pitkään odotettu koiranpentu saapuu huomenna.elikkä olen ostanut sille pennun ruoat,lelut,puruluut,valjaat,talutushihna,kaulapanta,autonpenkin suojus,matolääkkeet ja ruokakupit ja sitten rokotukselle kun on aika.eli onko vielä jotain mitä kannattaisi hommata sille?
mitä muuta vielä..
,.,.,
7346
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Joku pehmuste nukkuma-alustaksi tai peti.
Ehdottaisin että omistaja ostaisi nyt heti tilassa Tuire Kaimion kirjan Pennun kasvatus (muistaakseni) ja lukisi sen ajatuksella läpi. Tai jos pukki vaikka toisi sen tuossa parinkymmenen päivän päästä ;)
veljen koiran kasvatuksesta ja koulutuksesta mutta nyt tulee oma:)se oliki sakemanninpentu ja vaikee pentuna..miten teillä muilla on koira tottunut kissoihin?minulla on 2 kissaa,toinen ollu koiran kans ja toinen ei ikänä nähnykkään.
olet nyt iloinen, niin minäkin olin 2v sitten kun se pentu tuli...olen nyt pettynyt...
ehkä sinun oisi kannattanut miettiä pitempään otako koiran?etsi sille koti joka rakastaa sitä jos kerta olet pettynyt siihen..melekonen koiran omistaja..
joo..,mutta en ole huono koiran omistaja ja olen sen kansa aika paljon, mutta ehkä eilen oli huono päivä ja nyt on taas kaikki ok, just tulin koiran ka metsästä.
Niin,eilen se pissais matolle...
Meille otettiin seisoja keväällä ja asiasta keskusteltiin lastenkin kanssa mitä pentu saa tehdä ja miten rangaistaan.
Tarvikkeet yms. on hyvä olla valmiina, jos perheeseenne kuuluu esim. lapsia on hyvä keskustella säännöistä jne. Koska pentu yritää murrosiässä nostaa asemaansa laumassa. Kielletty on aina kiellettyä, koska kerran sallittu homma on vaikeampi kitkeä pois ja pentukin on ihmeissään, jos siltä kielletään jokin mikä aikaisemmin oli sallittua. Hyvä esimerkki on sängylle tai sohvalle meno. Meillä kiellettiin ja ainoastaa luvalla voidaan ottaa esim. sohvalle viereen rapsuteltavaksi.
Koirat on erilaisia ja jokaisella on omat kujeensa, jonka tulette varmasti huomaamaan.