Kertokaas nyt idiootille vähä lisäpitkien asennuksesta... Muuten on selvää, mut toi katkaisija tarvis vielä laittaa. Eli vedänkö lisäpitkien 86 releestä johdon katkasijalle auton sisälle. Ja mitenkäs ku on tollanen katkasija mihin tulee kolme johtoa, earth, load ja supply. Niin mistä vedän johdon niille?? Kiitos asiallisista vastauksista.
Sähköasennusta??
aapuuvva
3618
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Parempi kun johdottaisit alkuper.valot paksummalla.Ajoneuvon ulkonäkökin säilyisi hyvän maun mukaisena ilman turhia ripustelmia.
Mitä ihmettä minä sillä "hyvällä maulla" teen, kun ajelen pimeässä ja kaipaan lisävaloa? Se hyvä maku tuhraantuu kyllä siihen, jos ajan ulos tieltä.
load = ahdata, kuormata, pakata, panostaa
supply = tarjonta, toimittaa, varustaa, välittää
earth = maa, maadoittaa, maadoitus
elikkäs siihen earth viet tietty johdon auton rungosta/maasta
loadiin tulee herätevirta ajoneuvon omilta pitkiltä sulake lähelle liitosta ennen katkaisijaa.
supplyyn tulee piuha joka menee releen napaan 86
ohessa hivenen erilainen toteutus kaksinapaisella katkaisimella eli ilman merkkivaloa.
http://s92.photobucket.com/albums/l13/ajelija156/?action=view¤t=lispitktkytkentkaavio-1.jpg&refPage=&imgAnch=imgAnch1