Tahtoisin päästä Italiaan matkailualan työharjoitteluun ensi kesäksi. Sattuisiko joku tietämään Italiassa toimivia suomlaisyrityksiä? esimerkiksi joitain ravintoloita/hotelleja/baareja? Tai mistä voisin löytää tietoa niistä?
Suomalaisia yrityksiä
Italiassa?
51390
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Että miksi ihmeessä sen firman Italiassa, pitäisi olla suomalainen??? Hae nyt ihmeessä duuniin italialaiseen yritykseen, niitä luulisi riittävän. Varmaan Työkkärikin tätä auttaa, jos et itse osaa netistä tietoa hakea.
Koska on työsopimuksen, työtodistuksen, palkan ja monen muun asian suhteen helpompaa jos yritys olisi suomalainen. Toki aion hakea myös italialaisiin yrityksiin.
Osaan kyllä käyttää Internetiä tiedon hakemiseen, mutta tähän mennessä en vaan ole löytänyt yhtään ainoaa Italiassa toimivaa suomalaisyritystä! Ehkä yrityksiä ei ole paljon? Ei varmasti ainakaan yhtä paljon kuin esimerkiksi Espanjassa. Mutta luulisi silti netistä jotain tietoa löytyvän.. (?) Olisin kiitollinen jos jollain olisi tietoa asiasta.
ota yhteyttä kaisaniemen työkkäriin joka on erikoistunut kv-juttuihin. lisäksi voit tietysti yrittää kysellä esim. iic helsingin kautta, ottaa yhteytteä italiassa toimiviin suomi-seuroihin yms joista tuskin saat suoraa vastausta mutta joidenka avulla saattaa löytyä tietoa jonka kautta löydät haluamasi.
italiassa ei kyllä toimi käsittääkseni läheskään yhtä paljon yrityksiä kuin espanjassa (vrt. aurinkorannikko jossa myös suomalainen peruskoulu).
onhan se totta, että on "helpompaa" kaikinpuolin jos on suomalainen yritys takana. italialaisten kanssa saa olla aina hiukan tarkkana (kuten väärinkäsitys/kieliongelmatilanteissa kaikkien muidenkin kanssa), mutta jos paperit on tehty asianmukaisesti ja toimit niiden mukaan, ei pitäisi ongelmia olla. tai jos jostain syystä on, niin otat minister del'lavoroon yhteyttä ja selvittävät asian melko pikaisestikin (itse toiminut erään työpaikan kanssa tällä tavalla ja karhunnut mm. maksamattomia palkkoja yms jotka sainkin sitten asianmukaisesti tililleni muutamassa päivässä kunhan asiaa käsitteli ko. taho eikä niin, että itse jankutin oikeuksistani puhelimitse).
Genovassa toimii suomalaisen naisen pyörittämä matkatoimisto.Otappa yhteyttä!
http://www.soleenuvole.com/fi.htm
Voisitko laittaa tähän esim. s-postisi.. olen itsekin hakemassa töitä kesäksi ulkomailta! Saksasta, Italiasta, Portugalista, Espanjasta, Kreikasta. Hotelleihin tms!!!
Mun s-posti on [email protected]
Vois yhessä kehitttää jonkun planin ja hakea eri yrityksiin!! Ois paljon kivempaa jos ois juttuseuraa kun itsekin olen tosiaan kovasti hakemassa.