Sähköasennusta??

Kertokaas nyt idiootille vähä lisäpitkien asennuksesta... Muuten on selvää, mut toi katkaisija tarvis vielä laittaa. Eli vedänkö lisäpitkien 86 releestä johdon katkasijalle auton sisälle. Ja mitenkäs ku on tollanen katkasija mihin tulee kolme johtoa, earth, load ja supply. Niin mistä vedän johdon niille?? Kiitos asiallisista vastauksista.
3618
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Parempi kun johdottaisit alkuper.valot paksummalla.Ajoneuvon ulkonäkökin säilyisi hyvän maun mukaisena ilman turhia ripustelmia.

Äänestä
  • Mitä ihmettä minä sillä "hyvällä maulla" teen, kun ajelen pimeässä ja kaipaan lisävaloa? Se hyvä maku tuhraantuu kyllä siihen, jos ajan ulos tieltä.

    Äänestä

load = ahdata, kuormata, pakata, panostaa

supply = tarjonta, toimittaa, varustaa, välittää

earth = maa, maadoittaa, maadoitus

elikkäs siihen earth viet tietty johdon auton rungosta/maasta

loadiin tulee herätevirta ajoneuvon omilta pitkiltä sulake lähelle liitosta ennen katkaisijaa.

supplyyn tulee piuha joka menee releen napaan 86

ohessa hivenen erilainen toteutus kaksinapaisella katkaisimella eli ilman merkkivaloa.

http://s92.photobucket.com/albums/l13/ajelija156/?action=view¤t=lispitktkytkentkaavio-1.jpg&refPage=&imgAnch=imgAnch1

Äänestä

Kommentoi aloitusta


aapuuvva kirjoitti:

Kertokaas nyt idiootille vähä lisäpitkien asennuksesta... Muuten on selvää, mut toi katkaisija tarvis vielä laittaa. Eli vedänkö lisäpitkien 86 releestä johdon katkasijalle auton sisälle. Ja mitenkäs ku on tollanen katkasija mihin tulee kolme johtoa, earth, load ja supply. Niin mistä vedän johdon niille?? Kiitos asiallisista vastauksista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu