Kokemuksia kaivattaisiin moottorisahaketjun teroittamiseen. Kaupat myy sähkökäyttöistä teroituskonetta, joka tarjouksessa Rautiassa oli 50 euron paikkeilla.
Onko semmonen 'lelu', vai kannattaako edelleen käydä teroituttamassa ketjut ammatti-ihmisellä??
Viilausko paras vaihtoehto?!?
moottorisahaketjun teroitus
12
5467
Vastaukset
- Teräviksi
Mulla on semmonen terotin.Kyllä sillä saa ketjut kuntoon.Itse kyllä yleensä laitan sahan ruuvipenkkiin kiinni ja viilailen siinä,mut tietyst jos on menny enemmän kiveen,niin sitte koneella,syö vähä enempi ketjua.
- Tähtääjä
Opettele nyt hyvä mies viilalla teroittamaan teräketju. Kyllä sinäkin sen opit, kun me muutkin on se opittu - ainakin jotenkin. Sähkökäyttöisestä värkistä minulla ei ole kokemusta. Sellaisia viilan ohjuria olen kokeillut, ja ne auttavat oikean kulman löytämistä ja siinä pysymistä.
Teräketjua ei kannata päästää kovin tylsäksi eli muutaman tunnin kun sahaa, niin kannattaa jo teroittaa. Vähemmän tarvitsee viilalla pyyhkiä, kun sen tekee usein. Sahaaminen on paljon kivempaa, kun terä leikkaa, eikä usein toistuva kevyt teroitus kuluta ketjua enempää, kuin harvoin tehty iso operaatio.
Jos joutuu teräketjun teroituttamaan 'ammatti-ihmisellä', niin eikö olisi parempi myidä pois koko moposaha ja ostaa jatkossa polttopuunsa niitä tekevältä ammatti-ihmiseltä?- kokemusta on
Itsa viilaan kiinni ruuvipenkkiin ja kaksinkäsin viilaan kiinni tulee hyvä. Muista lasken puruhammasta välillä. kulmahionakone on hyvä siinä, hipsimallä vähän kyllä sen käytössä huomaa. Puruhammas jää yleisesti huomaamatta
- Osa-aika-metsuri
Kyllä teruketju kannattaa itse viilata ei ole vaikea juttu. Olen kuullut että koneviilattuja ketjuja ei oikein pysty enää käsin viilaamaan.
Hommaa vain ketjusta riippuen 4 - 4.8mm viila ja siihen lattamainen viilan pidin. Lykit sillä pari-kolme kertaa 30 asteen kulmassa niin hyvä tulee. Muista silloin tällöin viilata purupiikit alennuskaaviota käyttäen. Viilauksen voi tehdä parin-kolmen tankillisen jälkeen, tai aina silloin kun terä tuntuu tylsälätä. Tylsä terä syö ketjua ja laippaa...ja hermoja.- veikko 5-2
kevyesti ja usein. Terotuslaitteella teroitetun ketjun voi viilata myös käsiviilalla. Itse viilaan terän joka tankilliselle, kevyesti.
sahan teräketjun viilaaminen ei ole mitään salatiedettä, helpottaa jos ammattimies tai -nainen näyttää kädestäpitäen . Silmään viilaaminen on kuulemma vaikeamppaa, tiedähäntä... - puunpilkkoja
veikko 5-2 kirjoitti:
kevyesti ja usein. Terotuslaitteella teroitetun ketjun voi viilata myös käsiviilalla. Itse viilaan terän joka tankilliselle, kevyesti.
sahan teräketjun viilaaminen ei ole mitään salatiedettä, helpottaa jos ammattimies tai -nainen näyttää kädestäpitäen . Silmään viilaaminen on kuulemma vaikeamppaa, tiedähäntä.......siispä viila-pakki kuntoon ja terää viilailemaan.
Kiitos kommenteista! - Nainen...
puunpilkkoja kirjoitti:
....siispä viila-pakki kuntoon ja terää viilailemaan.
Kiitos kommenteista!Sitä pitää pitää polvella:) ite pyyhkäisen viilalla parikertaa joka hampaasta kun tankkaan, pysyy terävänä ja tytyväisenä;)
- Koneella teroittaja
Kaveri epäilee koneellista teroitusta.Enpä usko,että uudetkaan ketjut olisi käsin viilattuja.Olen teroitellut sivuhommana parin vuoden ajan muutaman sadan ketjun,ensin käsin sitten koneella(400e).Kone tekee jokaisesta hampaasta samanpituisen molemmin puolin!! Ei ole valituksia tullut,kiitosta olen saanut.
Koneella teroittaja kirjoitti:
Kaveri epäilee koneellista teroitusta.Enpä usko,että uudetkaan ketjut olisi käsin viilattuja.Olen teroitellut sivuhommana parin vuoden ajan muutaman sadan ketjun,ensin käsin sitten koneella(400e).Kone tekee jokaisesta hampaasta samanpituisen molemmin puolin!! Ei ole valituksia tullut,kiitosta olen saanut.
Tuolla yksi puhuu 35 eurosta, sinä 400 eurosta.
Onko kyse ollenkaan samasta pelistä?- on, eikä
Vaari kirjoitti:
Tuolla yksi puhuu 35 eurosta, sinä 400 eurosta.
Onko kyse ollenkaan samasta pelistä?olekaan. kai ne koneella motonketjutkin teroittavat, jos yleensä muuta kuin vaihtavat?
- Koneella teroittaja
Vaari kirjoitti:
Tuolla yksi puhuu 35 eurosta, sinä 400 eurosta.
Onko kyse ollenkaan samasta pelistä?Kysye oli teroituskoneen hinnasta.Koneeni olen ostanut Jyväskylästä,Metsätyö Oy firmasta.Hinta oli 395eur. Laite on alumiinirunkoinen muistaakseni Jolly merkkinen,todella toimiva kone.Käytännössä kuluvia osia yksi(palautus-/nostojousi),Tietenkin teroituskiviä kuluu. Onhan vanha sanonta,halvalla ei hyvää saa,tai "köyhän ei kannata ostaa halpaa",voimassa. Minun mielestäni VIILA on parempi vaihtoehto,kuin 39-50eur:n MUOVILELUT.
- mmm
Vanhamies osti meille sellasen sähkökäyttöösen terotuskoneen, kyllä se toimi (ketju oli rakennuksella ajettu naulaan aika pahoon) ketju parani paljon mutta ei siittä mitään huippua tullu ei tosin ollu kallis koneskaa(35eukkoo)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2014447
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!472092- 631743
Ymmärrätköhän nainen
Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi1331383Martina on käynyt puhumassa viisauksia
Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.3581357Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin
Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss93979SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?
SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä26943Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!
Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse10909Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus
Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte170828Voiko vauva uskoa ?
Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9186716