Energiayhtiö, joka laskee sähkönmyyntihintaansa
-10% nykyisestä tasostaan ja joka tulee pitämään energiahinnan enintään nykytasolla 6-12kk tulee kasvamaan energianmyyjänä ja ansaitsee kunniamaininnan isänmaallisesta työstä.
Kannattaisi kokeilla! Itse ainakin vaihdan energiayhtiön heti sellaiseen, joka uskaltaa taata tietyn hintatason vuodeksi eteenpäin.
Tällä hetkellä vuoden sopimus on kalliimpi kuin toistaiseksi voimassa oleva sopimus. Älytön tilanne eli kuvastaa sitä että energiamarkkinat ei toimi ainakaan Suomessa.
Kannatan tuontienergiaa (merikaapelilla),jos sen avulla energian hintataso tippuu nykyisestä hintatasosta esim. vuoden takaiselle tasolle eli 30-35e/Mwh!
Lisäksi kannatan kaikkien kotimaisten energiamuotojen lisäämistä eli edullisempi tuontienergia ei tule poissulkemaan kotimaisen energian kehittämistä, se asettaa niille ennemminkin uudet tulostavoitteet. Nyt hintatasoa on hilattu ylöspäin milloin milläkin "motiivilla".
Eli kuten on huomattu hintatason manimulointi selvästi tuotanto=hankintakustannuksia korkeammalle on tuomittavaa ja edesvastuutonta suomalaisten kilpailukyvyn/ostovoiman sapotoimista. Ihmiset eivät sulata enää mitä tahansa ja moinen toiminta on jo asiakkaiden/kansalaisten aliarvioimista.
Asumiskustannukset on seuraava suuri aihe, joka kannattee nostaa viimeistään kevään aikana keskusteluun, itse aion äänestää puoluetta joka aidosti aikoo vaikuttaa kuntien tonttipolitiikkaan ja asumishintatason alentamiseen. Tavoitteeksi pitäisi ottaa asumiskustannusten (työttömyyden) puolitus ensi vaalikauden aikana :-)
löytyykö energiaa -10% alennuksella
5
356
Vastaukset
Sähkömarkkinoillahan vallitsee kartelli nimeltä Nord Pool. Fortum ja muut sähköntuottajat myyvät halvalla tuottamansa sähkön kalliilla hinnalla Nord Poolille. Tästä hintaerosta ne repivät tuloksensa. Sitten ne ostavat saman sähkön kalliilla ja myyvät vähittäiskuluttajille. Jälkimmäisten transaktioiden hintaero on pieni ja sillä perustellaan vähittäishintojen korkeaa tasoa.
Tätä liiketaloudellisesti ovelaa (mutta moraalisesti ja jopa laillisesti kyseenalaista) keinoahan voisi käyttää muuallakin. Tarjoankin liikeidean yrityksille edullisesti. Minulle riittää 0,1 % provisio tuotoista.
Matkapuhelinoperaattorit. Perustakaa Mobile Pool. Kaikki myyvät sinne puhelinvälityskapasiteettinsa korkeaan hintaan ja ottavat erotuksesta hyvän katteen. Sitten ne ostavat saman kapasiteetin kalliilla ja myyvät liittymät siitä hitusen kalliimmalla yksityiskäyttäjille. Mobile Poolin korkean hinnan voi hakea vaikka sillä, että kapasiteetin rakennus jonnekin syrjäseuduille on kallista suhteessa käyttöasteeseen ja tuota hintatasoa käytetään kaikkialla.
Sama formaatti voidaan kopioida vesilaitoksiin (Water Pool), meijerituotteisiin (Milk Pool), kaukolämpöön (Heat Pool)....- toteuu!
Bensinihän hinoitellaan näin. Kallein määrää hinnan!
- takana
toteuu! kirjoitti:
Bensinihän hinoitellaan näin. Kallein määrää hinnan!
Bensiinin hinnoittelun takanahan on kartelli nimeltä OPEC (yhdistettynä Suomen verottajaan). Raakaöljyn maailmanmarkkinahintahan on kuin Nord Pool isossa mittakaavassa : esimerkiksi Meksikonlahden hurrikaani vaikutti öljyn hintaan samalla mekanismilla kuin vaikka vesisateet Norjassa sähkön hintaan.
- ...touhua
Uskomatonta, Voiko pitää paikkaansa?
Osa sähköyhtiöistä myy oman alueensa asukkaille 4s/kwh ja parhaat myyvät 7s/kwh.
Eikö kaikkien sähköyhtiöiden kannattaisi myydä sähkönsä nord-pooliin ja ostaa se sitten nimellisesti hieman halvempana takaisin!
Ovatko muut kuin fortum idiootteja vai onko fortumilla yksinoikeus jobbailla sähköa nordpooliin ja takaisin.
Em. selittää sen miksi merkikaapeliyhtiötä ei tulla hyväksymään markkinoille, koska tällöin osa voittoisasta kaupasta menisi venäläisille jne...
Uskomatonta... - poikkeuksiakin
...touhua kirjoitti:
Uskomatonta, Voiko pitää paikkaansa?
Osa sähköyhtiöistä myy oman alueensa asukkaille 4s/kwh ja parhaat myyvät 7s/kwh.
Eikö kaikkien sähköyhtiöiden kannattaisi myydä sähkönsä nord-pooliin ja ostaa se sitten nimellisesti hieman halvempana takaisin!
Ovatko muut kuin fortum idiootteja vai onko fortumilla yksinoikeus jobbailla sähköa nordpooliin ja takaisin.
Em. selittää sen miksi merkikaapeliyhtiötä ei tulla hyväksymään markkinoille, koska tällöin osa voittoisasta kaupasta menisi venäläisille jne...
Uskomatonta...Jotkut kunnan omistuksessa olevat energiayhtiöt myyvät oman kunnan asukkaille hieman edullisempaa sähköä. Siinä on takana (kunnallis)poliittinen päätös eikä markkinaehtoiset seikat. Niiden hallituksessa kun istuu kunnallispoliitikkoja.
Merikaapeli todennäköisesti vääristäisi nykyistä NordPool-kartellia. Eiköhän tuo energia sitä pitkin virtaisi Venjältä Suomen suuntaan. Fortum halunnee mieluummin uuden ydinvoimalan omaan hallintaansa.
Mutta on se hassunkurista, että minäkin ostan sähkön alueelliselta yritykseltä, jonka voimala on tuossa muutaman kilometrin päässä. Silti sähköni hintaan vaikuttaa vaikkapa se, kuinka paljon talveksi ennustetaan tulevan lunta Norjaan. Sähkön hinnalla ja tuotantokustannuksilla ei ole mitään tekemistä keskenään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sinua
Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k354423- 553035
Otavassa tapahtuu!
Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut462928- 302723
Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan
Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.3402671Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s82635- 382319
Kesäseuraa
Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t542065- 41824
Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta461693