Jumalat jeesuksineen ovat pelkkää satua ja höpötystä.
Välttäkää uskistumista
20
900
Vastaukset
- ssSssalasödla
Maailman opit vastauksineen joita ei ole ovat valhetta ja rikkovat ihmisen.
- lauri898
ja en ole katunut. Elämän koen antoisaksi, moni-puoliseksi, iloiseksi, turvalliseksi.Miksen ottai-
si sitä vastaan? - haistakukka
Mistä tiedät että ne ovat satua ja höpötystä? Jos sinulla ei ole todisteita väitteesi tueksi, paras että annat ihmisten vain uskoa rauhassa.
Mikään ei osoita että jumala olisi selvästi satua ja uskovillahan on yleensä jotakin perusteita uskolleen, esim. vahva kokemus jumalasta. Kokemus voi tietenkin olla mielikuvista, mutta voitko todistaa sen?
Kaikkea ei ehkä voi todistaa vedenpitävästi. Voitko esim. todistaa että vanhempasi rakastavat/rakastivat sinua, vai onko sinun vain USKOTTAVA että he sitä tekevät/tekivät? Sekin on tieteellinen tosiasia, ettei pelkät aistit kerro kaikkea ympäröivästä maailmasta.
Joillekin Jumala selittää enemmän kuin tieteellinenn maailmankuva yksinään.- Lissu .
""Mistä tiedät että ne ovat satua ja höpötystä?""
-ONKO NÄYTTÖÄ ETTEI NÄIN OLE?
""Mikään ei osoita että jumala olisi selvästi satua""
-MIKÄ OSOITAISI ETTEI JUMALA OLE SATUA
""uskovillahan on yleensä jotakin perusteita uskolleen""
-EN OLE NÄHNYT YHTÄÄN JÄRKEVÄÄ TAI TOSIASIOIHIN PERUSTUVAA PERUSTELUA
""Kokemus voi tietenkin olla mielikuvista""
-SITÄ NE JUURI OVAT, MISTÄÄN MUUSTA EI OLE TODISTEITA. - Ripa .
Et pysty todistamaan ettei maahiset ja keijukaiset ole totta.
Meinaatko että sadut ja höpötykset ovat totta niin kauan kuin toisin todistetaan?
- .....
Jumalan/jumalien olemassa oloa ei pysty todistamaan suuntaan tai toiseen, joten annappa niiden uskoa rauhassa ketkä Häneen/heihin haluavat uskoa ja jos et itse halua niin älä usko
- turha keskustelu
Keskustelu jumalan olemassaolosta on suurin piirtein samalla tasolla kuin keskustelu joulupukin olemassaolosta. Ainoa ero on siinä, että jumalaan jotkut uskovat vielä aikuisenakin, aivan tosissaan vieläpä. Se nyt osoittaa vain ihmisten tietämättömyyttä ja kaipuuta jonkinlaiseen mielikuvitusmaailmaan, sellaisessahan kaikki uskovaiset elävät. Minun puolesta saa kuitenkin jokainen ihan rauhassa pitäytyä uskossaan, kunhan ei ala sitä muille totuutena tuputtamaan. Jos joku saa uskostaan jotain iloa tai sisältöä elämäänsä niin good for them.
- Macy
turha keskustelu kirjoitti:
Keskustelu jumalan olemassaolosta on suurin piirtein samalla tasolla kuin keskustelu joulupukin olemassaolosta. Ainoa ero on siinä, että jumalaan jotkut uskovat vielä aikuisenakin, aivan tosissaan vieläpä. Se nyt osoittaa vain ihmisten tietämättömyyttä ja kaipuuta jonkinlaiseen mielikuvitusmaailmaan, sellaisessahan kaikki uskovaiset elävät. Minun puolesta saa kuitenkin jokainen ihan rauhassa pitäytyä uskossaan, kunhan ei ala sitä muille totuutena tuputtamaan. Jos joku saa uskostaan jotain iloa tai sisältöä elämäänsä niin good for them.
Tyhmää keskustella tästä aiheesta, koska toiset uskoo, toiset ei. Sille asialle ei voi tehdä mitään tämän keskustelun varjolla. Itse olen uskossa enkä kadu sitä. Kasvakaa ihmiset aikuisiksi!
- *Annabelle*
Jokaisella kolikolla on kaksi puolta.Kunhan ehdit nähdä maailmaa ja tutkia erilaisia elämäntapoja niin viisastut ehkä ajattelemaan asioita eri tavalla.Kun elämällä on selkeät säännöt ja rajat asiat toimii hienosti.Uskonto on sellainen sisäisen kasvun antaja ja elämän suuntaviivojen piirtäjä.Tulevaisuus ei ole jotain joka vain tulee jostain.Tulevaisuus tehdään.Näin viisaasti sanoi Pirkko Wilen Suomenmaa -lehdessä.Luepa Raamatun 10 käskyä ja mieti millainen maailma olisi jos kaikki ihmiset sitoutuisivat noudattamaan niitä elämänohjeita.Ketään ei tapettaisi, kukaan ei pettäisi puolisoaan, kukaan ei varastaisi vaan kunnioittaisi toisen omaisuutta.eikös kuulostaisi hienolta.Siitä vaan toteuttamaan omasa elämässä.vaan se ei ole helppoa onnistua.Siihen tarvitaan Pyhän hengen ohjausta ,rukouksen voimaa ja anteeksiantamisen tahtoa ja taitoa.Siinä me tarvitsemme Jumalaa-koska ihminen ei siihen yksin pysty.Ihmisen järki, tahto ja tunne-elämä on niin monimutkainen juttu.
- A-teisti
"Siihen tarvitaan Pyhän hengen ohjausta ,rukouksen voimaa ja anteeksiantamisen tahtoa ja taitoa.Siinä me tarvitsemme Jumalaa-koska ihminen ei siihen yksin pysty"
Jaa. Ymmärrän kyllä, että tappaminen ja varastaminen on väärin, vaikka en lukisikaan sitä mistään satukirjasta, ja sitä paitsi myös monet muut sadut kuin Raamattu ovat opettavaisia. - sasd
A-teisti kirjoitti:
"Siihen tarvitaan Pyhän hengen ohjausta ,rukouksen voimaa ja anteeksiantamisen tahtoa ja taitoa.Siinä me tarvitsemme Jumalaa-koska ihminen ei siihen yksin pysty"
Jaa. Ymmärrän kyllä, että tappaminen ja varastaminen on väärin, vaikka en lukisikaan sitä mistään satukirjasta, ja sitä paitsi myös monet muut sadut kuin Raamattu ovat opettavaisia.Joo nää keskustelut on taas niin turhia kun olla ja voi. Itse en usko uskontoihin enkä mihinkään jumalahömpötyksiin, ja tässä pari perustelua.
1. Jos jumala oikeasti olisi olemassa, niin maailma olisi täydellinen paikka ja kenenkään ei tarvitsisi kärsiä. Onko näin? hmmm... ei vissiin ole. ja jos joku sanoo et kärsimyset aiheutuu ihmisten synneistä, niin voi olla ihan hiljaa. Koska jos jumala on niin kaikkivaltias niin eiköhän se voisi päättää että ketään ihminen ei tekisi mitään pahaa.
2. Jeesuksen ihmeparantamiset sun muut on täyttä potaskaa. Tiedemiehet on kokeilleet eri vaihtoehtoja ja ovat tulleet siihen tulokseen, että kun esim. jeesus paransi päänsäryn, se käytti jotain rohtoa, joka lievittää kipua.
3. "Jumala loi maan" Eiköhän tämäkin ole jo tieteellisesti ratkaistu jo niin monta kertaa että ei edes pysy laskuissa perässä.
Näistä muutamasta esiemerkistä ja monista monista muista voi päätellä tyhmempikin että koko humpuuki on jotain satua, jos vaan itse haluaa niin.
Koko uskonto juttu on yhtä tyhjän kanssa. Melkeen sama kun alkaisi uskoa johonkin satukirjaan, esim taru sormusten herrasta ja alkaisi palvomaan Sauronia tai Gandalfia ja huutelisi pitkin helsingin katuja huutelemassa, että hobitit sitä ja hobitit tätä... - *Annabelle*
A-teisti kirjoitti:
"Siihen tarvitaan Pyhän hengen ohjausta ,rukouksen voimaa ja anteeksiantamisen tahtoa ja taitoa.Siinä me tarvitsemme Jumalaa-koska ihminen ei siihen yksin pysty"
Jaa. Ymmärrän kyllä, että tappaminen ja varastaminen on väärin, vaikka en lukisikaan sitä mistään satukirjasta, ja sitä paitsi myös monet muut sadut kuin Raamattu ovat opettavaisia.Elämän perustotuuksia ei loppujen lopuksi ole kovin monia.Olen seuraillut ja katsellut eri kulttuureiden ja kansojen elämäntapoja ja tullut siihen tulokseen että ihmisellä on ne samat tarpeet joka paikassa.Perusihminen on sama.Kulttuuri ja ympäristö ja sosiaalinen reviiri muokkaa käytöksen ,kielen ja asenteet sekä taidot.Saduissa opetetaan myös sitä oikean ja väärän ja hyvän ja pahan taistelua.Olen lukenut paljon satuja lapsilleni ja oma äitini luki myös meille lapsena.Niissä ei kerrota kuitenkaan Jumalan opetuksia jotka ovat paljon laajempia ja koko elämää kantavia viisauksia.Niistä ei myöskään saa sitä samaa turvallisuuden tunnetta minkä saa iltarukouksessa lapsen kanssa.Rukouksessa lapsi otetaan henkisesti syliin ja hellitään hänen sydäntään ja lapsi saa kokea täydellistä rakkautta ja hyväksymistä Jumalan siunauksessa.Osaisinpa kertoa sinulle tämän niin että ymmärtäisit.
Pyhän hengen ohjaus taisi olla sulle outo ilmaus.Se on sitä kun sä teet jotain asioita vastoin normaalia käytäntöä ja ihmettelet hetken että miksi teit näin.Sitten hetken , tai pitemmän ajan päästä huomaat että se olikin hienosti tehty ja selviät jostain tilanteesta hienosti juuri siksi että teit sen niinkuin teit.Jos luottaisin aina vain järkeeni, niin en olisi luottanut siihen että asiat sujuu.Oletko kuullut koskaan sanontaa että liikkuvaa venettä on helpompi ohjailla.Tämä on toiminut jo 20 vuotta mun elämässä.Olen saanut rohkeutta ja voimaa tilanteissa joissa olen pelännyt.esim lapseni oli väärinpäin kohdussa ja pelkäsin että se kuolee kun se käännetään oikein päin.rukoilin peloissani asian puolesta ja se pelko hävisi edellisiltana, kun kuulin jumalan lohduttavat sanat.Joos.1:9 Älä pelkää minä olen sinun kanssasi mihin ikinä kuljet. Sekä:Hiuskarvakaan ei katoa päästäsi etteikö Jumala sitä tietäisi.Luotin hänen rakkauteensa.Ei edes aamulla sairaalaan mennessäni ollut mitään pelkoa.Kun kätilö sitten tutki lapsen niin hän sanoi ettei edes yritä kääntää koska istukka irtoaisi ensimmäisenä.Sanoin vaan että kiitos Herralle.Valtava ilo oli sydämmessäni kun tiesin isäni huolehtivan minusta ja lapsestani.Kukaan ihminen ei olisi pystynyt minulle vakuuttamaan sitä rauhaa mitä olin tuntenut tuon rukouksen aikana.Tuo poika on nyt 18 vuotias. - totuuden torvi puhuu
*Annabelle* kirjoitti:
Elämän perustotuuksia ei loppujen lopuksi ole kovin monia.Olen seuraillut ja katsellut eri kulttuureiden ja kansojen elämäntapoja ja tullut siihen tulokseen että ihmisellä on ne samat tarpeet joka paikassa.Perusihminen on sama.Kulttuuri ja ympäristö ja sosiaalinen reviiri muokkaa käytöksen ,kielen ja asenteet sekä taidot.Saduissa opetetaan myös sitä oikean ja väärän ja hyvän ja pahan taistelua.Olen lukenut paljon satuja lapsilleni ja oma äitini luki myös meille lapsena.Niissä ei kerrota kuitenkaan Jumalan opetuksia jotka ovat paljon laajempia ja koko elämää kantavia viisauksia.Niistä ei myöskään saa sitä samaa turvallisuuden tunnetta minkä saa iltarukouksessa lapsen kanssa.Rukouksessa lapsi otetaan henkisesti syliin ja hellitään hänen sydäntään ja lapsi saa kokea täydellistä rakkautta ja hyväksymistä Jumalan siunauksessa.Osaisinpa kertoa sinulle tämän niin että ymmärtäisit.
Pyhän hengen ohjaus taisi olla sulle outo ilmaus.Se on sitä kun sä teet jotain asioita vastoin normaalia käytäntöä ja ihmettelet hetken että miksi teit näin.Sitten hetken , tai pitemmän ajan päästä huomaat että se olikin hienosti tehty ja selviät jostain tilanteesta hienosti juuri siksi että teit sen niinkuin teit.Jos luottaisin aina vain järkeeni, niin en olisi luottanut siihen että asiat sujuu.Oletko kuullut koskaan sanontaa että liikkuvaa venettä on helpompi ohjailla.Tämä on toiminut jo 20 vuotta mun elämässä.Olen saanut rohkeutta ja voimaa tilanteissa joissa olen pelännyt.esim lapseni oli väärinpäin kohdussa ja pelkäsin että se kuolee kun se käännetään oikein päin.rukoilin peloissani asian puolesta ja se pelko hävisi edellisiltana, kun kuulin jumalan lohduttavat sanat.Joos.1:9 Älä pelkää minä olen sinun kanssasi mihin ikinä kuljet. Sekä:Hiuskarvakaan ei katoa päästäsi etteikö Jumala sitä tietäisi.Luotin hänen rakkauteensa.Ei edes aamulla sairaalaan mennessäni ollut mitään pelkoa.Kun kätilö sitten tutki lapsen niin hän sanoi ettei edes yritä kääntää koska istukka irtoaisi ensimmäisenä.Sanoin vaan että kiitos Herralle.Valtava ilo oli sydämmessäni kun tiesin isäni huolehtivan minusta ja lapsestani.Kukaan ihminen ei olisi pystynyt minulle vakuuttamaan sitä rauhaa mitä olin tuntenut tuon rukouksen aikana.Tuo poika on nyt 18 vuotias.Hyvä juttu sulle, että olet saanut voimia uskostasi.
Kannattaa kuitenkin muistaa, että jumala on vain ihmisen keksimä sana ihmisen keksimälle abstraktille asialle. Ihmisellä on kautta aikojen ollut tarve selittää itselleen miksi ympäröivä maailma on sellainen kuin se on ja tarve turvautua johonkin korkeampaan voimaan hädän hetkellä kuten kertomuksesikin osoittaa. Vuosisatoja sitten maailman ihmeellisyys ylitti ihmisen ymmärryksen rajat ja jumalaa tarvittiin se selittämään. Keskiajalla maailman luultiin vielä olevan pannukakun muotoinen, eikä pieni ihminen voinut ymmärtää miksi aurinko nousee idästä ja laskee länteen. Sen jälkeen uskonnollisuus on vähentynyt samassa tahdissa maailmankuvan avartumisen kanssa, vaikka kirkko on tullut näissä asioissa aina lievästi sanottuna hiukan jälkijunassa; Vatikaani myönsi vasta vuonna 1992, että maapallo kiertää aurinkoa. Nykyään tiede on pystynyt osoittamaan, ettemme olekaan maailman keskus vaan mitätön paikka linnunradan laidalla ja maailmanakikkeus on paljon hienompi ja laajempi kokonaisuus kuin mitä entisaikojen ihminen pystyi ikipäivänä kuvittelemaan.
On kuitenkin hyvä muistaa, että maailmassa on tänä päivänäkin valtava määrä ihmisiä, joille tieteen saavutukset ovat täysin vieraita ja jotka elävät yhä todella alkeellisissa olosuhteissa. Eikä tietämättämyys rajoitu pelkästään kehitysmaihin, vaan suomalaisittain katsottuna amerikkalaistenkin maailmankatsomus on varsinkin fundamentalistikristittyjen piirissä uskomattoman suppea ja mustavalkoinen. Jopa Suomesta löytyy yllättävän paljon ihmisiä, joille jumalan sana on edelleen se ainoa oikea. Siinä ovat tietysti taustalla perinteet ja historialliset tekijät, sillä ei siitä vielä kovin kauaa ole, kun täälläkin elettiin paljon nykyistä tietämättömämpinä.
Uskonnot ovat kuitenkin maailmassa edelleen erittäin merkittäviä ja tärkeitä voimia. Niiden nojalla lietsotaan vihaa ja käydään sotia, tuomitaan eri tavalla ajattelevia ihmisiä ja onneksi monille ne ovat myös henkilökohtaisen voiman lähteitä tässä kaaottisessa maailmassa.
- ...........
en jaksa tuota tekstimuuria lukea mutta tuolla joku kysyi todisteita jumalasta ja uskontojen olemassaolosta, niin että kai se nyt jotain merkitsee että yli 80% maailman väestöstä uskoo johonkin "ylempään"...ja jos muita todisteita haluat niin esim. raamattu, koraani yms. ovat ihan hyviä esimerkkejä
- .....
Raamattu ja koraani?
Miksi ei sitten samalla Kalevala tai vaikka Taru Sormusten Herrasta? - -.-
No ei se, että yli 80% uskoo johonkin korkeampaan voimaan kyllä valitettavasti todista mitään muuta kuin sen miten tietämättömiä ihmiset ovat. Ja tuo kirjavertaus nyt oli jo aika paksua.
Mikäs siinä muuten on, että kaikilla eri uskonnoilla on oma jumala tai useampia, joten jos uskoo yhteen, on samalla sitä mieltä, että muiden uskontojen jumalia ei ole olemassa. Niin tuo 80% pilkkoutuu eri jumalakandidaattien taakse. Kuinkahan moni tännekin kirjoittavista uskovista on perehtynyt noihin eri uskontoihin tasapuolisesti ja sitten valinnut sieltä omansa ilman painostusta. Tai kun kirjoista oli puhe niin moniko Raamattua hyvänä todisteena pitävä on sitten perehtynyt vaikkapa Koraaniin, ainakin toisen on kai oltava väärässä, eikös molemmissa puhuta vain yhdestä jumalasta? Eikä se kristittyjen jumala ole sama kuin muslimien jumala. - A-teisti
Jos miljardi kärpästä sanoo, että paska on hyvää, se ei silti välttämättä ole sitä.
Ihmisillä on ollut tarve uskoa johonkin korkeampaan voimaan, kun eivät ole pystyneet selittämään asioita. Tieteen kehittyessä jotkut ovat yhä jämähtäneet vuosisatojen taakse eivätkä voi hyväksyä nykyajan faktoja. - nunchaku-overlord
A-teisti kirjoitti:
Jos miljardi kärpästä sanoo, että paska on hyvää, se ei silti välttämättä ole sitä.
Ihmisillä on ollut tarve uskoa johonkin korkeampaan voimaan, kun eivät ole pystyneet selittämään asioita. Tieteen kehittyessä jotkut ovat yhä jämähtäneet vuosisatojen taakse eivätkä voi hyväksyä nykyajan faktoja.itse ensin, että kärpäset osaavat puhua. :)
- nunchaku-overlord
TÄÄLLÄ GALLERIASSA NÄETTE ILMI ELÄVÄN USKIKSEN KERTOMUKSEN ITSESTÄÄN!!!!
http://galleria.suomi24.fi/nunchaku-overlord
VAROITUS!! NÄMÄ TIEDOT VOIVAT TUOTTAA MIELENHÄIRIÖITÄ, MAHDOLLISTA USKISTUMISTA JA JÄRJEN MENETTÄMISTÄ, JOTEN NÄMÄ SIVUT OVAT KIELLETTYJÄ ALLE 18-VUOTIAILTA!! KÄYMINEN VAIN OMALLA VASTUULLA JA MAHDOLLISEN HUOLTAJAN SUOSTUMUKSELLA!
SIVUSTON TEKIJÄ EI OTA VASTUUTA MISTÄÄN JÄLKIOIREISTA, VAIKKA NE VOIVAT JOHTAA PAHIMMASSA TAPAUKSESSA MIELISAIRAALAAN!
:) - no niin
On se jännä, kun tosellisuus ja mielikuvitus sekoittuvat....
Kertokaapas millä tavalla kuvittelette jumalan olevan olemassa koska eihän ole mahdollista että tuoalla korkeuksissa on henkilö joka on AINEETON?
Sitäpaitsi ei mitään HYVÄÄ tai PAHAA ole olemassa on vain tässä ja nyt.
"Ihmisillä on ollut tarve uskoa johonkin korkeampaan voimaan, kun eivät ole pystyneet selittämään asioita. Tieteen kehittyessä jotkut ovat yhä jämähtäneet vuosisatojen taakse eivätkä voi hyväksyä nykyajan faktoja."
Kerrohan miten selität sen miten molekyylit ja fysiikan lait toimivat niin kuin toimivat? Onko teillä mitään käsitystä ohjaako niitä joku, vaikka itse asiassa JOKIN?
Sanon vielä sen että maailmassa on nälänhätää, tappamista, tauteja, sotia, kipua, kylmyyttä, huumeita, raiskauksia, pedofiilejä,perheväkivaltaa
ja ihmiset kuvittelevat että "Jumala" katsoo siellä tätä kaikkea kurjuutta tekemättä mitään?? LOL sanon suoraan. Siellä on vain piru itse tai luonto on vittumainen, valtitkaa olkaa hyvä.....
Ja tuo väite että kärsimykset johtuvat ihmisen aiheuttamista synneistä on ironinen, koska jos joku tappaa pahuuttaan toisen ihmisen ja tälle kostetaan tappamalla, niin eikö tämä ole synti ruokkii itseään asia eli pahuus kiertää???
JA NYT miettikkääpä tätä asiaa: Jos ihminen elää hyvin elämänsä ja ei usko jumalaan niin miten hän voi joutua pahuuden tyyssijaan, eli helvettiin?.........
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399112Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3737816Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681605454William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542305Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62071Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821705Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan191651Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921388Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4351318Stefusika räkättää
kun on viikon ollut kuivilla ja poliisi puhalluttaa just silloin. Muutoin olis jääny kiinni. Ja sekös sikamiestä hirnuttaa. Ällö ukko ja vielä ällömmä801190