semmosta olisin vaan kysässy että onko sectio haava tai vatsa muuten kipeämpi kun leikataan toistamiseen.eka lapsi synty sectiolla -03 ja nyt tämä toinen sitten toukokuussa -07.että onko eroja ollu ekan ja tokan leikkauksen välillä?
sectio haava 2 kerran
äityli-82
1220
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Minulla sektioiden väli oli hieman vajaa 1v 8kk.
Toisesta sektiosta olin leikkauksen jälkeen tosi kipeä, sain heräämössä pillerien lisäksi kipulääkettä suoraan suoneen.
Mutta seuraavasta päivästä lähtien olo oli paljon parempi ja kivuttomampi kuin ekan leikkauksen jälkeen. Kipulääkkeitä söin lyhyemmän aikaa, kuin ekan leikkauksen jälkeen. Myös sängystä nousu ja liikkuminen oli paljon helpompaa.
Minulla oli ekan leikkauksen jäljiltä runsaasti kiinnikkeitä, ne tai lähinnä niiden "repiminen" saattoi aiheuttaa ne leikkauksen jälkeiset kivut.