TÖRKEÄTÄ JATKAA PIENITULOI-

SIA KOSKEVIA LAIKKAUKSIA!

Hesarissa on tänään lyhyt lehtijuttu, miten EDUSKUNTA päätti jatkaa ansiosidonnaisten työttömyys-,sairaus- ja vanhempainpäivärahojen leikkauksia. Ne aloitettiin lamavuonna 1993.

NE ON NYT PALAUTETTAVA ENNALLEEN. Pienistä tuloista on maksettu verot, kuinka voidaan laillisia etuuksia vähentää Suomessa, kun muissa Pohjoismaissa kaikki etuudet ovat suurempia määrällisesti ja prosentteina. Köyhiä on n. 600 000 tällä hetkellä.

3

399

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siellä rellestetään

      Vihreitten kokous Kanarialla
      Kirjoittanut: Onko tuossa järkeä! 29.11.2006 klo 09.27


      Ghanan kalastusvalvoja Mamayawa, joka oli ollut puhumassa vihreiden seminaarissa Kanarialla, ei tiennyt mitään Lian Run-nimisille laivoille annetuista kalastusluvista.

      Jos Kanarialla syö kalaa, saattaa siis hyvinkin syödä laittomasti kalastettua sellaista.

      Illansuussa palasin Frankfurtin kautta Helsinkiin. Jatkoin sieltä vielä Tallinnaan. Menin syömään ei-Schengen puolen ravintolaan lentokentällä.
      _________

      Mihin ihmeeseen tarvitsemme tämmöistä vihreää eliittiä? Kaippa joku perustelee. Ei nyt katsota kuitenkaan vihreitten sivuilta Tynkkysen juttua. Jokin muu maalaisjärki peruste.

      Kenian Airwaysin lento Lontooseen oli kolme varttia myöhässä. Turvatarkastus oli hitaahkoa, kuten aina Heathrowlla. Panin tottelevaisesti pari piskuista lentokonehammastahnatuubia läpinäkyvään muovipussiin, mutta kun jouduin riisumaan kengät ja ottamaan repusta pois tietokoneen, panin muovipussin epähuomiossa reppuun. Reppua ei kuitenkaan vaadittu avattavaksi. Päättelin tästä, että uusia määräyksiä nesteiden viemisestä lennoille ei valvota erityisen valppaasti, edes Lontoossa, vaikka uudet turvamääräykset säädettiin nimenomaan brittien vaatimuksesta. Kun pääsin check in -tiskille, Helsingin lennon lähtöön oli aikaa enää 25 minuuttia. Virkailija ei suostunut enää kirjoittamaan minulle korttia. Olin aivan varma, että ehtisin hyvin juosta lähtöportille, mutta yön lentäneenä en jaksanut ruveta riitelemään, hyväksyin kolmisen tuntia myöhäisemmän lennon. No, ehdinpähän Lontoossa käydä suihkussa, mikä on tosi ihanaa yölennon jälkeen, ja lukea rauhassa aamun lehtiä.

      http://www.satuhassi.net/puheet/lue_marras.htm#18.11.06

      • että..

        kovasti on "kansanomaista" ja tavallisen viherpiipertäjän jokapäiväistä elämää. Huh ja hei! Niin kovasti ruohonjuuritasoa.


    • äänestämässä Eduskuntavaaleissa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. PropsApp Koodi

      Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset
      2
      3833
    2. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

      kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
      Maailman menoa
      103
      3465
    3. Taas nuoren kuolema

      Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭
      Lapua
      79
      3255
    4. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      99
      3078
    5. Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät

      Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa
      Maailman menoa
      52
      2744
    6. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

      eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
      Maailman menoa
      62
      2743
    7. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

      Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
      Maailman menoa
      96
      2551
    8. Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa

      Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.
      Maailman menoa
      25
      2251
    9. Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä

      Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma
      Maailman menoa
      21
      2037
    10. Jari Sillanpää isossa leikkauksessa - Paljastaa, mitä uralle tapahtuu!

      Palaako Siltsu keikoille? Artisti, ex-tangokuningas Jari Sillanpää on ollut lonkkaleikkauksessa ja kotiinpaluu on edessä
      Suomalaiset julkkikset
      26
      1634
    Aihe