Juice Leskinen on poissa

musiikin ystävä

Juice Leskinen on kuollut

Taiteilija Pauli Matti Juhani "Juice" Leskinen on kuollut. Hän menehtyi 56-vuotiaana sairaalassa Tampereella eilen.

Arvostettu taiteilija Juice Leskinen sai työstään useita kulttuuripalkintoja. (SAMPO RAUTAMAA)

Juice Leskinen meni naimisiin suntio Sari Savikon kanssa vuonna 2004. (RONI LEHTI)

Kuvagalleria: "Juice Leskisen elämä"

Juankoski jää kaipaamaan lauluntekijäänsä

Ystävät muistelevat Juicea

Juice tunsi suomen kielen salat

Pauli Matti Juhani Leskinen

Mikko Alatalo surun murtama

Vuonna 1950 Juankoskella syntynyt Leskinen tunnetaan säveltäjänä, sanoittajana, runoilijana ja kirjailijana. Leskinen sairasti muun muassa maksakirroosia ja diabeteksen aiheuttamaa munuaisten vajaatoimintaa.

Munuaisten vajaatoiminnan vuoksi hän joutui käymään säännöllisesti dialyysihoidossa, joka tarkoittaa veren puhdistamista koneellisesti.

- En minä tästä parane ilman uutta munuaista. Odotan munuaisen siirtoa tai elintestamenttia, Juice sanoi Iltalehdelle kesäkuussa.

Sairaudestaan huolimatta Leskinen ei koskaan pettänyt fanejaan, vaan jatkoi ahkerasti keikkailuaan dialyysihoidoista huolimatta.

- Onhan noita sairaaloita eri puolilla, ettei hoito sillä tavoin matkoja estä, Juice tokaisi elokuussa.

Terveys heikkeni jo 20 vuotta sitten

Kansan rakastaman muusikon terveydentilaa on seurattu tiiviisti mediassa.

Juicen terveys alkoi ensimmäistä kertaa reistailla toden teolla vuonna 1986. Tuolloin hän lopetti keikkailun sekä vetäytyi hetkeksi syrjään julkisuudesta.

Vuonna 1988 arvuuteltiin kuolemankalpean miehen maksan tilaa, ja taiteilija päätyi lopulta sairaalaan. Vakavasta tilanteesta toivuttuaan hän myönsi ajaneensa itsensä aivan piippuun sekä henkisesti että fyysisesti ja hakeneensa viinasta lohtua paineisiin.

Vuonna 1997 Leskinen kärsi vakavasta burn outista.

Puolikas taiteilijaeläke

Sairastuttuaan munuaisten vajaatoimintaan Leskinen päätti hakea taiteilijaeläkettä. Kulttuuriministeri Tanja Saarela myönsi Juicelle valtion puolikkaan taiteilijaeläkkeen, määrältään 571,63 euroa kuukaudessa.

- Täyttä eläkettä en saanut, koska olen iältäni näin nuori, vaikka kehoni on kuin 80-vuotiaalla. Eläkkeestä jää käteen 300 euroa kuukaudessa. Taiteilijaeläke on kuitenkin merkittävä kunnianosoitus.

Juice esitti toukokuusa Iltalehdelle näkemyksensä, mihin aikoi käyttää eläkerahansa.

- Ajattelin ostaa koko Tampellan alueen, missä asun. Samalla sanon YIT:n ja Skanskan irti toimistotiloistaan.

Lukuisia kunnianosoituksia

Juicella oli maine yhteiskuntakriitikkona ja vastakulttuurin edustajana, mutta hän oli tunnetusti perso yhteiskunnan tunnustukselle.

- Tiedän, että olen tehnyt arvokasta työtä ja teen sitä vastakin. Tosin ei se enää ole niin radikaalia vastakulttuuria kun minut on hyväksytty. Siihen tosin kului aikaa useampi vuosikymmen. Lordilta ei mennyt kuin kaksi tuntia kun se nousi vastakulttuurista hyväksytyksi ilmiöksi, Juice kommentoi Iltalehdelle toukokuussa.

Leskiselle myönnettiin monia huomionosoituksia. Tampereen luovan säveltaiteen palkinnon hän sai 1985, valtion säveltaidepalkinnon 1989, Juha Vainion rahaston tunnustuspalkinnon 1991 ja Tampereen kaupungin luovan kirjallisuuden palkinnon 1993. Suomen runoilijaliiton Vuoden runoilija -tunnustuksen hän sai vuonna 1994.

1

896

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ohikulkuri

      Itselläni ei alun perin ollut mitään erityistä mielipidettä Juicen biiseistä. Ei siis puolesta eikä vastaankaan. Lähinnä neutraali lähtökohta. Eipä montaa kuukautta ole nyt kulunut, kun Juicen biisejä alkoi niin sanotusti soida mielessä. Tämän kautta aloin sitten Juicen biisejä kuunnella. En ihmettele, että tuotanto on jäänyt kansakunnan muistiin.

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      8078
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3862
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1906
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1340
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      1163
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      31
      1089
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      11
      885
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      847
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      822
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      27
      772
    Aihe