Hei synnyttäneet!

Tänään sain tietää että paikat auki 1½ cm, mutta kohdunkaulakanava kokonaan jäljellä.. Millon olisi toiveita päästä synnyttämään? Onko kokemuksia? .. Toista odotellaan..
7569
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Niin ja hieman pehmenneet paikat..

Äänestä

Et kertonut paljonko sinulla on raskausviikkoja takana? Kohdunsuun ulommainen osahan voi alkaa avautumaan hyvinkin varhain, minulla viime raskaudessa hieman jo viikosta 16, mutta täysiaikainen vauva tuli. Kyllähän ne paikat alkavat varsinkin loppuaikana jo pikkuhiljaa aukenemaan, uudelleensynnyttäjällä kohdunkaulakin voi lyhentyä ennen synnytystä.

Äänestä
  • Tänään 39 1 täynnä... Jospa se jotakin ennustais.. Ensimmäinen tuli vasta kolmannella käynnistyksellä 40 3. (Ison koon takia ensimmäinen käynnistys jo viikolla 38)

    Äänestä

  • alkup. kirjoitti:

    Tänään 39 1 täynnä... Jospa se jotakin ennustais.. Ensimmäinen tuli vasta kolmannella käynnistyksellä 40 3. (Ison koon takia ensimmäinen käynnistys jo viikolla 38)

    1cm auki ja 1cm kohdunkaulaa jäljellä.

    Neuvolatäti ei lupaillut mitään erikoista. Sanoi vaan että hyvä kun on auki mutta voi olla ettei mitään ratkasevaa siltikään tapahdu ennen laskettua. Jollakin saattaa olla 2cm:kin auki ennen kun synnytys lähtee käyntiin ihan ajallaan ja on niitä kuulemma ylikin mennyt.

    Kunnolla kivuliaita avaavia supistuksia odotellessa :)

    Äänestä

odotin toista, niin kohdunsuu oli auki 2 cm ja viikkoja silloin 36. Mutta vauva syntyi sitten 40 6!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Äänestä

paikat auki reilut 3 cm ja kaulatkanava hävinny kokonaan. Ja varmaan kuukautta ennen 1-2 cm auki ja kaulaa jäljellä joku 1 cm.

Odottele vaan rauhassa, nää on niin yksilöllisiä juttuja...

Äänestä

Kiitos vaan kaikille vastanneille..

Joo taidan olla vähän hätäinen kun tuntuu että itselle merkitsee niin paljon että jotakin on sentään tapahtunut ja itsestään.. Ensimmäisen lapsen kohdalla kahdessa ensimmäisessä käynnistyksessä ei auennu eikä lyhentynyt tipan tippaa... Ja kolmannellakin kerralla laitettiin jo tippa yliajalle kun supistuksia kyllä tuli mutta avautumista ei ensin hirveesti tapahtunut.. Sittenhän se lopulta koko synnytys oli ohi 7½ tunnissa..
Nyt on sentään omilla supistuksilla jo jotain tapahtunut joten aattelin että jos tästä nyt pääsis kokeilemaan synnytystä ihan omin voimin ja omilla supistuksilla.. Ei ole kokemusta vielä semmoisesta..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mammaksi tuleva kirjoitti:

Tänään sain tietää että paikat auki 1½ cm, mutta kohdunkaulakanava kokonaan jäljellä.. Millon olisi toiveita päästä synnyttämään? Onko kokemuksia? .. Toista odotellaan..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu