Mä olen nyt tutustumassa uusiin ihmisiin ja ehkä tulevaan poikaystävään. Eli miten kannattaa tehdä? Kertoa psykoosista rehellisesti vai vaijeta ikuisesti. Itse olen ainakin alun vuoksi vaikenemisen kannalla. Nämä on netin kautta hankittuja tuttavuuksia ja en kauheasti luota ainakaan näin ensinäkemältä. Kuitenkin se että jättää kertomatta tuntee ittsensä ihan pimeäks.
Vastatkaa
psykootikko
2294
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Sinunan lähtisin samalta tasolta. Lähdette siis siitä molemmat, että olette terveitä ja asioiden edetessä henkilökohtaisemmaksi voi tulla eteen tarve kertoa sairaudesta (jos se aiheuttaa esim vaivaa, haittaa). Silloin nämä asiat jo ymmärretään.
Itse vaikka sähkössä kävin, niin lähdin siitä, että olen terve ja tasalla. Ongelma oli tietty se, että sähkön jälkeen en muistanut missä mimmi asu tai mikä sen nimi oli, joten kännykästä sai aika moneen numeroon soittaa aluksi ennenkuin osui.. =) pari vuotta eikä suotta..
kuitenkin lopulta ja miten se suhtautu? Mä olen tavannu pari kertaa yhtä miestä ja en tiiä miten kerron jos kerron.