mitkä ovat yleiset stressin merkit kaloilla? onko ruokahaluttomuus, arkuus, flegmaattisuus stressin merkkejä? monnitkin ovat jättäneet levät rauhaan ja eivät koske ruokanappeihinsa.
meidän perheen pienemmät käyvät hakkaamassa akvan lasia joskus ohimennen kun aikuisen silmä välttää, voisiko tämä olla syynä stressiin?
stressin merkit?
6
579
Vastaukset
- Rihma
Jotain voi olla vialla, jos eivät syö.
Mitä monneja tarkoitat? Monnisia, partamonneja, plekoja?
Toki jatkuva säikyttely on pahaksi, mutta voihan syy olla jokin muukin.
Kerrotko lisää akvaariostasi;
-Altaan koko?
-Koko kalasto, lajit ja määrät?
-Onko monneilla suojaa? Kannonkoloja?
-Vesiarvot?
-Milloin allas on perustettu?
-Vedenvaihtotahti- ja määrä?
-Lämpötila?- kalala
täplänuolimonnit kyseessä. akvassa myös muutama inkkari ja yksi taistelukala.
piilona on pari kasvia, ei suuria vielä ja kaksi kukkaruukun puolikasta joiden alla suurin monni yleensä viihtyy. toinen lusmuaa suodattimen takana ja pienin(haaleaväritteinen) kasvin takana.
otin selvää ko. monneista ja huomasin että veden lämpö saa max. olla 25, meillä se on n. 26!
levä ei enää maistu, eikä ruokakaan mutta hengissä tuntuvat toistaiseksi olevan. kun valot sammuvat, tulevat monnit hieman esille. ruoka pilaantuu pohjalle vaikka laitan sitä todella vähän.
vesiarvot oli kohallaan kun mittasin. allas on perustettu reilu kuukausi sitten. vaihdan kerran viikossa 1/3. akva on noin 50 litrainen. suodatin tosin pitäisi ensipuhdistaa tällä viikolla.
miten stessistä voisi elpyä? tätä menoa ne on vainaita pian.
- fish KING
Kalojen värittömyys ja lisäksi nuo mainitsemasi ovat mahdollisesti stressin aiheuttamaa käyttäytymistä.
Epäsäännölliset hoitorutiinit, veden lämpötilan heitteleminen, liiallinen kalasto akvaariossa aiheuttaa stressiä kaloissa korkeiden NO2 ja NO3 pitoisuuksien ansiosta.
Kaikki vaikuttaa kaikkeen, periaatteella.
Kerro siis nuo edellisen kirjoittajan jutut akvaariostasi niin päästään asiassa eteen päin.
Etkö voi mainita skideilles ettei akvaariota saa hakata ja keksiä heille muuta tekemistä vaikka maalailla vesi väreillä tms. mielen kiintoista.
Myös kova yleis melu saattaa aiheuttaa aroissa kaloissa flegmaattisuutta.
Muksut kuriin ja akvaarion hoitorutiinit hanskaan niin eiköhän tuo oo sopiva resepti, kerro siis lisää lemmikeistäsi ...- hoitaja
Voivat vahingoittaa itsensäkin kun hakkaavaat laseja, ne ei pitkään lyöntejä kestä. Kukaan ei anna lasten ikkunoitakaan hakata, meillä oppi lapsukaiset ( 4 poikaa) jo pienenä että akvan lähellä ei ole käsissä mitään, edes pehmo palloja, eikä siinä aleta painimaan. Hyvin nuo oppivat kun pari kertaa luennoin siitä että jos/kun allas hajoaa, niin miten luulevat kaloille käyvän, turha puhua että voi itselle tulla pipi, ja sitten kun minä joudun ostamaan uuden altaan niin eipä vähään aikaan tipu mitään kivaa lapsille (edes karkkia).
- Ms.x
hoitaja kirjoitti:
Voivat vahingoittaa itsensäkin kun hakkaavaat laseja, ne ei pitkään lyöntejä kestä. Kukaan ei anna lasten ikkunoitakaan hakata, meillä oppi lapsukaiset ( 4 poikaa) jo pienenä että akvan lähellä ei ole käsissä mitään, edes pehmo palloja, eikä siinä aleta painimaan. Hyvin nuo oppivat kun pari kertaa luennoin siitä että jos/kun allas hajoaa, niin miten luulevat kaloille käyvän, turha puhua että voi itselle tulla pipi, ja sitten kun minä joudun ostamaan uuden altaan niin eipä vähään aikaan tipu mitään kivaa lapsille (edes karkkia).
Lapset kyllä oppivat olemaan kiusaamatta kaloja, kun vanhemmat näyttävät omalla esimerkillään ja ohjauksellaan huolehtivansa hyvin lemmikeistä. Lapset tulee myös ottaa mukaan harrastukseen. Esimerkiksi lapset voisivat valita akvasta oman nimikkokalansa ja voisitte yhdessä tutkia kalakirjoista, minkälaisessa ympäristössä luonnossa kukin lajin edustajanne elelee. Kun kalat ovat "omaa perhettä", lapsetkin oppivat huolehtimaan ja antamaan niille niiden tarvitseman oman rauhan.
Mun viisivuotias tyttö ei ole ikinä naputellut lasia tai tehnyt muuta kiusaa kaloille. Usein annan hänen ruokkia kalat (annostelen ruoan lasille tai hänen pikkukäteensä). Monesti istumme ihmettelemässä kalojen puuhia, joka onkin mukavaa rauhallista yhdessä oloa ja sitä, jota lapsi kaipaakin. Piikkisilmille on antanut nimet ja joskus hassuttelemme niin, että mä höpötän mukamas kalan puolesta mitä se siinä höpisee ja touhuaa: esimerkiks piikkisilmä Mustis pitää toisinaan jumppatuntia, mutta muut kalat ei liiemmin ole kiinnostuneita :).
Eilen kun mittailin vesiarvoja toisesta valmistumassa olevasta akvaariosta, tyttö oli askarrellut oman nitraattitestinsä :)
Kun harrastus on yhteinen, se antaa tosi paljon niin siinä hetkessä, kuin lapselle pidemmälläkin tähtäimellä: lapsi oppii kunnioittamaan pieniä luontokappaleita. - kalala
ajastimen asetukset olivat menneet sekasin, valot olivat tunnin päällä keskellä yötä akvassa (klo 2-3), ei siis ihme jos kaloja vähän stressaa..
huh huh, kaikkea sattuu ja tapahtuu, pidetään peukkuja että porukka vielä palautuisi tästä..uskomatonta, imuri varmaan kolhassu ajastinta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1693205
En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k1541849Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1471789Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1591664- 771574
Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall3401491Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä
En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m811349The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut201268- 1581122
Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek251105