Kun viime viikon päivämiehessä julkaistiin taasen KIRJOITUSKILPAILU. Yleensä kehoitetaan kilpailua (sellaista mistä voisi maallista kunniaa saavuttaa) välttämään ja sitä syntinä pidetään.
Tarkoitus pyhittää asian????
Eikö samalla voitaisi järjestää kilpailu, kuka on paras tenori, basso, sopraano, paras lauluryhmä jne. Eli kellä on parhaat lahjat em. asioissa. Voittajat ja heidän tulkintansa sitten koottaisiin cd:lle ja saatais rahnaa siitäkin srk:lle.
Luulen että koiramoraalin omaavat eivät laulukilpailuja hyväksy, kirjoituskilpailut kylläkin.
Tarkoitus pyhittää asian????
Eikö samalla voitaisi järjestää kilpailu, kuka on paras tenori, basso, sopraano, paras lauluryhmä jne. Eli kellä on parhaat lahjat em. asioissa. Voittajat ja heidän tulkintansa sitten koottaisiin cd:lle ja saatais rahnaa siitäkin srk:lle.
Luulen että koiramoraalin omaavat eivät laulukilpailuja hyväksy, kirjoituskilpailut kylläkin.
Vastaukset 6
Vanhimmat
lahjat käyttöön. Jonkun tai joidenkin lahjattomien kateuksillaan keksimä oman kunnian tavoittelu -teoria romukoppaan, niin että sekä esiintyjät että yleisö saavat nauttia.
Odotan kunnon joulukonserttia. Esiintyjinä voisi olla pari pääkaupunkiseudun huippu lahjakkuutta.
Näin on aina vl-yhteisössä opetettu, että kaikkien lahjat pitää ottaa yhteisön käyttöön. Sitä vaihetuspöytä-fraasi tarkoittaa. Perinteisiä vaihetuslahjoja ovat tiikerinkakun ja riisipiirakan leipomisen lahja, villasukan neulomisen lahja, lanttulatikkolahja, rakennustalkoolahja, mummojen seuroihinkuskaamislahja jne, jne..
On mikava, että kirjoittamisen lahjakin on otettu sallittuihin lahjoihin!
Kuulostaa viron kieletä tuo vaihetus. Mitä tuo tarkoittanee?
Vaihetuslaitos oli ennen pankki. Rahaan liittyvä termi kai se on.
suositaan ajatusta, että yksinkertaisten on Jumalan valtakunta. Jos esim. joku todella lahjakas tarjoaa kirjoituksiaan lehteen, menee kirjoitus jonkun lehtiavustajan tai muiden välikäsien kautta niin, että siitä tulee tasapaksu pötikkä. Näin taataan se, ettei kirjoitus edustavuudellaan vaan mitenkään erottuisi massasta. Eikö lehden tulisi suosia myös kirjoittajien aitoa vaihtuvuutta, niin ettei ihmisten tarvitsisi lukea vuosia jopa vuosikymmeniä aina samojen kirjoituksia. Kannattaa miettiä, eikö nämä ”samat” muka tavoittele ”kunniaa”, vaikka siihen ei kovin suurta aihetta olisikaan.
Päivämiehessä on joskus myös todella mielenkiintoisia kirjoituksia.
En usko että lehtiavusajien käsittelyssä teksti muuttuu tyylillisesti. Kyllä se on toimitus joka muokkaa mutta sielläkin kyllä jätetään muokkaamatta jos kirjoituksessa näkyy kirjoittajan oma tyyli ja kädenjälki. Näkisin ongelman ennemminkin siinä että ihmiset luulevat että Päivämieheen pitää kirjoittaa jollakin tietyllä tyylillä tai sanoilla ja niinpä teksteistä tulee tasapaksua toistensa kopiota.