Hinnoittelu muuttunut

Oletteko huomanneet

Katselin vähän hintoja ja huomasin että sähköyhtiöiden hinnoittelu on muuttunut. Listahinnat ovat nouseet ja tarjousta pyytämällä saa halvempaa sähköä.

Oma energian toimittajani tarjoaa toistaiseksi voimassa olevalla sopimuksella sentin alle julkaisemansa listahinnan.

Kuvittelen että tarkoitus on ehkäistä kuluttajien intoa vaihtaa yhtiötä. Kun oma hinta on alle listahintojen, ei ole mielenkiintoa lähteä kyselemään tarjouksia, kun kaikki muut näyttää hinnastojen perusteella kalliimmilta.

Ettei vain olisi sähköyhtiöden pamput tehneet yhdessä tuollaisia päätöksiä?

2

545

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vain sähköyhtöiden

      harjoittamaa politiikkaa. Eikös se ole missä kaupankäynnissä tahansa, että ovh hinta ilmoitetaan suoraan ja sitten kun osoitetaan hieman kiinnostusta (vaikka käymällä itse liikkeessä tai soittamalla) niin hinnasta voi jotain tippuakin. Markkinatalouden kirjoittamattomia lakeja.

      • Oletteko huomanneet

        Ainakin aikaisemmin tarjous oli yleensä sama kuin listassa lukeva hinta. Mielestäni listahintojen ja tarjousten erot ovat tämän vuoden ilmiö. Havaintoni voi toki olla väärä, kun en ole ihan hiljattain pyytänyt tarjouksia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      106
      4572
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3393
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2380
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      39
      1418
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      36
      1343
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      38
      1196
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1102
    8. 159
      1026
    9. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      27
      978
    10. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      944
    Aihe