Olen käynyt useampaan otteeseen kirjastoissa hakemassa tietoa alkoholinkäytön historiasta, miten alkoholi on alunalkaen keksitty, mihin tarkoitukseen sitä on käytetty, miten se alkoi kehittyä voimakkaammaksi ja miten sen käyttö muuttui sen jälkeen kun se kaupallistui? Sattuuko kukaan muistamaan lukeneensa jotain näihin kysymyksiin liittyvää?
Olen käynyt aika läjän kirjallisuutta läpi ja suosittelen kaikille alkoholismin kanssa tekemisiin joutuneille Raimo O. Kojon kirjaa Eroon viinasta. Se on ehkä pikemmin suunnattu alkoholistien läheisille, mutta Kojo kirjoittaa entisenä juoppona kaikille asiasta, jonka hän tuntee läpikotoisin.
Tommy Hellstenin kirjoja yhtään väheksymättä, hänen kirjoistaan puuttuu ehkä hitusen sitä omakohtaisuutta, joka kolahtaisi ainakaan minuun. Hänen kirjojaan kuitenkin pidetään läheisriippuvuutta käsittelevän kirjallisuuden klassikkoina Suomessa.
Jos olette lukeneet jotain alkoholismista tai alkoholistien läheisten kokemuksista, voisitteko suositella jotain omaa suosikkianne tai kirjaa, joka on koskettanut teitä?
P.S. En löytänyt oikein tälle avaukselle sopivaa kohtaa, mutta menköön nyt tässä.
Kirjoja ja tietoa alkoholismista sekä sen vaikutuksista läheisiin
9
2170
Vastaukset
- kerropas
Kerro vielä mistä tuon kirjan saa ostettua.
Sen painos on ollut loppuunmyyty. Toki jostain kirjastosta voi löytyä, mutta tuollaiset kirjat on kyllä sellaisia, että niitä lukee mielellään pätkän kerrallaan ja pureskelee sitä :)
Mieheni on alkoholisoitumassa ja jotenkin on avuton tunne, haluaisin auttaa, mutta minun auttaminen taitaa olla pahasta vaan.Tarkoitatko Kojon kirjaa? Kirjakaupoista sitä kai täytyy kysellä ISBN-numerolla 951-1-15174-6. Jos on painos loppuunmyyty niin ehkä jonain päivänä Otava painattaa uusintapainoksen. Muussa tapauksessa kirjastot ovat varteenotettavimmat paikat, joista sitä voi löytää. Kirpputoreilta ja antikvaarisista voi kysellä, mutta epäilen, ettei tuota kirjaa pahemmin niistä löydy.
- se on
morpheuz kirjoitti:
Tarkoitatko Kojon kirjaa? Kirjakaupoista sitä kai täytyy kysellä ISBN-numerolla 951-1-15174-6. Jos on painos loppuunmyyty niin ehkä jonain päivänä Otava painattaa uusintapainoksen. Muussa tapauksessa kirjastot ovat varteenotettavimmat paikat, joista sitä voi löytää. Kirpputoreilta ja antikvaarisista voi kysellä, mutta epäilen, ettei tuota kirjaa pahemmin niistä löydy.
Niinpä, vuosi sitten metsästin sitä, siis olisin halunnut ostaa. Ei onnistunut.
- Speedball
se on kirjoitti:
Niinpä, vuosi sitten metsästin sitä, siis olisin halunnut ostaa. Ei onnistunut.
Suosittelen kirjaa nimeltä "Päihdelääketiede", kustantaja on Duodecim ja eri osiot ovat eri kirjoittajien. Se löytyy ainakin isommista kirjastoista.
Speedball kirjoitti:
Suosittelen kirjaa nimeltä "Päihdelääketiede", kustantaja on Duodecim ja eri osiot ovat eri kirjoittajien. Se löytyy ainakin isommista kirjastoista.
Koetan metsästää kirjan. Kiitos vinkistä.
- olkaatte hyvä
M. Beattie: Irti läheisriippuvuudesta
J. Kirckpatrick: Täyskäännös
aa- kustannus: Nimettömät alkoholistit
C. Jackson: tuhlattuja päiviäBeattien kirja on tuttu, samoin noita AA-kirjoja olen selaillut läpi. Sen sijaan Kirkpatrickin ja Jacksonin teokset ovat itselleni ihan uusia. Kiitos niistä. Beattienkään kirjaa en ole kannesta kanteen lukenut, joten ehkäpä olisi aika.
- alkoholipalstalta
keskustelut -> terveys -> päihteet -> alkoholi. Kirjoita viestisi sinne. Sieltä saat paljon tietoa alkoholismia käsittelevästä kirjallisuudesta sekä alkoholismista yleensäkin.
- Anonyymi
Hei!
Lukekaa Putkiksen kirja,
Pelkään mutta en pakene!
Se on todellinen löytö!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k17410698Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t907515Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle
Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht37376Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t287374Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa885753Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus525228Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset314976Giorgia Meloni vs Riikka Purra
Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk124791Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee
– Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k32142Ei muuta kun kylärinkiä ajamaan!!!
Huomenta! Tuossa ku kylän pinnassa asunu koko iän, nii viime vuosina nii harmittanu ku viikonloppusin niin hiljasta, sil361583