mandariini

Voiko mandariinin siemenestä kasvattaa puuta?
Jos voi miten se tehdään?
42834
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Laitoin vain mandariinin siemenen multaan, siitä se lähti kasvmaan. Kasvoi vuosikausia tekemättä mandariineja ja sitten se vain kuoli.

Äänestä

Kyl se kasvaa ihan ok ja tekee hedelmiäkin. Multaa siemenen päälle ainoastaan siemenen vahvuuden verran ja allne n.5-7 cm. Pintamulta pidettävä kosteana suositus on että antaa kuivahtaa välillä etteivät siemenet mätäne. Käytän itse kelmua istutuksen päällä jotta kosteus säilyisi ja yhdestä kulmasta huikan avoinna ilmansaannin kannalta mutta hyvin itää ilman kelmuakin.

Äänestä

mulla kasvaa vuoden vanha mandariinipuu hyvinpärjää.mandariini on litran purkissa ja kastelen kerranviikossa

Äänestä

Ei ole mahdollista

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kokeiluja.... kirjoitti:

Voiko mandariinin siemenestä kasvattaa puuta?
Jos voi miten se tehdään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu