Lukihäiriö

keksivaikealla lukihäiriöllä saa (jos ei ole hakenu apua yo:hon ja todetaan myöhemmin) rajatapauksissa yhden arvosanan korotuksen, esim. C:stä M:mmään.
Niin voisiko joku kertoa, mikä tuo rajatapaus on. Montako pistettä saa olla alle rajan. Vaikka englannissa. Olkoon raja vaikka nyt se 239.
3310
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

mitään erityisjärjestelyjä kuten pitkätaukoista kuuntelukoetta, lisää vastausaikaa yms., voi saada pistekorotuksen. Vieraassa kielessä piste-ero voi olla korkeintaan 6 p seuraavan arvosanan alarajaan, (239-6=233). Lukihäiriön vaikeusaste vaikuttaa pistekompensaatioon, tuskin saat keskivaikeana täyttä 6 pistettä.

Äänestä
  • Mulla on keskivaikea lukihäiriö ja en saanu mitään armopaloja.. Mulla jäi molemmat reaalit tä kaks pistettä seuraavasta.. EI kannata hakee sitä lukihäiriltodistusta.. Siitä ei oo mitään hyötyä..Rahat vaan menee hukkaa, ko se on iha suhteellisen kallis.. Joku 90E

    Äänestä

Mulla on lukihäiriö (äidinkieli 3 ja vieraat kielet 4). Kävin erityisopettajan luona, joka kirjoitti lausunnon ja erikoislääkärin (neurologi)joka myös kirjoitti lausunnon. Myös äidinkielen ja kielenopettaja antoivat lausunnot. Tämän jälkeen tein rehtorin kanssa hakemuksen YTL:n. Kaikissa lausunnoissa suositeltiin pidennettyä koeaikaa ( 2h), pidennetyt tauot kuunteluihin ja kuuntelun loppuun pidennetty vastausaika.
YTL myönsi luvan. Minulla ei siis korotettu mitään arvosanoja tai mitään. Yritettiin tehdä koetilanne minulle sopivammaksi.
Nuo lausuntojen hakemukset eivä juuri maksaneet. Erityisopettaja teki lausunnon ilmaiseksi (koulun palkkalistoilla)ja neurologi oli yksityinen, ja sen taksa oli jotain 30-50€ väliltä. Muuten jouduin tekemään vain hieman paperitöitä ja pyytämään muutamalta opettajalta lausunnon.
Keskustele koulusi erityisopettajan kanssa. Hän osaa neuvoa ja kertoa kannattaako sinun hakea erityisjärjestelyjä.
Itse suosittelen erityisjärjestelyjen anomista. Niistä oli ainakin itselleni enemmän hyötyä kuin siitä, että jossain aineessa olisi arvosanaa nostettu (vaikka kolme ainetta jäi pisteen kahden päähän seuraavasta)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tietämätön1 kirjoitti:

keksivaikealla lukihäiriöllä saa (jos ei ole hakenu apua yo:hon ja todetaan myöhemmin) rajatapauksissa yhden arvosanan korotuksen, esim. C:stä M:mmään.
Niin voisiko joku kertoa, mikä tuo rajatapaus on. Montako pistettä saa olla alle rajan. Vaikka englannissa. Olkoon raja vaikka nyt se 239.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu