tulee elettyä varojensa mukaan. Ja aina rahat riittää, ei tarvitse yli varojensa elää. Tuntuu Visa olevan nykyään enemmän niiden kortti, joilla sitä rahaa EI ole. Ystävänikin elää Visalla ja lähettää sitten laskut isukille maksettaviksi kun on taas kerran tullut elettyä yli varojensa.
Ei siis tod. ole kiinni siitä aina ettei luottotiedoissa olisi kaikki kunnossa! Toisalta, toiset pitävät Visasta ihan vain sen takia, että sillä voi maksaa missä vain, milloin vain...
Kukin taaplaa tyylillään, eikä luulisi olevan keneltäkään pois, jos joku ei halua Visaa käyttää...
mutta kyllä varakkaatkin käyttävät kortteja ja on tietenkin poikkeuksia että pärjää myös ilman niitä. Mutta yleensä jos ei omista luottokorttia niin moni asia on vaikeaa matkoilla esim. auton vuokraus jne. Jos tehdään callup että kuinka monella on luottokortti tai electron niin 95% matkustajista sellainen löytyy. Käteinen ja jotkun hemmetin matkasekit ovat 80 lukua ja ei kukaan järkevä käytä enää niitä, paitsi ehkä tosian jotkut höperöt mummot.
että on poikeuksia kutenolet sinä mutta sinä varmaan myöskin matkustat vähän ja et harrasta matkustamista kaukomaihin missä ei käteisellä eikä electron kortteja ole edes koskaan nähtykään. Siksi luottokortti on pakko olla tai pysyy sitten kotona. Sinun mielipiteesi että esim. Visan käyttäjä elää yli varojen on aika kaukaa haettu kun maksuaika on n. 30 pv kuitenkin, Se on vaan järkevää kun reissaa sillä käteinen ei edes kelpaa monessa paikassa, luottokortti kyllä ja käy jopa panttina tiukan paikan päällä. Ota sitten laukullinen seteleitä kun lähdet esim. 2 kk matkalle Intiaan? kätevääkö, ehkä sinusta mutta ei minusta. Ja tiedoksi ettei Visa Electron käy siellä eikä monessakaanpaikassa ja sillä rahan nostaminen on erittäin kallista.
Eikö aloittaja kysynyt matkashekkien käyttöä Puerto de la Cruzissa eikä Intiassa?
Taitaa olla lukemisen ymmärtämisessä vikaa?
Kysymyshän tosiaan oli nyt n. viikon parin mittaisesta lomasta Puertoon..ei kahdesta kuukaudesta Intiaan.
Ja kyllä, olet oikeassa. Töiden ja koulun takia en pääse matkustamaan kuin n. kerran vuodessa ja silloinkin vain yksi-kaksi viikkoa kerrallaan.
Mutta luetaanhan viestit kunnolla ennen kuin aletaan aukomaan päätään ihan turhan takai. Alkaa vain vaikuttamaan hölmöltä...
esimerkki oli vain esimerkki mutta eihän tuollaiset viherpimerot ymmärrä mitään. Ota hyvä ihminen matkasekkejä, siitä vaan. Mutta sen sanon että älä tule sitten itkemään kun käy huonosti, sekin on nähty.
interreilasi ja siltä varastettiin laukku junassa Ranskassa oli tosi hyvä, että oli matkasekkejä eikä luottokorttia tai liikaa rahaa.
Passi ja sekit löytyivät roskiksesta (selvisi poliisilaitoksella).
Mutta nykyään pankit ovat niin kovia rahastamaan, että ei oikein kannata rahoja vekslailla, jos ei ole ihan pakko.
Kyllähän niissä korteissakin on vuosimaksu, niin ettei niitä ihan pienen käytön takia kannata hankkia.
Kyllä sieltä P.d.l Cruzizta varmaan pankki löytyy helposti.
sillä kuka nyt kortteja esim. Visaa hankkii yhden matkan takia? typerää porukkaa sen sanon.Nauratti viime kesänä jenkeissä kun siellä oli sekit käytössä, tuli 70 luku mieleen. Mutta nehän onkin jenkkejä.