missä vika?

Tai kenen vika?
Käyttöjärjestelmä XP, modeemi zyzel prestige660h

Netti toimii joskus,sitten kun konee/modeemin sammuttaa häviää taas ip-osoitteet ja kone ei nettiin laske. Satunaisesti kone sitten taas löytää oikean osoiteen ja nettiin pääsee.
1298
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

> Netti toimii joskus,sitten kun konee/modeemin sammuttaa häviää taas ip-osoitteet ja kone ei nettiin laske

Niin no, jos sammutat koneen tai modeemin, niin ethän sitä pääse nettiin ennen kuin taas käynnistät ne molemmat... :-)

Mutta, häviääkö yhteys, jos olit sammuttanut vain mikron? Tai entä vain modeemin?

Miten olet modeemin asentanut? Laitoitko siihen oikeat VPI/VCI-arvot (Soneralla 0/33)? Oletko ennen asentanut laajakaistaa? Onko sinulla kaveria, joka osaisi auttaa?

Mitä tarkoittaa "satunnaisesti löytää"? Eli löytääkö sitten vaikka tunnin kuluttua ja sitten välillä häviää itsestään?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ihkut kirjoitti:

Tai kenen vika?
Käyttöjärjestelmä XP, modeemi zyzel prestige660h

Netti toimii joskus,sitten kun konee/modeemin sammuttaa häviää taas ip-osoitteet ja kone ei nettiin laske. Satunaisesti kone sitten taas löytää oikean osoiteen ja nettiin pääsee.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu