lähinnä semmoista mietin, että mihin ammattiin näiltä aloilta päädytään käytännössä? jos haluiaisin olla mukana suunnittelemassa erilaisia uusia alueita kaupunkeihin, ja kehittää niitä, niin olisiko tämä oikea ala? kuitenkaan arkkitehdin työ ja suunnitella pikkutarkasti rakennuksia ei kiinnosta niinkään vaan laajemmin kokonaisuutena jotain aluetta.
onko työllisyys minkälainen, ja saisikohan tämmöisestä työstä rahaakin elääkseen, vai joutuisiko näkkileivällä kituuttamaan? :>
kaupunki- ja suunnittelumaantiede
1
502
Vastaukset
- arkkari
Tervehdys. Maantieteen opiskelusta yliopistolla ja työllistymisestä en sen enempää osaa sanoa kuin että opettajia sekä kaavoituksessa ym. maankäytön suunnittelussa toimivia asiantuntijoita sieltä valmistuneista ainakin tulee.
Arkkitehtiopinnoissa TKK:lla tai alan yliopistossa voi myöskin erikoistua ympäristönsuunnitteluun, mutta toki jokainen arkkitehti on pätevä myös suunnittelemaan rakennuksia. Oikeastaan juuri sen takia arkkitehdit toimivatkin ympäristö- ja kaupunkisuunnittelussa, koska tietävät minkälaisia edellytyksiä asuminen, rakentaminen jne. tarvitsevat.
Yhdyskuntasuunnitteluun voivat suuntautua myös maisema-arkkitehdit, jotka nimensä mukaisesti suunnittelemat maisemia ja maankäyttöä, eivät rakennuksia. Maisema-arkkitehdiksi voi opiskella vain Teknillisessä korkeakoulussa. Maisema-arkkitehtiopintojen yhtäläisyyksistä ja eroavaisuuksista maantieteen opintoihin en juuri tiedäkään. Yleisesti kuitenkin korkeakouluopinnot valmentavat tarkemmin tietynlaiseen ammattiin kun taas yliopisto-opinnot antavat tietopohjan, jonka voimin opetetaan, toimitaan asiantuntijana tai sitten ollaankin jossain aivan muussa työssä.
Suosittelen tutustumaan sekä maantieteen että arkkitehtuurin opetukseen oppilaitosten www-sivuilla sekä paikan päällä avointen ovien tms. aikaan. Ainahan voi myös soittaa ja kysyä, ohjaavat varmastikin oikeaan numeroon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1265676
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai984866Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1404824Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3952449- 1312370
Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv22017- 1131942
- 2561627
- 3831387
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.601243