Kunnioitus ja kiitos Matti Grönroosille! Sivut ovat loistava Norjan matkailijan tietopaketti.
http://www.kolumbus.fi/matti.gronroos/norjafaq.html
Loistavat Norja-sivut
4
1575
Vastaukset
- Altan Kvibyssä viimeksi maj...
Minne päin Norjaa meinaat ensi kesänä mennä?
- Juuso
Olen käynyt Eteläosan eli Bergen-Stavanger Kristiansand-Drammen ja niiden välisen ylängön pari vuotta sitten.
Viime kesänä oltiin pohjoisessa. Puuttuu tuo Norjan keskiosa, mutta se jäänee tuleviin vuosiin. - on sitten vielä
Juuso kirjoitti:
Olen käynyt Eteläosan eli Bergen-Stavanger Kristiansand-Drammen ja niiden välisen ylängön pari vuotta sitten.
Viime kesänä oltiin pohjoisessa. Puuttuu tuo Norjan keskiosa, mutta se jäänee tuleviin vuosiin.näkemättä;))
Hauskaa matkaa kaikille Norjaan suuntaaville! - Altan matkaaja
Juuso kirjoitti:
Olen käynyt Eteläosan eli Bergen-Stavanger Kristiansand-Drammen ja niiden välisen ylängön pari vuotta sitten.
Viime kesänä oltiin pohjoisessa. Puuttuu tuo Norjan keskiosa, mutta se jäänee tuleviin vuosiin.Katselinpa Norjan karttaa ja 8. Norjan viikko-oleskelun kohteeksi olen ajatellut Nordmøreä, sieltä vuokramökkiä viikoksi mieluiten Hurtigruten-reitin varrelta. Valitettavasti Atlantinranta on aivan liian rikkonainen Kristiansundista itäänpäin eli aikaa tuhlaantuu liikaa lauttasatamissa odotteluun.
Läheiset Hitran ja Frøyan saaret kiinnostaisivat, mutta sinne pääsy on käytännössä vain yhden tien (Rv. 714) takana, joten sekään ei ole hyvä. Hurtigruten-reitti kulkeepi juuri Hitran ja mantereen välistä.
Mökkiä tulen etsimään todennäköisimmin Sunndalsfjordenin ja Trongfjordenin väliseltä niemikkeeltä. Sieltä sitten teen veljeni kera päivämatkoja lähistölle eli Peikonpolulle (ajettu alaspäin Rv. 63:sta v. 2003), Moldeen, Ålesundiin ja Kristiansundiin.
Paljastan muuten tehneeni korkeimman Norjassa tehdyn kaahaukseni aillä hetkellä autiossa Tafjordin tunnelissa käytyämme ensin katsomassa sitä lähes 100 metriä korkeaa patoa (Zachariasdammen?).
Nordmøre on lähellä Pohjoismaiden korkeinta vuoristoaluetta ja muuten alue on tuntematon, joten Uralia korkeampi vuoristoalue ja Rapakon ranta ovat ne magneetit vetämään Suomi-turistin puoleensa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1863525Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3762210Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii562196- 432062
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321491Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931251- 541213
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul4491189Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1181045- 59994