renault 1,9 txe -90
avain katkennut virtalukkoon.
miten saan virtalukon irti, siellä on kaksi vastusta jotka eivät painu pohjaan.
virtalukon irroitus
4
4162
Vastaukset
- määä
eli josset tosiaan saa avainta pohjaan ja käännettyä, niin ei auto kuin rikkoa lukko, mikä on yleensä aika helppoa. Sen kun vaan hakkaa lukkopesän rikki...
- Jooko
Pura autostasi ne muovihilppeet veks ja hinkkaa rautasahanterällä ne kaks pulttia poikki koska niitä ei avaimilla saa auki, sit vaan ostaan uus virtalukko joko motonetistä tai maahantuojan liikkeestä. Rattoisia hetkiä sinne jalkatilaan riippuu sahaajasta mut vähintään tunti siinä menee.
- Renee
Ne napppulat painuvat pohjaan avaimen ollessa oikeassa asennossa. Oletan että se virtalukko liikkuu vielä ruuvimeisselillä tai avaimen tyngällä. Kääntele sillee jos liikkuu ja paina samalla nappeja. Toisaalta teraslangasta väännetyllä koukulla sen avaimen tyngän yleensä saa pois, kunhan se virtalukko on asennossa nolla. (olettaen tietenkin taas että se liikkuu)
- Anonyymi
Tuo oli se vihje jonka aion huomenna kokeilla, miten tuo avaimen rooli tässä unohtuikin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?
Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam2496275Eduskunnan setämiehet eivät häiritse
Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.1065193KL - Sähköautoilu aiheuttaa lisäkustannuksia muille tehopiikkimaksujen muodossa!
Kauppalehti 15.1.2026 Kommentti / Sähköautoista tuli ongelma – Uusi ”vero” uhkaa Kun perhe ostaa sähköauton ja laittaa184371Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?
Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni1623168Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on123101Silminnäkijät kertovat IS:lle useista törkeistä SDP:ssä tapahtuneista häirintätapauksista.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011749874.html Silminnäkijöiden Iltasanomille kertomusten mukaan SDP:ssä on tapahtu1742628Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto
Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,862553Nainen, kaiken aikaa olin yläpuolella
Ja olen edelleen kaiken yläpuolella. Ja niin on aina oleva. :/1791741- 461689
- 711543