Hesarissa on tänään lyhyt lehtijuttu, miten EDUSKUNTA päätti jatkaa ansiosidonnaisten työttömyys-,sairaus- ja vanhempainpäivärahojen leikkauksia. Ne aloitettiin lamavuonna 1993.
NE ON NYT PALAUTETTAVA ENNALLEEN. Pienistä tuloista on maksettu verot, kuinka voidaan laillisia etuuksia vähentää Suomessa, kun muissa Pohjoismaissa kaikki etuudet ovat suurempia määrällisesti ja prosentteina. Köyhiä on n. 600 000 tällä hetkellä.
TÖRKEÄTÄ JATKAA PIENITULOI-
3
382
Vastaukset
- siellä rellestetään
Vihreitten kokous Kanarialla
Kirjoittanut: Onko tuossa järkeä! 29.11.2006 klo 09.27
Ghanan kalastusvalvoja Mamayawa, joka oli ollut puhumassa vihreiden seminaarissa Kanarialla, ei tiennyt mitään Lian Run-nimisille laivoille annetuista kalastusluvista.
Jos Kanarialla syö kalaa, saattaa siis hyvinkin syödä laittomasti kalastettua sellaista.
Illansuussa palasin Frankfurtin kautta Helsinkiin. Jatkoin sieltä vielä Tallinnaan. Menin syömään ei-Schengen puolen ravintolaan lentokentällä.
_________
Mihin ihmeeseen tarvitsemme tämmöistä vihreää eliittiä? Kaippa joku perustelee. Ei nyt katsota kuitenkaan vihreitten sivuilta Tynkkysen juttua. Jokin muu maalaisjärki peruste.
Kenian Airwaysin lento Lontooseen oli kolme varttia myöhässä. Turvatarkastus oli hitaahkoa, kuten aina Heathrowlla. Panin tottelevaisesti pari piskuista lentokonehammastahnatuubia läpinäkyvään muovipussiin, mutta kun jouduin riisumaan kengät ja ottamaan repusta pois tietokoneen, panin muovipussin epähuomiossa reppuun. Reppua ei kuitenkaan vaadittu avattavaksi. Päättelin tästä, että uusia määräyksiä nesteiden viemisestä lennoille ei valvota erityisen valppaasti, edes Lontoossa, vaikka uudet turvamääräykset säädettiin nimenomaan brittien vaatimuksesta. Kun pääsin check in -tiskille, Helsingin lennon lähtöön oli aikaa enää 25 minuuttia. Virkailija ei suostunut enää kirjoittamaan minulle korttia. Olin aivan varma, että ehtisin hyvin juosta lähtöportille, mutta yön lentäneenä en jaksanut ruveta riitelemään, hyväksyin kolmisen tuntia myöhäisemmän lennon. No, ehdinpähän Lontoossa käydä suihkussa, mikä on tosi ihanaa yölennon jälkeen, ja lukea rauhassa aamun lehtiä.
http://www.satuhassi.net/puheet/lue_marras.htm#18.11.06- että..
kovasti on "kansanomaista" ja tavallisen viherpiipertäjän jokapäiväistä elämää. Huh ja hei! Niin kovasti ruohonjuuritasoa.
äänestämässä Eduskuntavaaleissa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1191662
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991488Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy36911Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29859Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?38811Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50786Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s43738Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37730Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56728Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37700