Hei!
Suunnitteilla ottaa itselleni koira ensi vuoden puolella. Haluaisin koiran, joka olisi näöltään valkoinen länsiylämaanterrieri. Ystävälläni on sekarotuinen koira, joka on westien ja bicon frisen sekoitus. Olisiko kenelläkään ehsotuksia, mistä tällaisia voisi kysellä. Ja ylipäätänsä sekarotuisia koiria?
Puhdasrotuinenkin olisi mahdollinen, mutta ei niinkän pakko, sillä hintaero on kuitenkin huima.
Haluaa westien+biconin sekoituksen
7
794
Vastaukset
- suunnitteilla vuonna 2008
Itsellä suunnitteilla vuodeksi 2008 koiralleni pennut.. pennut ovat noin 75%kultaisia noutajia. Teetän pennut vasta kun olen tutkinut koirani terveeksi(lonkat, polvet, silmät) jos jotain kiinnostaa niin sähköposti on [email protected]
Vain asiallisia kyselyjä.. - vain siksi
että se on halvempi kuin puhdasrotuinen, älä ota koiraa ollenkaan! Sillä vaikka koira maksaisi kuinka paljon tai vähän hyvänsä, se hankinta hinta on kaikkein pienin kulu sen elämän aikana! Tarvitset sille tarvikkeita harjasta taluttimeen, leluja, puruluita, pedin, hyvää ruokaa, madotukset, rokotukset, mahdolliset eläinlääkärikulut siihen vielä päälle...
- terri.eri
pieniä sekarotuisia koiria tulee vastaan todella harvoin. useimmiten ovat kai tuota pystykorva-noutajakokoa. eikä kukaan järkevä teetä puhdasrotuisella sekarotuisia pentuja! eli eipä niitä mistään voi kysellä.
suositan että kyselisit ihan rotukoiraa, saisit varmasti mieleisesi näköisen ja kokoisen. niissäkin löytyy kuitenkin esim. värivirheellisiä tai häntämutkaisia, jotka eivät maksa niin paljon. jos se sinulla rahasta on kiinni siis. kennelliitolla on myös olemassa osamaksusopimus eli sekin voi olla mahdollista.- tzirk
kyllähän asua voi noin olla. Ei minulle koiran osto rahasta ole kiinni, mutta ajattelin lähinnä sitä, kun et koiraa näillä näkymin näyttelytarkoitukseen. Ajatus sekarotuisesta lähti vain siitä, kun kaverillani on koira joka on westien ja bichon frisen sekoitus. Onko kenelläkään muuten kokemusta siitä tai voisiko suositella jotakin kenneltä, mistä westie rotuisia koiria saisi?
- ;;;;;;;;
tzirk kirjoitti:
kyllähän asua voi noin olla. Ei minulle koiran osto rahasta ole kiinni, mutta ajattelin lähinnä sitä, kun et koiraa näillä näkymin näyttelytarkoitukseen. Ajatus sekarotuisesta lähti vain siitä, kun kaverillani on koira joka on westien ja bichon frisen sekoitus. Onko kenelläkään muuten kokemusta siitä tai voisiko suositella jotakin kenneltä, mistä westie rotuisia koiria saisi?
Kyllä noita pieniä sekarotuisia löytyy. Esim. http://www.lemmikkipalstat.net/cgi-bin/apula/apula.pl?3
Muotirotujen pentuja on kovin vaikea saada, eli on myyjän markkinat. Tämä näkyy kovassa hinnassa ja monissa vaatimuksissa, joita kasvattaja ostajalle esittää. Näyttelykäynnit ovat yksi, joita kasvattajat usein vaativat. - mieltä osittain
;;;;;;;; kirjoitti:
Kyllä noita pieniä sekarotuisia löytyy. Esim. http://www.lemmikkipalstat.net/cgi-bin/apula/apula.pl?3
Muotirotujen pentuja on kovin vaikea saada, eli on myyjän markkinat. Tämä näkyy kovassa hinnassa ja monissa vaatimuksissa, joita kasvattaja ostajalle esittää. Näyttelykäynnit ovat yksi, joita kasvattajat usein vaativat.Eikä vaadi kaikki näyttelyissä käyntiä! -höpö höpö.
Eikä ne paperit ole näyttleyitä varten, ne on koiran helkilöpaperit ja helkilöturvatunnus. Voit seurata että miten paljon nartulla (emällä) on pentuja teetetty jne. ja mikä on ollut terveys jne.
Lisäksi westiet ovat usein aika allergisia joten mitään sekuvain-sekoitusta sekuvain-"kasvattajalta" tästä rodusta en lähtisi ostamaan. Kuulostaa pentutelhtailijoiden unelmasekoitukselta, 2 muotirotua...
Käänny virallisen kasvattajan puoleen, sieltä saa sitten apua sen pennun kanssa vastaisuudessakin. Kummallakin rodulla on melko vaativat turkit jne.
- Onx_OK
Minä haluaisin pääsiäisenä vetää lammasta. Ihan oikeesti!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi675927Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3495749Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934731Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y122235Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva182048Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu521952Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont431870Martina vuokraa yksiötä
Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.2511211Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan2031114Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!
Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka641061