Eli tällainen asia mietityttää, että onko sf-mitalla käytännössä mitään tekemistä vauvan koon kanssa?
Millaisia mittoja teillä jo synnyttäneillä on ollut?
Toki on tapauksia että esim. lapsivettä on ollut paljon tms. mutta tarkoitan tilannetta ettei ole vettä.
Millaisia mittoja teillä jo synnyttäneillä on ollut?
Toki on tapauksia että esim. lapsivettä on ollut paljon tms. mutta tarkoitan tilannetta ettei ole vettä.
Vastaukset 8
Vanhimmat
ollut merkitystä... Mitat olivat aina keskikäyrällä, mutta vauva oli iso. Melkein neljä ja puoli kiloa. Lapsivettä tosin oli todella vähän..
Ei se sf-mitta tosiaankaan kerro aina sitä vauvan kokoa. Mulla oli tuo mitta koko raskauden ajan yli keskikäyrän, lopussa melkeen yläkäyrällä. Vauva oli kuitenkin ihan normaalikokoinen 3,3 kg. Isoon mittaan minulla luultavimmin vaikutti se, että olen melko lyhyt, jolloin vatsa kasvoi juuri eteen.
Mulla oli ihan normaali sf-mitta, mutta vauva oli syntyessään 4680g.
Mulla oli kohdunkorkeus korkeimmillaan 34 cm ja viimeisessä mittauksessa ennen synnytystä 33 cm. Poika oli syntyessään 48 cm pitkä ja 2 935 grammainen. Tosin hän tuli 15 päivää etuajassa...
Mulla on iso sf-mitta. Oli ekassa raskaudessa ja on myös nyt. Ei ole yhteyttä kokoon ainakaan mulla.
Ekassa raskaudessa mitta meni niin että viikot ja mitta sama koko ajan. Silloin ultrattiin varmuudeksi koko arvio ja kaikki oli normaalisti. Syntyi viikoilla 40 0 silloin mitta 40cm ja vauva oli 51cm/3608g.
Nyt viikkoja 38 0 ja mahamitta on jo 39cm. Painoarvio on pienempi kuin ekan kanssa. Sektioon pe 15.12.
mua mietityttää että minkä takia niitä sf mittoja oikein otetaan, kun tuntuu että oli se mitta mikä tahansa niin se on aina normaalia? itselläni käyrä huidellut ihan omissa sfääreissä, rv34 oli sf 35 ja neuvolatäti sano vaan että ihan normaalia. mitäs niitä sitten otetaan kun tuntuu olevan ihan sama että mikä se mitta on...?
Eikai se yksittäinen mitta, vaan se käyrä, että kasvaa tasasesti. Tai olen ymmärtäny että jos samalla mittaajalla käyrä yhtäkkiä menee tosi ylös/alas, niin ne huolestuu..
Mulla kulki koko raskausajan sf-mitat ihan yläkäyrillä. Vauva painoi kuitenkin syntyessään rv 38 5 vain 2800g. Eli sf-mitta ei todellakaan meidän kohdalla kertonut mitään vauvan koosta.. Mistä lie johtui (ehkä kohdun malli tai suuri lapsiveden määrä?).