Altaan vaihto

kultakala....

Hei! Minulla on kaksi kultakalan poikasta (huntupyrstö), jotka ovat nyt VÄLIAIKAISESTI uineet 85l. akvaariossa noin viikon edellisen, suuremman akvaarion mentyä rikki. Tilanne on nyt se, että vanha 500l. akvaariota ei nyt sitten saadakaan korjattua joten uuden oston aika olisi. Sopiva, uusi ja 550-litrainen on jo kylläkin löydetty, ja se saadaan meille ilmeisesti ensi viikolla. Ainoa mikä tässä mietityttää on se, että tämä uusi akva onkin sitten täysin uusi ja olen kuullut varoituksia siitä, että uudet akvaariot levättyvät helpommin. Mitä voisin tehdä tämän estämiseksi? Miten totuttaisin fisut helpoimmin uuteen kotiinsa? Annanko uuden akvan "kypsyä" kuinka kauan ennen kuin päästän kalat uuteen kotiin? En viitsisi enää kovin kauaa niitä tuossa "purkissa" pitää. Toivoisin asiallisia vastauksia, ja niitä "hui kaahia ei kultakaloja voi noin pienessä altaassa pitää"-kauhisteluja en tarvitse, tiedän sen vallan hyvin ja tämä ratkaisu oli todellakin vain väliaikainen.

2

699

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fish KING

      On kaks vaihto ehtoa;

      1. kypsytät akvaarion kultakaloille valmiiksi

      2. jos sulla on riittävän tehokas/aat suodatin valmiina uuteen akvaarioon ja vanha hiekka jonka aiot pitää tuosta tilapäis akvaariosta olemassa voit kypsyttää akvasi nopeasti seuraavalla tavalla;

      Laita hiekkaa niin paljon kuin voit sukkahousuihin ja sukkahousut uuteen vettä puolillaan olevaan akvaan.
      Suodatin porisemaan ja mahdolliset koristeet akvaan.
      Pikku akvasta sisältö uuteen akvaarioon ja vettä täyteen.

      Se on siinä, tarkkaile nitriittiä ja nitraattia viikon kaksi, joka toinen päivä pitämällä samalla kirjaa. Ongelmia ei pitäisi ilmaantua mutta jos NO2 ja NO3 nousee uhkaavasti, tee veden vaihtoja tarpeen mukaan.

      Kultakalat on luonnostaan erittäin kestäviä kaloja harrastaa ja niitä kannattaakin harkita pidettäväksi kesäisin ulko altaissakin.
      Mitä lajia sulla siellä on?

      Mullakin haaveena joskus tuo kultakala akvaario kunhan nuo afrikkalaiset alkaa tossa tonnisessa kyllästyttämään.

      • kultakala....

        Huntupyrstöjähän ne molemmat on, toinen musta ja toinen semmoinen oranssin värinen (taas hyvin oleellisia tietoja..(: ). Ihan sinttejä ne onneksi tuon entisen akvan rikkoutumisen kannalta vielä on, niitä 30cm mötkäleitä kun olisi ollut aika mielenkiintoista tuohon 80l. purkkiin tunkea. ;)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      84
      10511
    2. Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen

      "Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu
      Maailman menoa
      141
      8784
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      90
      6067
    4. Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueita

      näin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään
      Maailman menoa
      60
      4268
    5. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      53
      4227
    6. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      80
      4070
    7. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      50
      3719
    8. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      67
      3179
    9. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      7
      3117
    10. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      67
      2955
    Aihe