Oksamin (opamox) ja vinnat, eli huomen ois pikkujoulut, niin ois ihan jees tietää, et onko vaarallista ottaa aamulla 15mg Oxaminia jos juon illalla vähän reippaammin, kauanko pitäs ootella, et on ihan turvallista?
Kiitos. :)
Oksamin ja viina?
5
2464
Vastaukset
- tämän jälkeen
Rauhoittavia vastaan olevat ihmiset tietty hyökkää päälle.
Sanon kuitenkin oman mielipiteeni, että minun mielestäni on aivan turvallista aamulla ottaa 15mg Oxaminia ja illalla alkoholia. Ei se enää illalla sua sekasin vie. - Shamppa71
Rauhoittavat lääkkeet ja viina ei missään tapauksessa sovi yhteen. Ei kannata ottaa sitä oxaminia. Jos otat ja juot, niin voit varautua pikaiseen muistinmenetykseen, sammumiseen tai älyttömään sekoiluun.
- Shamppa71
En oo rauhottavien lääkkeiden vastustaja. Itsekin niitä käytän. Oxamin eli oksatsepaami on muistaakseni keskipitkävaikutteinen lääke, eli puoliintumisaika on aika pitkä (en muista tarkkaa aikaa). Jos aamulla otat, niin kyllä se sun elimistössä illalla vielä vaikuttaa. Tietenkin on henkilökohtaista, miten viinan otto vaikuttaa. En silti suosittele ottamaan.
- ollenkaan,
samana päivänä, varsinkaan ellet ole aiemmin kokeillut. Itselleni kävi niin, että nukahdin kesken kaiken, onneksi ei sattunut kummempaa. Noloa kuitenkin, varsinkin kun tulevista töistä ja työpaikan ihmissuhteista puhuttiin - kuulemma. Oli selittämistä, vaikkei lääkkeiden syöminen häpeä olekaan. Pärjäilisitkö yhden päivän ilman oksuja? Hauskoja pikkujouluja!
- syystonttu
ei kannata alkaa leikkii venäläist rulettia,varsinkaan kun ei tiedä onko pateja kuinka monta rullassa..kässäät varmaan!! jätät sinä päivänä pois se oksan ja otat van kuppia, et huomaa mitään vaikutusta-siis refloja. sit aamul ku o krapula ni oksa nassuun ja krapulaki lähtee kivasti! oon noitten kans touhunnu jo 11 vuotta enkä osaa enää elää ilman..mut eipä se mua haittaa..elää on..jokainen on oman seppänsä orja!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1121226
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1201091- 136979
- 96812
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten305782Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait81686Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54626Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64592Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist48589- 75514