Kommenttia tähän kiitos

Eli kamu meni kännipäissään esitteleen itsensä että on poliisi mitä hän ei ole.

tämä muija tunsi jonkin poliisin ja tyyppi jäi kiinni tästä koska poliisina esittäytyminenhän on rikos mitä tyyppi ei tiennyt.

poliisit kävi oven takana ripittämässä miestä asiasta ja sanoivat että voi tulla juttu.

eli mitä tästä voi seurata: tyyppi viettää nuhteetonta elämää ei ole rikosrekisteriä jne.
6863
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

eipä tuo nyt rikoksena kauhee oo....sakkoja voi rapsahdella

Äänestä

sano, että tästä VOI tulla juttu, niin siitä ei todennäköisesti tule juttua. Eivät viitsi tehdä. Mutta jos ne olisi sanoneet, että tästä tehdään rikosilmoitus tai tästä annetaan rangaistusvaatimusilmoitus, asia olisi toinen. Todenneet vissiin ihan leikiksi ja kännisen pikkujutuksi.

Äänestä

Rikosrekiseri ja poliisin omat rekisterit ovat kaksi ihan eri asiaa. Jospa katsovat ensin poliisin rekisterit ja jos merkintöjä löytyy, niin harkitsevat asiaa uudelleen.

Rikoslaki

16 Luku

9 § (24.7.1998/563)
Virkavallan anastus
Joka toista erehdyttääkseen

1) ilman lakiin perustuvaa oikeutta ryhtyy toimeen, jonka vain julkista valtaa käyttävä toimivaltainen viranomainen saa tehdä, tai

2) muuten esiintyy virkatehtävässä olevana julkista valtaa käyttävänä virkamiehenä,

on tuomittava virkavallan anastuksesta sakkoon tai vankeuteen enintään kuudeksi kuukaudeksi.

Äänestä
  • sanoo olevansa poliisi eikä yritä tehdä mitään "virkatehtäviä", ei kyseessä ole mikään rikos.

    Äänestä

  • niku kirjoitti:

    sanoo olevansa poliisi eikä yritä tehdä mitään "virkatehtäviä", ei kyseessä ole mikään rikos.

    Älä nyt niku. Osaahan jokainen lukea pykälästä, ryhtyy toimeen....

    Äänestä

  • mätämuna kirjoitti:

    Älä nyt niku. Osaahan jokainen lukea pykälästä, ryhtyy toimeen....

    toimeen ?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jokujossain kirjoitti:

Eli kamu meni kännipäissään esitteleen itsensä että on poliisi mitä hän ei ole.

tämä muija tunsi jonkin poliisin ja tyyppi jäi kiinni tästä koska poliisina esittäytyminenhän on rikos mitä tyyppi ei tiennyt.

poliisit kävi oven takana ripittämässä miestä asiasta ja sanoivat että voi tulla juttu.

eli mitä tästä voi seurata: tyyppi viettää nuhteetonta elämää ei ole rikosrekisteriä jne.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu