Otettiin 1-v leikattu poikakissa ja aluksi oli ymmärrettävää, että ikävää naukui. Nyt ollut talossa kohta 4 viikkoa, ja naukuminen jatkuu. Jos ei nuku, niin naukuu. Mitä teen?
Kokoaikainen maukuminen
3
311
Vastaukset
- ...
hanki siis kaveri.
- catmania
Ensiksi otat yhteyttä sinne mistä sen olet ottanut vaikea antaa neuvoja kun ei yhtään tiedä millaisista oloista kissa on tullut,mutta tässä jotain.
Jos kissan olosuhteet ovat SUURESTI muuttuneet esim. jos on ollut ulkokissa ja nyt joutuu olemaan sisällä tai jos on ollut isossa perheessä missä paljon ihmisiä ja touhua ja ihmiset päivät kotona ja nyt pienessä kodissa,vähemmän ihmisiä tai toisinpäin,voi kestää kauan tottuminen.
Vielä jos oli aiemmin kiintynyt yhteen ihmiseen tai oli kissakaveri,saattaa kauan ikävöidä.
Joillain kissoilla menee enemmän aikaa tottumiseen kuin toisilla.
Jos mahdollista niin ottakaa selvää aiemmista olosuhteista,saako samaa ruokaa,missä on nukkunut, miten tottunut leikkimään ym.
Onko sitä käytetty eläinlääkärissä senkin voisi tehdä ja varmistaa että ei ole mitään sellaista vaivaa.
Selvittäkää onko se huutanut entisessä kodissa ja siksi annettu pois?
Jos ei ilmene mitään tälläistä saattaa ollo vain ikävystynyt ja kaipaa seuraa,leikkejä ja muita virikkeitä.
Tovottavasti tilanne helpottuu sekä teidän että kissan kohdalla.- rasittaa
Kiitos vastauksista:=)Otetaanpa asioista selvää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "1064572Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293393No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452380- 391418
- 361343
- 381196
- 141102
- 1591026
- 27978
- 6944