jos akvaariossa on ollut jokin tauti ja kaikki kalat on kuollu.pitääkö kaikki poistaa ja pestä tailääkitä akvaariota tyhjillään?asia jäi mietityttämään kun joku sanoi että jos akvaariossa ei ole asukkeja jäljellä ja lämpötilaa nostaa johonkin tiettyyn asteeseen "pöpöt" kuolee ja uusia kaloja voi laittaa samaan veteen jo 2 viikon päästä...eli pitääkö paikkaansa?
mites?
kun kuulin tälläistä ja jäi...
4303
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
paikkaansa. Monet bakteerit kestävät kuivumista ja lämpöäkin. Kyllä ainoa keino on desinfioida kaikki kunnolla esiintyneiden tautien jälkeen.
Uudelleen aloitus sitten niin ettei kypsytystä aloiteta jonkun toisen mahdollisesti tauteja sisältävän akvaarion avulla.
Riippuu paljolti taudista. Jos kyseessä on tuberkuloosi, täytyy kaikki sisustukset desinfioida tai ostaa täysin uutta. Tämän jälkeen akvaario tulee kypsyttää uudelleen.
Jos taas on kysesssä esim. pilkkutauti, riittää että akvaario on tyhjillään hetken aikaa. Sillä ilman väli-isäntiä nää loiset kuolee.
on vähintään viikon pituinen. Pohjalle painuneet loiset jakaantuvat pikkuhiljaa. Lopuksi yli tuhat parveilijaa lähtee etsimään uusia kaloja. Ne kuolevat elleivät vuorokaudessa löydä uutta isantää.
Tätäkin kiertoa taitaa nopeuttaa pienoinen lämmön nosto.