Vaimon kanssa pitäis jotain paperia tehdä että toisen kuoltua ei toisen tarvitse mitään heti realisoida lapsille, onko jossain testamentin valmiita pohjia?
Miten teen testamentin?
Neuvoja kaivataan
3333
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Tee testamentti millainen tahansa, niin lapset saavat lakiosansa, jos niin haluavat.
Miksi muuten olet lapsia hankkinut? Itse olen tarvittaessa auttanut lapsiani kaikessa mahdollisuuksieni mukaan. Apuani he eivät ole pyytäneet - äiti auttaa aina ja kaikessa!
Toki lapsia rakastaa, mutta esim uusperheessä on puolisonKIN turvaaminen mielessä.
Erityisesti jos tietää taustalla olevan riitaisa ex - ja lasten elämän perustuvan heidän omaan tuloonsa, eikä vain ja ainostaan perintörahoihin.
On eri asia TUKEA heitä eläessäni kuin jättää heidät riitauttamaan puolison asumisturvaa. Lähinnähän he voivat heittäytyä todella hankalaksi jos leski haluaa myydä asunnon muuttaakseen pienempään!!!
Lesken ei tietenkään tarvitse antaa mitään lapsille. Lapset perivät vanhempansa siinä järjestyksessä kuin he kuolevat. Vain vainajan jäämistö menee lapsille (lähtökohtaisesti).
Testamentilla voi tietenkin määrätä kaiken puolisolleen, mutta lasten lakiosavaade ohittaa tällaisen testamentin.
Leskellä on jopa oikeus käyttää vainajan asuntoa lopun ikäänsä, joten mitenkään ei voi tulla eteen tilannetta että leski joutuisi omaisuuttaan realisoimaan. Paremminkin päinvastoin.