Taas

pari veljestä tippui jäihin. Promilleraja on heti pudotettava vesillä ja sen läheisyydessä nollaan.
101110
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

2 miestä Viitasaarella ja 2 miestä Mäntyharjulla samana päivänä 28,11

Äänestä

Ilmat on lämpöiset ja jäät ohuet.Osittain kokonaan hävinneet.
Kävin eilen paattiani katsomassa. Oli 6 astetta lämmintä. Menin kalastustarvileliikken kautta ja ostin purkillisen matoja. Venelaiturilla olin tunnin pohjaongella ja sain 17 ahventa.
Ei kannata mennä heikoille jäille kun laituritkin on keksitty. Käy helposti niin ettei ensikesänä veneilläkkään.

Äänestä

ns.kalamiesten järjenjuoksu on mitä on ja nämä ovat niitä tuloksia heikkopäisyydestä - valitettavasti.

Äänestä
  • Nyt on todistettu, ettei 4 cm jää ei kestä kahta aikuista miestä, eikä edes yhtä.

    Äänestä

  • Rolf kirjoitti:

    Nyt on todistettu, ettei 4 cm jää ei kestä kahta aikuista miestä, eikä edes yhtä.

    Ja keskustelunaihe liittyy veneilyyn siten, että veneitä ei ollut lähistöllä kun miehet hukkui...

    Äänestä

mitä tekemistä näissä tapauksissa on promille rajoilla? kyllä kaverit olivat ihan selvin päin molemmissa tapauksissa, teki vaan niin pirusti mieli ahvenia että henki lähti kun jää petti alta. Esim. Viitasarella jään vahvuus oli paikoin 1 cm ja sekin sulavaa jäätä kun asteita 5C.

Äänestä
  • Kun päättäjät huomaa, että onpas viimevuonna hukkunut paljon ihmisiä. Eli asialle on tehtävä jotain, yleisin ja helpoin tapa kiristetään sääntöjä, niin kukaan ei voi sanoa että asialle ei ole tehty mitään. Oletushan on että hukkumiset suomessa johtuvat viinasta.

    Äänestä

Kyllä näitä vahinkoja sattuu juuri järjestäytymättömille jäälläkävelijöille, joilla tuo jäällä kävelyn taito ei yleensä ole kovin hyvä. Suomen jäälläkävelijöiden liiton jäsenseurat tekee arvokasta työtä jäsentensä turvallisuuden puolesta, eikä näille jäsenille juuri vahinkoja satukaan. Tälläisen järjestäytyneen jäälläkävelijän tuntee siitä, että pipoon on takaraivon kohdalle kiinnitetty pieni viiri, jossa mukaellun suomenlipun vasempaan yläreunaan on lisätty jäänaskalien kuva. Lisäksi hänellä on oikeus käyttää pipon etuosassa yhtä, kahta tai kolmea jäänaskalin kuvaa, riippuen siitä mille tasolle hän on seurassaan kouluttautunut.

Äänestä
  • fgdsgfd

    Äänestä

  • sitten Jääkarhuja?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hukkui kirjoitti:

pari veljestä tippui jäihin. Promilleraja on heti pudotettava vesillä ja sen läheisyydessä nollaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu