Yleisimmät

kuolinsyyt

Mitä ovat doggien yleisimmät kuolinsyyt? (Sairaudet tms. EI onnettomuuksia!)

Olisiko missään päin nettiä suomenkielistä tietoa tanskandoggien sairauksista? (Nimenomaan tanskandoggien! Ei kaikkien koirien yhteisistä sairauksista...)

Hämmästyttävää, kun ei edes yhdistyksen sivuilla ole.

Kiitos jo etukäteen!

7

1064

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuolla

      tanskandoggi.takaisin sivuilla. Siellä on keskustelua paljon kaikesta. Myös sairauksista on kirjoiteltu paljon. Mutta ihan näin äkkiä voin sanoa kuitenkin, että mahalaukunkiertymä taitaa olla yleisin kuolinsyy, jos sairauksista lähdetään. Nämä kun ovat näitä syvärintaisia koiria, eli riskialttiita. Mut käy tuolla lueskelemassa :)

      • kuolinsyyt

        Kiitoksia tuosta osoitteesta, en ole ennen käynyt :)


    • doggi -eukko

      kyllä ne doggien kuolinsyyt on samat ku muillakin koirilla, eli ei ole mitään ihan omaa sairautta.
      sydänsairaudet vie doggeja enneaikaisesti hautaan, vatsalaukunkiertymä, syövät, joista yleisin taitaa olla luusyöpä.
      Ja viimeisin mut ei vähäisin syy enneaikaisiin kuolemiin on ihmisten allergiat. Myös sohvakaluston vaihto, kouluttamattomuus ja ihan rehellinen kyllästyminen...

      • kuolinsyyt

        Tiedättekö, onko esim. sydänhalvaus yleinen? Tai tuleeko sitä usein doggeille?


      • HGP
        kuolinsyyt kirjoitti:

        Tiedättekö, onko esim. sydänhalvaus yleinen? Tai tuleeko sitä usein doggeille?

        Omia mielipiteitäni aiheesta. Ei siis ehdottomia faktoja:)

        Sydänkohtauksia on jonkun verran dogeilla. Ikävä kyllä niistä ei puhuta kovinkaan paljon. Sydänkohtaus voi iskeä myös hyvin nuorella iällä ennalta arvaamatta. Muun muassa rytmihäiriö ei vaadi rakenteellista vikaa, eikä sitä näin ollen voida ennustaa läheskään aina etukäteen.

        Suosittelen vakuutuksen ottamista, jos doggia on hankkimassa itselleen. Henkivakuutus ei paljon maksa ja korvaa taloudellisen tappion joka aiheutuu koiran kuolemasta (kts. vakuutusehdot tarkasti mitä vakuutus korvaa). Tietysti surua ei mikään raha korvaa :( Myös eläinlääkärivakuutus maksaa monesti itsensä takaisin suuren koirarodun kohdalla.


    • unigeggo

      koirilla yleensä maha tai sydän tekee kepposet :/

    • -hannah-

      Kyllä yhdistyksenkin sivuilla on terveystietoa tanskandogeista, kun vaan tietää mistä etsiä(sivut on valitettavasti vähän sekavat). Katso Jalostuksen Tavoiteohjelma STD:n sivuilta:
      http://greatdane.fi/jalostus_uutisia/JTO_std_ry5_lopullinen.pdf

      Yleisimmät kuolinsyyt on sydänviat, syöpä ja mahalaukun kiertymä ja -laajentuma. Tanskandoggien keskimääräinen elinikä on noin 6,5 vuotta. Kovin tapaturmaherkkiä dogit eivät noin yleensä ottaen ole, eli sairaudet johtavat kuolinsyytilastoja, perinnöllisten sydänvikojen ja niistä erityisesti dilatoivan kardiomyopatian ollessa kaikista vakavin uhka rodun terveydelle ihan maailmanlaajuisestikin ajatellen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      152
      2165
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      340
      1401
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      94
      1365
    4. 168
      1271
    5. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      68
      1061
    6. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      968
    7. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      929
    8. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      59
      910
    9. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      27
      862
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      46
      839
    Aihe