kyselisin

miten saatte noi ph ym.pysymään jossain tietyssä luvussa.siis jos pistän akvaarion nyt kypsymään enkä laita muita kun veden,hiekan,kasvit ja tekniikan ni mitkä pitäis olla arvot sitte kk päästä? ja miten niitä lähtee sitten muuttamaan tarvittavaksi???
2133
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Hyvä kun kysyt ennen kuin teet mitään, .

Akvaario on helposti kypsytettävissä vaikka kukka multa ympillä jonka saat kukkaruukusta jossa on kasveja ollut jo jonkin aikaa.
Laita multa sukkahousuihin ja lisää akvaarioon sukkikset sekä huolella pesty hiekka.
Suodatin pulisemaan.
Nyt olis aika hankkia hieman tarvikkeita; tippamitta laitteet; ammoniakki, nitriitti, nitraatti, pH, lämpötila mittari mallia sauva. Kalan ruokaa, halvinta mitä löydät sekä apteekista hirvensarvi suolaa tai jotain vastaavaa.
Lämmitin olisi myös syytä hankkia ja asettaa lämpötilaksi sauvamittaria hyväksi käyttäen 26 paikeille.
Jos sulla ei ole varaa hankkia noita mittalaitteita, varmista että akva liikkeesi voi ne tarvittaessa mitata akvaario vedestäsi.

Ruoki akvaariota joka päivä hyppysellisen verran niin kalan ruoalla kuin suolallakin. Siis hirvensarvisuolalla.
Viikolla kaksi pitäisi nitriittiä alkaa esiintymään. Jatka ruokkimista ja mittaa vesi arvoja viikolla 2.

Viikolla 2-3 nitriittiä on jo niin paljon että mitta asteikko ei riitä sitä mittaamaan.
Nyt samalla alkaa ilmaantumaan akvarioosi nitraattia. Ruoki akvaariota edelleen päivittäin.
Kun nitraatti arvo on tapissaan, ryhdy runsaisiin veden vaihtoihin ja totea etä nitriitti on nolla ja nitraatti alle kymmenen mg/l.

Akvaario on nyt valmis vastaan ottamaan kalastoa jota sulla on ollut kuukausi aikaa harkita ja etsiä tietoa netistä ja kysellä muilta harrastajilta mitä akvaasi kannattaisi laittaa ja mitä itse olet sinne haaveillut hankkivasi lemmikeiksi. Samalla hankitaan kasvit vasta nyt, näin säästytään mahdollliselta levä invaasiolta joka on erittäin hankala saada aisoihin kypsytyksen aikana ja sen jälkeen.

pH asettuu sellaiseksi mitä raanavedestä tulee, - 0,5 yksikköä.
Muuttamaan niitä ei kannata asian hankaluuden takia lähteä muuttelemaan vaan valita kalat vesi oloja vastaaviksi.

Kysyttävää?

Äänestä

Kypsässä, tarpeeksi isossa altaassa, jossa on sopivasti(Mieluummin vähän kuin liikaa) kaloja ja runsaasti kasveja(Tasapaino) vesiarvot pysyvät hyvinkin vakaina.
Osittainen vedevaihto kerran viikkoon, pitää veden puhtaana kuona-aineista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vain kirjoitti:

miten saatte noi ph ym.pysymään jossain tietyssä luvussa.siis jos pistän akvaarion nyt kypsymään enkä laita muita kun veden,hiekan,kasvit ja tekniikan ni mitkä pitäis olla arvot sitte kk päästä? ja miten niitä lähtee sitten muuttamaan tarvittavaksi???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu