PAIKKA KUN SE EI OLLUT SUSI
Tämä olisi ollut niin herkullinen tilaisuus lietsoa susivihaa ja paniikkia. Kyllähän tässä jo kuola valui yhden pitäjän metsämiehiltä suupielestä, kädet hikosivat ja sydän löi ylikierroksilla jotta nytkö todellakin päästäisiin jahtaamaan sutta. Mutta kaikki lässähti kun poika joutuikin vain koiran puraisemaksi.
On tämä olemattoman susivaaran toitotus vaan merkillistä puuhaa. Kun susista ei vuosikymmeniin ole ollut ihmisille minkäänlaista vaaraa, niin esimerkiksi hirvet saavat tappaa ihmisiä ilman suurempaa huomiota läjäpäin. Mutta jos yksi susi joskus sattuisi puraisemaan ihmistä, niin voi kauhistus. Koko valtakunta joutuisi paniikkiin ja susikauhun valtaan. Kaikista huvittavinta on, että juuri nämä metsästäjät ovat kaikista suurimpia panikoijia.
Eikö tähän asiaan pitäisi saada jonkinlaista tolkkua ja kohtuullisuutta. Kyllä susi ja karhu on sen verran arvokkaita eläimiä, että joidenkin ihmisten joukkohysterian vuoksi niitä ei pitäisi järjettömästi teurastaa.
Lisään vielä, jotta eikö köyden nokkaan tahalleen syötiksi jätetty rekku enää ole tarpeeksi tehokas paniikin nostattaja? Onko suuntaus se, että aletaan käyttää pikkulapsia syöttinä jotta varmasti saadaan susikauhua levitettyä.
VOI HARMIN
5
475
Vastaukset
Ystävällisesti näistä joukkoteurastuksista,tämä Hyrynsalmen tapaus ei sitä ollut,että paakko sitä listaa näistä tapauksista.Onko tällä aloituksesi loppuosiolla minkälainen tarkoitusperä,ei oikein kolahtanut.
- Mooses Petteri
minä susien joukkoteurastuksista ole puhunut mitään vaan ihmisten joukkohysteriasta ja susikauhusta mihin ei välttämättä tarvita yhtäkään sutta. Ja vaikea on Suomessa joukkoteurastuksia järjestääkään, kun sudet on tapettu niin vähiin.
Tämä Hyrynsalmen tapaushan oli selvästi hullujen hommaa. Ihmiset joutuivat turhaan paniikkiin kun oli päässyt muodostumaan susilauma. Itselläni on kesämökki Suomussalmella lähellä Venäjän rajaa ja pidän erittäin valitettavana ja surkuhupaisana tätä minullekin läheistä tapausta.
Ja mikä siinä loppukappaleessani jäi epäselväksi? Tuon päivän lööppitapahtumassahan (en nyt muista kunnan nimeä) käytettiin selvästi lasta hyväksi, jotta saataisiin lietsottua susikauhua. Mooses Petteri kirjoitti:
minä susien joukkoteurastuksista ole puhunut mitään vaan ihmisten joukkohysteriasta ja susikauhusta mihin ei välttämättä tarvita yhtäkään sutta. Ja vaikea on Suomessa joukkoteurastuksia järjestääkään, kun sudet on tapettu niin vähiin.
Tämä Hyrynsalmen tapaushan oli selvästi hullujen hommaa. Ihmiset joutuivat turhaan paniikkiin kun oli päässyt muodostumaan susilauma. Itselläni on kesämökki Suomussalmella lähellä Venäjän rajaa ja pidän erittäin valitettavana ja surkuhupaisana tätä minullekin läheistä tapausta.
Ja mikä siinä loppukappaleessani jäi epäselväksi? Tuon päivän lööppitapahtumassahan (en nyt muista kunnan nimeä) käytettiin selvästi lasta hyväksi, jotta saataisiin lietsottua susikauhua.Sinä olla asiallinenkin,kun viitsit.Mediaa syyttäisin etupäässä tästä joukkohysterian luomisesta,varsinkin sen ylläpidosta.Pakkoko niistä sivukylän tapahtumista on koko Suomelle toitottaa,revitellä asialla,suoranaisesti valehdella,että asiasta saataisiin mehevämpi.
- itäsuomi
toivottavasti se ensimmäinen oikea puraisu sattuisi sinulle tai lapsellesi"toivottavasti ei oo" toisaalta ei se maha teille isoon kaupunkiin kerros taloon tullakkaan
- todennäköisyyttä,
jotta ensipuraisu sattuisi kohdalleni.
Luulen, jotta tässä yhteydessä ei tarvi ajatella tarkkaa todennäköisyyttä, jotta huomataan sen olevan häviävän pieni.
Viimeinen suden puremaksi joutunut ihminen on tietääkseni 1800-luvulta. Jos ajatellaan sen jälkeen syntyneiden ihmisten määrää lisättynä sihen asti syntyneitten ihmisten määrään kun susi vaikkapa tappaa ihmisen, niin juuri minun (tai jälkeläiseni) osuus tästä väkijoukosta voisi olla jonkin "jättipotin" todennäköisyyden luokkaa.
Ja mitä sitten, jos tämä jättipotti joskus osuu jonkin ihmisen kohdalle. Onko se niin kauhiaa, jotta susi pitäisi hävittää kokonaan. Joidenkin mielestä tosiaan pitäisi, koska sudesta ei ole mitään taloudellista hyötyä (kuten esimerkiksi hirvestä), joidenkin mielestä taas ei.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ajattelen sinua nyt
Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu554032Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin
Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti182641- 1382563
Yritys Kannus
Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett152013- 151483
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis731357- 1061354
Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa
Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks1571068- 931037
Kuin sonnilauma
Taas on Virkatiellä kova meteli keskellä päivää. Ei siinä kyllä toisia asukkaita yhtään ajatella. Tullaan yhden asuntoon21998