Vai jätättekö tänävuonna ostamatta? Kertokaa niiden kukkien nimet joita aina tavallisesti Jouluisin hankitte?
Oletteko hankkineet joulukukat....
angi
25785
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
sitä sitten vuntsit yössä.
ja totean sinulle nim,"murreet", että, eikö sinunkin mielestä aloittajan(angi) yö funtsimiset kerro mieluumin pelkästään hyvää hänen olotilastaan.
Enemmän olisin huolissanai sinusta, joka heti aamuvarhain aloitat päiväsi turhanpäiväisellä ja negatiivisella kirjoituksella, ja jolla ei ole muuta 'arvoa', kuin oman pahanolon tartuttaminen ympäristöön.
Eikö esim, joulun ajattelu ja siihen liittyvät asiat kerro itseasiassa henkilöstä, että hänellä on vielä ajatuksia nenänvartta pidemmälle ja muutenkin henkinen tasapaino kohdallaan, ettei tarvitse valvoa vaikkapa itsesäälissä piehtaroiden, vaan pystyy "funtsimaan" aivan konkreettisia, positiivisia, "kauniita" asioita.
Lopuksi pyydän nim. murreet, anteeksi, jos kirjoitukseni sinua loukkasi.
ja kaikkeen siihen liittyvistä asioista. Kukat ovat minulle muutenkin ihan ykkösjuttu. Joukukista pidän eniten Amarylliksesta ja Joulutähdestä sekä tulppaaneista. Minulla oli yhtenä jouluna oikein iso punainen ruusukimppu, kun olin liikkeessä vähän ennen sulkemista ja myyjä antoi ne minulle etteivät turhaan joulunpyhinä liikkeessä kuole :-)
Sant pauliat, kukkivat vielä joulunakin.
Meillä ne ovat se kukkalaji, joka mesestyy hyvin ja niitä on pieni "viljelmä" n.20 ruukkua erivärisiä kahdellakin kukkapöydällä.
Ostokukkia ei juurikaan harrasteta, mutta jouluksi aina muutama 'kukkapuska' ilmestyy pöytään.
vaikeita. Olen aina pitänyt itselläni yhden Santpaulian mutta joudun pitämään sen kaukana koska olen sille allerginen kuten näyttää miehenikin olevan ja yksilapsenlapsista.
Joku tutuistani kysyi kerran minulta, kuinka saan sen kasvamaan noin suureksi ja isoksi puskaksi ja kukkia noin paljon? Sanoin että varmaan siksi kasvavat noin hyvin kun tietävät että olen allerginen niille ja etten heittäisi ulos sitä. :-)
monet kukat ennen joulua. Hyasintteja, joulutähtiä, tulppaaneja, tulilatvoja ja erilaisia istutuksia, mutta kaikki ne kummalliset tikun päässä olevat ylimääräiset koristeet jätän kukkakauppaan muiden iloksi.
Ihanaa aikaa: kukkia ja kynttilöitä, pehmeätä valoa pimeisiin iltoihin. Jouluvalotkin ovat jo syttyneet ulkona.
ihan kohta ja vaikka jotain luonnon kauneuksii löytyis ja sit teen asetelmat itte.Siihen ostan vaikka hyasintin ,,,niin siinä sitä joulukukkaa minulle.
Muuten suppilovahveroita kanssa kerään kanss.
MUKAVAA PÄIVÄÄ KAIKILLE.
ollut ostaa joulutähti kukka anopille ja äitikälle. Tahtoo olla vähän sellaista kukkien vaihtoa ja samalla on saanut anopin tyttärelle, joko hyasintin tai jonkun joulutähti asetelman.
allerginen? Muussa tapauksessa et noin valtavasti kukkia hankkisi.
Ostan vain kukka-asetelmia. Itsellenikin ostan mieleisen. Usein vaikka olen sanonut että olen ikää myöten tullut pahemmin allergiseksi kaiken maailman hyasinteille ja kaikille joissa on samettiset lehdet. Niin joka vuosi he unohtavat sen. Jos tuovat sellaisen asetelman jossa on vain Hyasintti niin saan heittää sen ulos. Tai Sant Paulioita.. Se on niin kummallista mistähän tuo allergiakin oikein johtuu? Joskus olen saanut sellaisen asetelman josta voin poistaa jonkun ja antanut loput olla.
muuten ihania mutta liian voimakas tuoksu,tulee ihan huono olo.
- se tummanpunainen, ja mahdollisimman monilatvainen on minun joulukukkani, sellaisen ostan ja sitten saan aina työni luonteesta johtuen erinäisiä kukkapaketteja.
Hyasintit on nättejä, mutta nenäni ei oikein tykkää niistä..
Meitä taitaa olla paljon jonka nenä ei tykkää Hyasintistä... Heti tuntuu paremmalle kun on kohtalo tovereita.
ja nenäni on alkanut nirsoilla nyt vasta hmm..vanhemmalla iällä..äidilläni on myös herkkä nenä voimakkaille tuoksuille..sieltä kai se allergiataipumus on minulle periytynyt..
saman näköisiksikin.
Iso ja julmetun punainen, se on vielä hankkimatta.
täytyy ostaa, että kerkiää Jouluksi.
Suvulle ja tuttaville.
Kotia vain ja ainoastaan silkkisiä tekokukkasia.:(
kastelin yhtenä kesänä ystäväni tekokukatkin.
panosta kukkiin,mutta ainakin yksi hyasintti ja joulutähti tulee kotiin ostettua...
Emme enää läheisten kanssa jaa kukkia keskenämme.Se perinne on katoamassa.
Yksi joulu ukko sanoi,ettei tartte ostaa ku yks hyasintti,ja kun joku tuo kylään tullessaan kukan,vaihtaa aina sillä yhdellä puskalla sitten jokaiselle..kierrätystä...:DDD
Jos jotain täytyy vaihtaa niin eikös olisi jokin pieni tonttu, tai enkeli paikallaan ne on niin halpoja ostaa?
Mä muutes rakastan kaikkia enkelijuttuja...Jos mulla olis ylimäärästä tilaa,niin mä oisin varmaan ostanu kaupasta kaikki enkelit, mitä mä näen...:)
Voit laitaa pitkin seiniä kapeita hyllyjä ja hyllyille asettelet enkelit kiinnityskumin kanssa, eli käyt kaupasta hankkimassa itsellesi kapeita lautoja ja hyllyjen reunoihin koukut millä ripustaa ne seinään. Minulla on sellaisia muutama. yksillä hyllyillä on peikkoja ja parilla toisella enkeleitä. Arvaa katseleeko niitä kaikki ihmeissään kun käyvät kylässä? Olen laittanut hyllyt niin että ovat nätisti ja sopivissa paikoissa.
tuo oli tosi hyvä vinkki...:) Ny saa sit kohta ukko kattoo,ku mulla on joka kauppareissulla enkeleitä matkassa...
kun joku taas hankkii enklin kotiinsa. Noi minun pienet kapeat seinä hyllyni ovat niin suloisia katsella, tiedätkö minä väliin istun vaan ja katselen niitä jokaista yksitellen ja kaikki yhtäaikaa. Nuo peikotkin ovat kaikki eri kokoisia ja näköisiä on peikkomuori, peikkoukko, peikkotyttö ja peikkopoika perheitä kahta eri kokoa. Nyt on sitten kaksi isoa peikkoa toinen leveämmällä ikkunalaudalla ja toinen lattialla.
Peikot ovat olohuoneessa ja enkelit ruokahuoneessa ja keittiössä. Olen aatellut että laitan makuuhuoneeseen vielä kaksi lautaa toiseen kerään sekalaisia pikku patsaita ja toiseen enkeleitä lisää.