kaupunki- ja suunnittelumaantiede

:>

lähinnä semmoista mietin, että mihin ammattiin näiltä aloilta päädytään käytännössä? jos haluiaisin olla mukana suunnittelemassa erilaisia uusia alueita kaupunkeihin, ja kehittää niitä, niin olisiko tämä oikea ala? kuitenkaan arkkitehdin työ ja suunnitella pikkutarkasti rakennuksia ei kiinnosta niinkään vaan laajemmin kokonaisuutena jotain aluetta.

onko työllisyys minkälainen, ja saisikohan tämmöisestä työstä rahaakin elääkseen, vai joutuisiko näkkileivällä kituuttamaan? :>

1

498

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • arkkari

      Tervehdys. Maantieteen opiskelusta yliopistolla ja työllistymisestä en sen enempää osaa sanoa kuin että opettajia sekä kaavoituksessa ym. maankäytön suunnittelussa toimivia asiantuntijoita sieltä valmistuneista ainakin tulee.

      Arkkitehtiopinnoissa TKK:lla tai alan yliopistossa voi myöskin erikoistua ympäristönsuunnitteluun, mutta toki jokainen arkkitehti on pätevä myös suunnittelemaan rakennuksia. Oikeastaan juuri sen takia arkkitehdit toimivatkin ympäristö- ja kaupunkisuunnittelussa, koska tietävät minkälaisia edellytyksiä asuminen, rakentaminen jne. tarvitsevat.

      Yhdyskuntasuunnitteluun voivat suuntautua myös maisema-arkkitehdit, jotka nimensä mukaisesti suunnittelemat maisemia ja maankäyttöä, eivät rakennuksia. Maisema-arkkitehdiksi voi opiskella vain Teknillisessä korkeakoulussa. Maisema-arkkitehtiopintojen yhtäläisyyksistä ja eroavaisuuksista maantieteen opintoihin en juuri tiedäkään. Yleisesti kuitenkin korkeakouluopinnot valmentavat tarkemmin tietynlaiseen ammattiin kun taas yliopisto-opinnot antavat tietopohjan, jonka voimin opetetaan, toimitaan asiantuntijana tai sitten ollaankin jossain aivan muussa työssä.

      Suosittelen tutustumaan sekä maantieteen että arkkitehtuurin opetukseen oppilaitosten www-sivuilla sekä paikan päällä avointen ovien tms. aikaan. Ainahan voi myös soittaa ja kysyä, ohjaavat varmastikin oikeaan numeroon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      208
      15056
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      126
      10500
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      115
      10060
    4. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      108
      9331
    5. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      52
      9162
    6. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      20
      7038
    7. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      56
      6925
    8. 182
      6507
    9. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      167
      6167
    10. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      33
      5598
    Aihe