Tämä tylsä ihotauti naamassa alkoi vaivata ja apocyclin kuuria en ole voinut tietenkään ottaa, kun odotan. onko kellään ollut vaivaa samasta, ruusufinnin kaltaisesta ihotaudista ja oletteko saaneet siihen jotain muuta lääkettä, joka olisi raskauden aikana sallittu tai kotikonstein onnistuneet sitä jollain rauhoittamaan? Kiitos vastauksista etukäteen!
perioraalinen dermatiitti
pampula
5745
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
minulla itselläni on ruusufinni ja ennen raskautta se ei lääkkeiden ansiosta vaivannut. nyt kun olen joutunut jättämään lääkkeet pois niin naama on ihan kauhean näköinen.
itellä ainut mikä edes jotenki helpottaa on olla käyttämättä meikkiä mahdollisimman vähän sekä käyttää tosi rasvaisia rasvoja kasvoissa. ens viikolla on lääkäri ja siltä aattelin jotain vinkkejä kysyä..
en käyttänyt mitään. Loppuraskaudessa käytin dactacortia aina silloin tällöin nenänpielien ollessa todella tulehtuneita. Lisäksi kyseiseen ihosairauteen käytössäni on Rozex-geeli, jota muistaakseni käytin vain tosi pahassa vaiheessa. Lääkelaitoksen sivuilla on tarkat tiedot joka lääkkeestä ja niiden imeytymisistä. Kysy toki lisää apteekista!
Kortisonipitoisia voiteita ei perioraalidermatiittiin tai ruusufinniin kannata käyttää. Ne näyttävät aluksi auttavan, mutta myöhemmin ihottuma lehahtaa entistä pahemmaksi! Dactacortissa on kortisonia.
Kiitos teille vastauksista :)
Hei!
Tähän mennessä olet tainnut jo saada vastauksen, mutta kerronpa kuitenkin kun asia minua koskettaa henk.koht. Minulle sanottiin raskauden hormonien jopa pahentavan ihottumaa, miltä näyttikin, mutta onneksi sain raskauden aikana sopiviksi lääkkeiksi Ermysin-tabletteja (Orion Pharma, sis. erythromycin) sekä Rosazol-emulsiovoidetta (Alpharma, sis. metronidazolum).
Selvä muutos naamassa parin viikon jälkeen! Nyt on kolmas viikko hoitokuuria menossa. Lääkäri seuraa tilannetta ja varoitteli etten lopeta hoitoa liian hätäisesti, hoidon jatkuttava keskeytyksettä kuulemma 1kk jopa 2kk. Ilmeisesti tämä ihotauti on hanakka uusiutumaan. Kiva kiva. Olen havainnut että kannattaa syödä kunnolla ennen tablettia, tai tulee vähän ällö olo. Tai se olo voi johtua raskaudestakin...
Hyvää jatkoa sinulle, sekä sisältä että päältä :)
T:kohtalotoveri