mielipiteitä Linux-tuen hinnoittelusta?:
kertokaa!.
11774
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Aikas halpaa. Luottavat/luotatte ilmeisesti siihen, että ne tavalliset Linux-ongelmat ratkaistaan yleensä muutamassa minuutissa, josta voi sitten veloittaa sen puolen tunnin minimilaskutuksen. ;)
Windowsinkin asennus maksaa, eikä kone ole edes käyttövalmis, mutta internettiin pääsee, jos on sopiva yhteys.
Ilmeisesti olet itse ko. palvelun takana? Hyvä idea, hinta ei ole paha, mutta varaudu siihen että markkinointi vie paljon rahaa.
Hinnastoon voisi kyllä lisätä sen, että mikäli "guru" ei hoidakaan hommaa sovitun ajan puitteissa, ei laskuakaan synny. Tämä lisäisi potentiaalisten asiakkaiden luottamusta.
Entä miten ajattelitte hoitaa tilanteen, jossa guru rikkoo jotain roottina ja sitten kone onkin kuralla?
Tsemppiä joka tapauksessa, mielestäni idea on loistava!
Ilmeisesti olet itse ko. palvelun takana? Hyvä idea, hinta ei ole paha, mutta varaudu siihen että markkinointi vie paljon rahaa.
Hinnastoon voisi kyllä lisätä sen, että mikäli "guru" ei hoidakaan hommaa sovitun ajan puitteissa, ei laskuakaan synny. Tämä lisäisi potentiaalisten asiakkaiden luottamusta.
Entä miten ajattelitte hoitaa tilanteen, jossa guru rikkoo jotain roottina ja sitten kone onkin kuralla?
Tsemppiä joka tapauksessa, mielestäni idea on loistava!
Tuskin tuo kyseisen kysyjän pulju on, koska linux-tuki.fi on kyllä ollut olemassa jo pitemmän aikaa.
"Hinnastoon voisi kyllä lisätä sen, että mikäli "guru" ei hoidakaan hommaa sovitun ajan puitteissa, ei laskuakaan synny."
Mikä firma noin muka toimii? Ei mikään firma lahjoita työaikaansa ilmaiseksi.
Niin tarkoitin sitä, että jos työaikaa kuluu hommaan enemmäön kuin arvioitu niin kaikki firmat siitä yleensä laskuttaa. Se on sitten erijuttu jos on sovittu että tänään tehdäöän joku asennus ja sitä ei tehdäkään tänään.
Huomiota kiinnitti lause asennamme laitteet joille löytyy hyvät linux-ajurit. Kovasti venyvä käsite, mutta eipä tuolla hinnalla tietenkään mahdottomia tehdä.
Kävin tässä siinä, G-alkavassa elektroniikka putiikissa katselemassa ja tenttaamassa laajakuva näytöistä, ja kyllä oli tosi huono palvelu, siis tiedon/infon puolesta, myyjä oli 30v "mies", kuuli varmasti ekan kerran että on sellaisiakin Suomessa jotka käyttää Linux-pohjaista käyttistä, no ei nyt ihan mut ei tienyt, Susea olevan ja Mandrivakin oli tuntematon sana.
Ja ei saa kuulemma ostaa tietokonetta ilman(Windowsin)käyttöjärjestelmää, tuosta lafkasta, en osta mitään!
Niin, ja niitä Windowsia. on jo mullekin kertynyt repullinen, on Windows 3.sta asti, ja valmis Windows Vistan, ja lisää vaan pitäis ostaa, ei se on ummarra tätä hommaa???
Kerää komponentit ja rakenna kone itse. Ei tartte ostaa windowsia. Tosin hinta tulee helposti paljon kalliimmaksi kuin valmiin koneen ostaminen, mutta periaatehan on tärkeintä!
Lähinnähän tuossa kiinnosti, aletaanko asennushintaan konfiguroimaan mitään vähänkään vaativampia juttuja, kuten vaikkapa wlania ilman natiiviajureita tai laajakuva-tv:tä toiseksi näytöksi.
G:stä tai muustakaan elektroniikkaliikkeestä on melkeinpä turhaa mitään asiantuntemusta hakea, eiköhän lähes kaikki ole kaupallisen alan koulutuksen saaneita. Eivätkä ymmärrettävästi varmasti ala pilkkomaan mitään valmismikropaketteja.
kun haluisin kannettavan?