keittiön laatoitus

316

Jep.

Eli ohjeita ja vinkkejä keittiönkaappien välitilan laatoittamiseen kaivataan.

Keittiöstä tulee L-mallinen ja laatoitettava alusta on kipsilevyä ja pieni pätkä lastulevyä.

Esim.
-Mikä olisi järkevin kiinnitystapa? (entiset olivat liimalla ja hyvin olivat kestäneet)

-Jos liima niin millainen?

-Onko olemassa joku "standardimitta" välitilan korkeudeksi vai voiko siinä soveltaa esim. laattojen jaon mukaan?

-Muita vinkkejä? Kaikki ohjeet kelpaa, ensimmäistä kertaa liikkeellä laatoitushommissa.


Kiitos!

3

5902

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mars mars

      Tapoja toteuttaa on yhtä monta kuin on tekijää. Ei ole yhtä oikeaa tapaa.

      Ite heittäisin sen lastulevypätkän mäjelle ja korvaisin kipsillä ettei pohjat elä. Jotkut suosittelee vesieristystä laatan alle rätteineen päivineen. Senkin voi tehdä.

      Entiset laatat on näköjään jo nypitty.Helpointa olisi ollut vetää uudet päälle. Irrotettaessa laattoja helposti varsinkin kipsipohja kärsii ja liimajämien ym. kokkareiden raapiminen/tasoittaminen vie hermot.

      Kaakelien kiinnitys menee millä vaan mikä on halpaa ja mukava työstää kaakelikaupassa neuvovat kyllä. Välitilan korkeus kannattaa mitoittaa käytettävien laattojen mukaan jos se vaan on mahdollista. Jos ei niin tulee vaan ylimääräistä paloteltavaa ei sen vakavampaa. Ei palat sieltä nurkasta valolistan alta näy. Jos joku pillunnussija niitä kattelee niin katelkoon.

    • laatta

      laastilla. Välitilalaattojen alaetäisyys pöydästä 3 mm samoten etäisyys yläkaappien alareunasta. Toleranssi -2mm. Vedeneristystä et tarvitse. Ylijäämä kosteussulut voit sinne pyyhkiä jos niitä on.
      Aina kulmissa olevat laatat pitäisi olla samansuuruiset ja päättyvä laatoitus ei saisi olla pienempi kuin 0,75xlaatta.

    • peukku68

      laatat voit laittaa edelleen liimalla. Lastulevyyn ei oikein muuta voikkaan laittaa ja kipsiin käy ihan hyvin myös.

      Laattajakoa kannattaa toki miettiä laatan koonkin mukana jos sillä ei ole muuten väliä. Yleisesti se välin korkeus on noin 45cm.

      Jos sulle tulee korkeita komeroita siihen köökkiin niin ne määrää sen välitilan korkeuden jotta saat kaikki kaapit samaan korkeuteen yläpäästään. Jos ei tule, niin voit toimia niin kuin parhaaksi näet. Välitilaa ei kannata tehdä kamalan korkeaksi sillä jos alakaapisto on nykymitoilla niin yläkaappeihin ylettyminen alka aolla tuskaa tavalliselle persjakkaiselle jo noilla mitoilla..

      Niin ja on olemassa ihan laattaliimaa, kaupassa neuvovat lisää..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      38
      3289
    2. Niin voimakkaat tunteet

      Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi
      Ikävä
      16
      2595
    3. Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen

      sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk
      Ikävä
      24
      2564
    4. Puhe on halpaa

      Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.
      Ikävä
      44
      1816
    5. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      25
      1536
    6. Oletko harrastanut

      seksiä kaivattusi kanssa? 🤔
      Ikävä
      121
      1301
    7. Nainen, se on vain karu totuus, että

      sinut on luotu synnyttämään ja mies siittämään. Niin on luomakunnassa säädetty ja niin se on. Sinut luotiin heikoksi ja
      Ikävä
      279
      1258
    8. Joko aiheuttamani pettymys

      on lieventynyt? Toivottavasti. Uskallan heittää lentosuukon näin etäältä ja nimettömänä 😘.
      Ikävä
      90
      1229
    9. Kosulan Keisari karviossa

      Non ni. Kosulan keisari karviossa käväsemässä,kamera pyöri ja tubetulot lopsahti tilille,myös VEROVÄHENNYLSIIN ajo
      Tuusniemi
      24
      1146
    10. Arvasin että sen profiilin takana on sinä

      Ja nyt suutuit. Pidähän tuo äläkä enää haikaile sitten, rakas 😉
      Tunteet
      13
      1110
    Aihe