kuuntelulaite / nauhoitus

onko luvallista ?

kuinka luvallista on nauhoittaa toisen keskusteluja salaa, jos kyseessä ovat avopuolisot, joilla on perheriitoja ? entä kameran käyttö kotona ja salaa ?

4

803

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tai ei

      Eiköhän ole parasta, että pistätte lusikat jakoon.

    • DEEPER GREEN

      Nauhoteiden levitys ei ole sallittua.
      Niiden arvo oikeudessa on täysi nolla niillä ei ole oikeudessa todistus voimaa.
      Niitä nyt ei voi esittää kellekään.
      T:Marko

    • mätämuna

      Sellaisen keskustelun, missä itse on mukana saa salaa nauhoittaa.
      Salakatselu on sellaista, että ns. ulkopuolelta tarkkaillaan teknisellä laitteella tai kuvataan yksityistä aluetta ja siellä olevia. Jos kuvaaja on siellä alueella laillisesti, niin saanee myös salaa kuvata.

      Jos tällaista materiaalia sitten levittää toisten tietoon, niin se on laitonta ja rikos, mikäli asianomistaja siitä kimmastuu ja vaatii rangaistusta.

      Rikoslaki

      24 luku

      8 § (9.6.2000/531)
      Yksityiselämää loukkaava tiedon levittäminen
      Joka oikeudettomasti

      1) joukkotiedotusvälinettä käyttämällä tai

      2) muuten toimittamalla lukuisten ihmisten saataville

      esittää toisen yksityiselämästä tiedon, vihjauksen tai kuvan siten, että teko on omiaan aiheuttamaan vahinkoa tai kärsimystä loukatulle taikka häneen kohdistuvaa halveksuntaa, on tuomittava yksityiselämää loukkaavasta tiedon levittämisestä sakkoon tai vankeuteen enintään kahdeksi vuodeksi.

      Yksityiselämää loukkaavana tiedon levittämisenä ei pidetä sellaisen yksityiselämää koskevan tiedon, vihjauksen tai kuvan esittämistä politiikassa, elinkeinoelämässä tai julkisessa virassa tai tehtävässä taikka näihin rinnastettavassa tehtävässä toimivasta, joka voi vaikuttaa tämän toiminnan arviointiin mainitussa tehtävässä, jos esittäminen on tarpeen yhteiskunnallisesti merkittävän asian käsittelemiseksi

      • C.E.

        "Jos kuvaaja on siellä alueella laillisesti, niin saanee myös salaa kuvata."
        Itse asiassa ei saa, vaan laillisestikin alueella oleva, tai olkoonkin vaikka alueen haltija saa kuvata salaa vain lähinnä niitä jotka ovat oikeudettomasti alueella, tai niitä jotka ovat antaneet siihen suostumuksen tai niitä joita on selvästi muulla tavoin varoitettu selvästi kuvaamisesta etukäteen.

        Käytännössä tämä rajanveto on tietenkin vähän epäselvä, sillä salakatseluna ei kuitenkaan pidetä vaikkapa tavanomaisia juhla- tai vastaavanlaisen tapahtuman kuvausta, vaikka niiden ottamiseen ei olisikaan aina joka kuvattavan lupaa.

        Mutta salakatselun lähtökohta ei ole suoja ulkopuolelta tapahtuvaa tarkkailua vastaan kotirauhan suojaamilla alueilla, vaan yleinen suoja kaikkea luvatonta kuvaamista kohtaan näillä alueilla, oli sitten kuvaaja alueen ulkopuolella tai sisäpuolella.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      185
      2680
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2407
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      106
      1122
    4. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      73
      921
    5. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      921
    6. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      810
    7. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      239
      809
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      283
      767
    9. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      88
      759
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      708
    Aihe