kuulin juuri, että tutulla oli tullut keskenmeno 12 viikolla...pahoinvointia ei ollut ollut ollenkaan koko raskauden aikana. Nyt heräsikin pelko mieleeni, että onko pahoinvoinnittomuus merkki tulevasta mahdollisesta keskenmenosta. Itselläni kun ei ole ollut lainkaan pahoinvointia ja olen nyt 7 5 viikolla. Kertokaa kokemuksistanne, jotta oloni helpottuisi.
pelottaa
mahd. keskenmeno
5487
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
ensimäisessä rakaudessa ei ollut minullakaan pahoinvointia,eikä tullut kesken. se on yksilöllistä se pahooinvointi. nauti jos selviät ilman sitä.
Ei ollut minullakaan kummassakaan raskaudessa, ja molemmat on menneet hienosti!! Pelko pois.
Kolmas raskaus menossa ja kaikissa olen voinut pahoin eri asteisesti. Tämä raskaus on ollut rankin tähän saakka (13. viikko), väsyttää ja etoo jatkuvasti.
Pahoinvointi on niin yksilöllistä, että minkäänlaisia johtopäätöksiä ei voi tehdä. Neuvolassa kyllä sanoivat, että rajut raskausoireet on toisaalta hyvä merkki, sillä silloin kaikki on tod.näk. kunnossa. Kuulemma suurin osa keskenmenoista on juuri sellaisia, että ei ole ollut pahoinvointia ym. oireita.
Mutta ei se etukäteen murehtiminenkaan hyväksi ole. Nauti hyvä ihminen raskaudesta ja hyvästä olosta=)
Itse en ole osannut edes huolestua vaikka pahoinvointini loppui kuin seinään. Viikkoja vasta 9. Oksensin siis pari viikkoa aina aamuisin, ja viime maanantain sitten kokonaan. sen jälkeen ei ole ollut pahoinvointia ja toivon hartaasti ettei tulekaan=) ei sitä kaikilla ole.. Ällös huolehdi=)
Älä huolehdi.Kaikilla ei tule pahoinvointia lainkaan. Ja se ei tarkoita sitä, että sinulle olisi tulossa keskenmeno. Olen itsekkin vielä melko alussa ja minullakaan ei ole ollut lainkaan pahoinvointia, mutta en silti ole edes ajatellut asiaa niin, että se kertoisi tulevasta keskenmenosta. Toivotaan, että kaikki menee hyvin ja voimia sinulle!