Saab 2.0 i-90

Kannattaako kyseistä autoa ostaa ja mitä ns. tyyppivikoja löytyy/kannatta etsiä?Autolla ajettu 270tkm.
5672
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Allaolevastaa linkistä saa englanninkielistä ensiapua:
http://www.saab-900.com/features/saab_900/buyers_guides.php
Aivan ensiksi kahlaa kaikki tämän palstan viestit läpi, erittäin arvokasta koeteltua tietota joka on monessa tilanteessa auttanut allekirjoittanuttakin.

Periaatteessa kaikki mekaaniset kuluvat osat saa vaihdettua, mutta ruoste voi olla armotonta. Tarkasta siis
-ovien alaosat,
-lokasuojien kuralistat,
-konepellin etureunan alaosa,
-takakontin vararengassyvennyksen etuosa
-tunkin nostokohdat

-vetonivelien kunto (täristääkö rasituksella, esim. ylämäessä)
-jarrujen kunto (kuuluuko klonk kun peruutettaessa jarruttaa, sinänsä vaaraton mutta ikävä ääni), laahaavatko (=kuumeneeko jarrulevy)
-käsijarrun kunto (voi jumittaa, säädöt?)
-kuuluuko alustasta kuminaa/klonk-ääniä esim. tiukemmissa mutkissa

-kuuluuko esim. 3. ja 5. vaihteella vinkunaa, vaihdelaatikko on Saabin heikko kohta kuuleman mukaan muissakin kuin turboissa, halpaa remonttia ei taida olla
-menevätkö vaihteet päälle normaalisti, keskittääkö vaihdekeppi hyvin, hyppäävätkö vaihteet pois päältä
-ottaako kytkin kiinni alhaalla vaiko keskivälillä; nestekytkimellä varustettuna kytkin on itsesäätyvä joten sen pitää ottaa suht. ylhäällä kiinni, muuten voi olla vuotoja pää- tai työsylinterissä
-viheltääkö kytkimestä, joka muuttuu kun poljinta painetaan (painelaakeri), tarkista myös itse poljin
-toimiiko pakkilukko

-Saabit voivat polttaa kannentiivisteitään helposti ylikuumentuessa, tarkkaile pakokaasua (haiseeko makealle, onko runsasta jne), onko jäähdytysveden joukossa ylimääräisiä aineita, kerrostumia, purua (esim. jäähdytyskorjausainetta), anna lämpöisenä kovia kierroksia vähän aikaa lämmityslaitteen ollessa täysillä, jos tulee pieniä kuplia paljon, voi kannentiiviste vuotaa
-Polttaako öljyä, tarkkaile jälleen pakokaasua, öljynkatkun tunnistaa kyllä, lisäksi öljystä voi näkyä onko jäähdytysvettä mukana, jolloin korkkiin tulee ikävännäköistä tahnaa
-Onko joutokäynti tasainen ja oikealla tasollaan (n. 850 rmp)
-Kuuluuko moottorista vinkunaa, joka voi olla esim. kulunut vesipumppu tai laturin jalustan kuluneisuutta (väärä asento hihnoihin nähden)
-suosi synteettisiä öljyjä saaneita moottoreita

-roikkuuko katon sisäverhoilu (alkaa usein takaosistaan)
-onko penkkien lämmitysjärjestelmä ok, eli toimiiko
-onko etupanelin alta valunut vettä kuljettajan puolelle (lämmityskennon hana rikki?)
-äänteleekö tuuletinmoottori vai toimiiko lainkaan (vaihto ainoa korjaus)
-toimiiko keskuslukitus tms. varusteet

Tässä mitä tuli ensin mieleen. Itse en pelästyisi tuonkaltaista autoa, jos hinta on oikea.

Äänestä
  • "-jarrujen kunto (kuuluuko klonk kun peruutettaessa jarruttaa, sinänsä vaaraton mutta ikävä ääni)" eikös tuo "klonk" ollut vain näissä C900 missä käsijarru ottaa eteen? eli ei enään tuossa mallissa.

    Äänestä

  • Saabi C900 kirjoitti:

    "-jarrujen kunto (kuuluuko klonk kun peruutettaessa jarruttaa, sinänsä vaaraton mutta ikävä ääni)" eikös tuo "klonk" ollut vain näissä C900 missä käsijarru ottaa eteen? eli ei enään tuossa mallissa.

    En muista, millaiset uudempien classic-900:en etujarrut ovat, mutta periaatteessa käsijarrun vaikutuspuolella ei kai ole niin väliä. Vanhoissa vain uivan jarrusatulan rakenne on sellainen, että aikaa myöten se kuluu, väljenee ja -klonk-.

    Äänestä

  • Saabi C900 kirjoitti:

    "-jarrujen kunto (kuuluuko klonk kun peruutettaessa jarruttaa, sinänsä vaaraton mutta ikävä ääni)" eikös tuo "klonk" ollut vain näissä C900 missä käsijarru ottaa eteen? eli ei enään tuossa mallissa.

    Tuo käsijarruhan muuttuu taakse samalla kun navat vaihtuvat ja pulttijako (ja klonk ääni jää historiaan). Helppo tunnistaa kansantajuisestikin. -87 asti pyörät kiinnitetään muttereilla, mutta 88- pulteilla. Eli 88- eteenpäin on samat jarrut ja pulttijako 9000-mallin kanssa.

    Äänestä

Ostin samanlaisen 4 vuotta sitten ja oli ajettu jo 230 tkm.. Korjaushistoria: vesipumppu noin 120 mk
kannentiiviste termostaatteineen ( keitti viallisen termostaatin takia )1500 mk, pallonivelet 4 kpl kaikki vaihdettu 600 mk ,
kaasuiskareiden vaihto kaikki 1400 mk, laturin hiilisilta säätimineen 250 mk, startin hiilet 60 mk,
Viime kesänä vaihdoin kaikki levyt jarruihin palat 1000mk, jarrunesteiden vaihto 20 mk,akku 350 mk ja öljynvaihdot itse tehtynä..Olen ajanut 100 tkm ja aion ajaa toiset 100 tkm, koska kone, laatikko ja vetarit ovat alkuperäiset ja kunnossa....P.S. Olen uusinut osia vaikkei niitä oliskaan tarvinnut vaihtaa esim iskarit: halusin kaasuvaimentimet ja jarrulevyt oli ruosteessa mutta ajattelin omaa turvallisuuttani vaihtaessani kyseiset osat. Ajattelin pitää autoa vielä monia vuosia niin eipä tule ainkaan jarruremonttia eikä iskari remppaa. Kyllä kestää kun viitsii pitää autosta huolta

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ostaja kirjoitti:

Kannattaako kyseistä autoa ostaa ja mitä ns. tyyppivikoja löytyy/kannatta etsiä?Autolla ajettu 270tkm.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu