Kärkkäisenhän tietää kaikki. Kaikkihan käy Kärkkäisellä. Tänne voisi listata miten on asiakaspalvelu toiminut, kun sukset on mennyt ristiin. Minulla on sellainen tuntuma että kärkkäisellä parhaiten osataan se rahastus monine kassoineen ja lyhyine kassajonoineen.
Mutta miten muilla kokemuksia muusta asiakaspalvelusta esim. palautusten ja muun reklamoinnin suhteen? Olen kuullut että yleisestikkin se tahmaa pahasti, ja muutama omakohtainen kokemus vastaa kuultua tietoa. Miten täällä?
kertokaa arvoisat ihmiset, jotta kärkkäinen terästäytyisi muussakin aspassa, kuin pelkästään rahastamisessa.
Kärkkäisen asiakaspalvelu
81
16759
Vastaukset
- Marilli
ostin kerran takin alesta. Riippuu kaupasta kait miten toimivat yleensä aletuotteiden vaihdon kanssa.
Kumminkin takki alen jälkeen maksoi n.80euroa. Kassalla kysyin voiko takin vaihtaa mahd. jos ei sovi, koska takki ei tullut itselleni. Takki luvattiin kuittia vastaan vaihtaa. Takki ei sopinutkaan ja parin päivän päästä menin vaihtamaan, vaihtopisteen nainen ilmoitti heti ettei he mielellään aletuotteita vaihda, koska se työllistää niin paljon.
Takki oli moitteettomassa kunnossa mielestäni, mutta myyjän tarkka silmä löysi pari karvaa, jotka oli ilmeisesti koirastamme peräisin. Sanoi että se huomioidaan hinnassa. Loppujen lopuksi sain kummnkin takin vaihdettua numeroa pienempään, kun nyppäisin karvat pois. Mistä tahansa saattaa pari karvaa tarttua kiinni, esim. hiuksia irrota päästä, kun sovittaa vaatetta. En ymmärrä miksi edes luvataan vaihtaa, kun se käytännössä tuntuu olevan vaikeaa.- tarvinnutkaan
vaihtaa
- Marilli
tarvinnutkaan kirjoitti:
vaihtaa
lukenut kunnolla. Minä kysyin nimenomaan voiko aletuotetta vaihtaa. En tiedä olisiko tarvinnut, mutta sanoivat, että tottakai voi vaihtaa kuiitia vastaan. Uskoin kun näin sanottiin.
- selitä mulle
Marilli kirjoitti:
lukenut kunnolla. Minä kysyin nimenomaan voiko aletuotetta vaihtaa. En tiedä olisiko tarvinnut, mutta sanoivat, että tottakai voi vaihtaa kuiitia vastaan. Uskoin kun näin sanottiin.
pussitit ittes
- erkki pelimerkki
parhaiten pärjää, kun sekundana ostaa ja priimana myy.
tämähän kärkkäisellä tiedetään.
itse olen ratkaissut vaihtopulman sillä, että ostan muualta.
vit***aa, kun ostaa jonkun, teknisen vempeleen, valaisimen tai vaikka urheiluvälineen, kotona huomaa että, ei toimi, rikkoontuu normaalikäytössä heti, tai on jo valmiiksi rikki.
asiakaspalvelu ja vaihto ehjään toimii kyllä muutaman kerran saman tuotteen osalla, siinäkin tulee seinä vastaan.
olen sen verran laiska, etten viitti ottaa riskiä turhasta sekundatavaran vaihtelusta.- on kalliimpi
valitettavasti ympäri suomee kiertänyt...
- PetriPeloton
Minun tarinani meni suunnilleen näin. Olen ollut kärkkäisen asiakas, vaikka asunkin Haapavedellä. Ostin digiboksin ja päätin sen nyt myydä eteenpäin. Ostaja kysyi että onko mahdollista minun päivittää uusin ohjelmisto ko. vempeleeseen. Sanoinkin, että katson miten se käy. Siinä sitten lauantai-iltana reippaana miehenä soitin kärkkäiselle, että onnistuuko digiboksin päivitys paikanpäällä heti jos käy lauantai-iltana tai sunnuntaina. Sieltä vastattiin myöntävästi. Koitti sunnuntai ja olin päässyt digiboksini kanssa palvelutiskille, jossa esitin asiani. Siinä sitten tuli vastaus, että päivitys ei onnistuisikaan heti, vaan menee maanantaille.
Tästä tuli sitten melkein 100 km turhaa ajelua, ja boksi jäi päivittämättä. Tosin näin ilotulituksen, joka sekin päättyi vaaratilanteeseen.
Ilmoitin saamastani huonosta palvelusta, jota ne eivät ottaneet kuuleviin korviinsa. Tiedä sitten ajattelivatko tyyliin "hähäää. Mitäs ajeli", mutta siihen liikkeeseen en enää mene.- oikeen urakalla
"päivittää uusin ohjelmisto ko. vempeleeseen."
Mulla ainakin päivittyy automaattisesti kun käyttää virtoja pois laitteesta. Mikähän boksi se noin hankala on? - tulee......
oikeen urakalla kirjoitti:
"päivittää uusin ohjelmisto ko. vempeleeseen."
Mulla ainakin päivittyy automaattisesti kun käyttää virtoja pois laitteesta. Mikähän boksi se noin hankala on?silloin ohjelmisto lähetyksen mukana, tai sitten sinä luulet että ainaku virtoja käytää pois niin siihen jostakin ilmestyy uusi päivitys...
Monen digiboksin ohjelmisto täytyy päivittää muulla tavalla ja myyjä liike on velvollinen korvauksetta päivittämään ohjelmiston...
- asiakaspalvelusta
Kerran yhtenä aamuna kävimme kyseisessä liikkeessä sisustuspuolen tavaraa ostelemassa. Etsimme myyjän käsiin joka soitti osaston vastaavalle, kun ei oikei tiennyt asiaa. Osaston vastaava oli ollut nukkumassa kotonaan vaikka olisi tullut olla töissä,näin soittava myyjä sanoi. Kun hän viimein yli puolen tunnin odottelumme jälkeen saapui. hän etsi tuotettamme jota ei kuitenkaan löytynyt ja sanoi että olisi tilattava.
Edellisen kokemuksen jälkeen olen suunnannut ostosreissujani yhä enemmän Halpa-hallin puolelle, ja aina on siellä palvelu pelannut.- kkk1
ollaan mekin lähdetty useinkin palvelua hakemaan
- hyvin
Jonkun kattolampun ostin mutta kiinnityshomma oli niin hankala että halusin vaihtaa toiseen ja vaihto onnistui kun kävin siinä asiakaspalvelutiskillä.
- palveleva
liike ole. Itsepalvelu on se joka siellä pelaa.Harvoin vilaukseltakaan näkee henkilökuntaan kuuluvaa.Mutta ravintolassa palvelu pelaa,on ilo käydä siellä syömässä.
että kaikki käy Kärkkäisellä,mutta minä olen toista mieltä,sillä minä en tosiaankaan Kärkkäisellä,koska
kyseisen kaupan hinnat ja minulle niin syrjäinen sijainti ovat oleellinen osa jättää käymättä siellä.
Kärkkäisen hintataso on liian korkea minun saavutettavaksi ja sen takia menen mieluummin Rengas-Pojille,koska siellä on alhaisempi hintataso.- rengaspojilla
ei kannata pyörähdellä kovin äkäseen,on niin ahdasta et voi kaatua hyllyt päälle.mutta on huumorintajuisia myyjiä ja takuut pelaa.kiitos siitä heille.
- paljon..
rengaspojilla kirjoitti:
ei kannata pyörähdellä kovin äkäseen,on niin ahdasta et voi kaatua hyllyt päälle.mutta on huumorintajuisia myyjiä ja takuut pelaa.kiitos siitä heille.
asiakkaita myös muista kunnista.Rengaspojat nousee koko ajan.
paljon.. kirjoitti:
asiakkaita myös muista kunnista.Rengaspojat nousee koko ajan.
yrittänyt ostaa KPO:lta entistä S-markettia,mutta KPO oli aikonut antaa vain vuokralle.
- ei ole
j.jussiW-T kirjoitti:
yrittänyt ostaa KPO:lta entistä S-markettia,mutta KPO oli aikonut antaa vain vuokralle.
ikäviä kokemuksia kärkkäisen asiakaspalvelusta
- varmaankin
ei ole kirjoitti:
ikäviä kokemuksia kärkkäisen asiakaspalvelusta
lahkoon
- kuulun
varmaankin kirjoitti:
lahkoon
Kyllä ne taitaa kuule uskovaiset olla pieni vähemmistö.
- ettei
kuulun kirjoitti:
Kyllä ne taitaa kuule uskovaiset olla pieni vähemmistö.
Haapavedeltä ajella Ylivieskaan, varmasti pimein ja ankein tie näillä main. Haapaveden kaupat painii eri sarjassa kuin naapurikuntien, ei voi mitään.
Alkuperäiseen aiheeseen, Kärkkäisen asiakaspalvelusta ei valittamista, jos itse on asiallinen myös palvelu toimii. Niin metsä vastaa kuin sinne huudetaan. Enkä kuulu mihinkään lahkoon tai kuppikuntaan.
- kärkkäisellä
Kun menin tekemään ensimmäistä ostoani kärkikortilla. sehän oikeutti mukamas 10 % alennukseen kaikista tuotteista. Mutta mennessäni liikkeeseen kysyin varalta neuvonnasta kuinka toimin tämän alennuksen suhteen kun asioin varikkomyymälässä ja päämyymälässä. sanottiin ettei voi molemmista saada alennusta. Se oli suuri pettymys kun autotarvikkeissiiin olisin satsannut paljon tämän alennuksen takia jota en kuitenkaan saanutkaan varikkomyymälästä, vain päämyymälästä. Että tällainen pettymys.
- Make 4321
Oliskohan se varikkomyymälä eri omistajan ? tai sitten tietojärjestelmät ei ole edelleenkään kunnossa.
Muuten olen sitä mieltä, että tuo Kärkikortti on kaikkien aikojen kusetus, taitaa vuotuinen korko olla 20%:n luokkaa.
Rihkaman hinnat Kärkkäisellä ovat kohdallaan, mutta kunnon tavarassa hintataso on jopa kalliimpi kuin muualla.
- Ruuti
Ostin farkut joissa oli vyötäröllä isoja pyöreitä niittejä. Pidin farkkuja yhden illan ja monet niiteistä irtosivat kankaasta. Palautus onnistui helposti.
Lähetin palautetta vaateosastolle(eri asiasta) ja sain vastauksen sähköpostiini vaikken sitä odottanutkaan.- myös..
vaatepuolella.Sitä kun menee niin on kuin oman onnensa nojassa.
- aavuto
Joulupukki, haltijat ja Kärkkäisen asiakaspalvelu -> kaikista puhutaan mutta niitä ei oikeasti ole olemassakaan.
- vähäsen
Kun kävin viimeksi kärkkäisellä ja menin sisään sieltä elektoniinnapäästä. Siellä näytti olevan tiskin luona kolme myyjää sitten oli osastoja jossa ei ollut myyjää lainkaan jolta olisi voinut kysyä jota aioin ostaa mutta sai kävellä todellakin koko kaupan läpi. vasta työkalut puolella toisessa päässä oli myyjä. Jonka palveluja en sattunut täällä kertaa tarvitsemaan.
Sitten yläkerta. osastoja oli useita mutta myyjät olivat näkösällä vain yksi vaatepuolella ja urheilu sekä eräpuolella oli myyjiä. mm lelupuolella ei ollut ainoatakaan myyjää vaikka joulu on näin lähellä.
oli erittäin laiha ostosten määrä koko liikkeestä. ja suurin syy on se kun ei ole palvelua tarpeeksi.
siis myyjät puuttuvat useilta osastoilta. tai ne ovat tauolla tai jossakin tavaraa hakemassa.
Tällainen vain tietää laihoja ostoksia kun usein, hyvin usein olisi kysymistä myyjältä.
- mistään
noin isosta kaupasta saa super palvelua. Jos jotain vikaa on niin se lähtee johtoportaasta. Ei ole myyjien vika jos 500 neliön osastolla on vain yksi vuorossa. Itse olen törmänny hymyileviin kassoihin useimmiten, paljon riippuu myös omasta asenteesta millaista palvelua saa. Halvoista hinnoista sen verran että hyvää ei ole ennenkään halvalla saanut mutta paskaa kylläkin. Oma päätös mihin rahansa tunkee.
- samaa mieltä
ei kai se kummene muista isoista kaupoista ollenkaan. Haapavetisten itkun ja kateuden ymmärtää kun itsellä ei ole mitä mainostaa.
- RENGASPOJAT
samaa mieltä kirjoitti:
ei kai se kummene muista isoista kaupoista ollenkaan. Haapavetisten itkun ja kateuden ymmärtää kun itsellä ei ole mitä mainostaa.
Ja palvelu pelaa. Kassat on ystävällisiä.Tavaraa on ei tarvitse lähteä Kärkkäiselle ostoksille.
- ostamassa
Minä kun ostan en lähde haalaan tavaraa kotia jos en ole tutkinut tarpeeksi hyvin.Tunnen yhden perheen tutun , siellä on sellainen tapa ostetaan tavara viedään kotia tutkitaan koitetaan ja sitten ei tämä ole hyvä vie takaisin.
- Kärkkäisellä.
Maksaessa kassa ei tervehtinyt, ei kiitellyt, ei yleensä sanonut sanaakaan.
Näytti olevan nuori odottava nainen.- kohalles
raskaana ja käkkäräisen kassalla. no ei vaiskaan, pitäisi tapoja sen verran osata. mutta olipa hyvää palvelua lasten kenkäosastolla, ihanan palveleva ja mukava keski-ikäinen myyjä, kiitos!!!
- Tyytyväinen asiakas
kohalles kirjoitti:
raskaana ja käkkäräisen kassalla. no ei vaiskaan, pitäisi tapoja sen verran osata. mutta olipa hyvää palvelua lasten kenkäosastolla, ihanan palveleva ja mukava keski-ikäinen myyjä, kiitos!!!
Kärkkäisen palvelusta en muuten mene sanomaan, mutta sähköosaston nuorella miesmyyjällä asenne kohdallaan!! Loistavaa palvelua/tietämys ainakin minun tarvitsemissani ostoksissa kohdallaan.
- Attelax
Verkkokaupassa on myytävänä Majava-peräkärrejä. Saldot tosin näyttävät aina nollaa. Tiedustelin asiakaspalvelusta että koska tuotteita tulee verkkokauppaan myyntiin. Parin tunnin päästä sain sähköpostiini ilmoituksen että voit tilata tuotteen verkkokaupasta. Seuraavana päivänä soittaa miespuolinen henkilö ja kysyy että voiko kärrin ajaa henkilöauton perässä toimituspaikkakunnalle. Sinä ohimennen hän kertoo kärrin tulleen heille uutena. Rekisteripapereista totuus sitten paljastui, kärry oli rekisteröity 2014. Möivät siis 1,5 vuotta vanhan kärryn uutena!
- 96majava
Jaa mitä eroa niillä kärryjen vuosimalleilla sitten on? naurua:)
- olöppä
Tuliko ranne kipeäksi?
- saastanpesä
ostin kesäkukkia kun oli niin hyvä väri niissä.
kun kotona aloin purkaa kassia, huomasin että KAIKKI lehtien alapinnat olivat TÄYNNÄ etovan vaaleaa kiemurtelevaa toukkaa.
sen kerran perästä en ole mokoman toukkafarmarin palveluita tarvinnut - Hekumaania
IMun mielestä Kärkisellä ei ole rahastusta. Tulkaa tänne pääkaupunkiin niin näette mikä on rahastusta. Kun siellä päin liikun niin ostan paljon kerralla tavaraa. Sieltä saa sellaista mitä täältä ei saa. Liitos heille
- liikaa.ollut.vaikeuksia
Kärkkäisen asiakaspalvelu on syvältä! Se on ulkoistettu jollekin toiselle firmalle, joka taas ei tiedä kärkkäisen asioista mitään?? Ja vastaukset kestää ja kestää ja kestää. Ja mitään ylimääräistä hyvitystä on turha odottaa, vaikka kuinka mokaisivat.
- KukaTietääHäh
Trollaajat taas liikkeellä. Kertokaapa mitä hyvää te saatte mielellenne tuosta trollaamisesta????
- koskelasuomesta
Kärkkäinen on kova luu.Keskustelin erään menestyvimmän liikemiehen kanssa.Ja totesimme 600 ihmistä työllistäviä on erittäin vähän👍
- vfd
Kovaa luuta täytyy ollakin, jotta pystyy kaiken maailman järjettömiin salaliittoteorioihin uskomaan ja niistä kiinni pitämään, uskomukset kumoavista tosiasioista viis veisaten.
- Baato
Itsellä nyt tosi huono asiakaspalvelukokemus. Tilattu tuote näytti, että on varastossa. No eipä ollutkaan, mutta lähettivät erikseen ensin toisen tuotteen tilauksesta ja nyt minun pitäisi palauttaa se, koska eivät voi hyvittää edes postikuluissa vaikka heidän vika. Joo joo sanokaa mitä sanotte, että noinhan sen pitääkin mennä, mutta on asiakaspalvelua asiakkaan suuntaan ja sitten tätä normi asiakaspalvelua. Kun Amazon rantautuu Suomeen niin Kärkkäisen nettikauppa etunenässä yksi turhimmista tämän jälkeen.
- Anonyymi
Ei ole Amazonia vieläkään (5 v kulunut) näkynyt Suomessa, Ruotsissa on. Sieltä ei pysty Suomeen myymään.
Suomi on kai liian pieni markkina-alue tai sitten rahdit kaalliita tänne.
- kuitu
Yksi osa rahastusta on että hyllyn reunassa oleva hinta ei ole sama kuin kassan perimä hinta seuratkaa
- euroja
joka kaupassa pitää seurata hintoja,
- Anonyymi
moi
moi - Anonyymi
Moi!
Kärkkäisellä mies myyjä vittuilee.
Myy tv:n osia ym.
tarvikkeita.
Antakaa potkut ,kun hän vittuilee asiakkaalle...- Anonyymi
muistakaa aina oletteko jo valmiiksi norsun vittunaamalla kun myyjän löydätte
- Anonyymi
Ikinä en sinne mene, voitte tästä päätellä jotain:)
- Anonyymi
Kerran vaateosastolla kaksi nuorta nais myyjää nauroivat keskenään isosti, ei oikein kuulu hyvään asiakaspalveluun...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kerran vaateosastolla kaksi nuorta nais myyjää nauroivat keskenään isosti, ei oikein kuulu hyvään asiakaspalveluun...
Voi kamalaa että oikein nauroivat. Onse kamalaa kun myyjätkin nauraa,kyllä pitäs sen verran olla peruslukemilla tai sitte voishan ne myyjät itkeä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kerran vaateosastolla kaksi nuorta nais myyjää nauroivat keskenään isosti, ei oikein kuulu hyvään asiakaspalveluun...
Voi että kamalaa oikein kaks nauravaa myyjää.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voi että kamalaa oikein kaks nauravaa myyjää.
Aina on vaihtaminen onnistunut vaivatta, kyllä homma toimii
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kerran vaateosastolla kaksi nuorta nais myyjää nauroivat keskenään isosti, ei oikein kuulu hyvään asiakaspalveluun...
Kävin vaateosastolla ei enää kuulunut Naisten naurua.Nyt voit mennä.
- Anonyymi
samatäällä aina on vaihdettu kun on tarvista ollut, kiitos
- Anonyymi
Itse olen vuosien aikana vähän käynyt Kärkkäisellä .Nyt asioinut muutamia kertoja.Mielestäni kiva henkilökunta joka osastolla.Voi jopa laskea leikkiä ja ystävällisen hymyn saa vastaan.Viimeksi ostin kännykän ja palvelu pelasi.
- Anonyymi
Kalauttakaa kantapäitä yhteen ja vispatkaa kättä etusojoon niin palvelu pelaa.
- Anonyymi
Kaikki toimii ja asiakaspalevelu on ensiluokkaista. Apua saa, jos jotain etsii. Myös verkkokauppa on toiminut erinomaisesti.
- Anonyymi
Asiakaspalvelu verkossa todella surkeaa, useista puheluista huolimatta vieläkään ei ole toimitettu kaikkea tilattua ja maksettua. Vastausta ei myöskään kuulu.
- Anonyymi
Ostin lintuhäkin ,mikä oli risa ja osia puuttui ,heti avattuani paketin ieheni sanoi et on varmaan olut jollain muulla enn en meille tuloa.Viestittelin ja soittelin asiakas pelveluun mitä teen ,,,laitoin kuvia ynnä muuta ,,,lähetin palautukseen ja vaadin uuden tilalle ,tätä rumpaa kesti kaksi viikkoa no eilen tuli uusi ,kasasin mieheni kanssa sen ,ja rupesin laittaan alaosa paikalleen ,kas kummaa sehän oli halki ,,,,,taas alko uusi viestitys ja soutto kierre kuinkahan kauan kestää , ,en koskaan enää osta mitään kärkkäiseltä ,ja meijän kautta palaute menee kaikkien korvilke
- Anonyymi
peijakas teillä on huonopäivä ollut,että lintuhäkki,ostaisompi ja mene itsesinne miltätuntuu olla häkissä,taimene suoraan putkaan .
- Anonyymi
Olen joutunut palauttamaan yhden viallisen airfryerin. Kerran myskin partatrimmerin takuuaikana esiintyneen vian takia. Ei kummallakaan kerralla mitään ongelmia kaikki sujui hyvin ja asiallisesti.
- Anonyymi
Kyllä tuo kateus on yksi seitsemästä kuolemansynnistä. Iso talo valtavasti asiakkaita. Reklaamaatioita tulee asiasta,mutta myös omasta taitamattomuudesta. Kärkkäinen on niin iso talo. Ettei se muutaman kympin tavaran takia petä ketään. Turhaa panettelua. Totta kai pienissä putiikissa palvelu voi olla yksilöllisempää . Ottakaa huomioon kiire ja asiakasmäärät. Pekka👍
- Anonyymi
Voiko autoteltan ostaa suoraan jostain Jyväskylästä 3,4*7*2,2 ? Mikä on hinta ?
- Anonyymi
Voiko verkkokauppatuotteen noutaa , Mistä ?
- Anonyymi
tilasin 2,5 kärkkäiseltä siimaa verkko kaupan kautta rahat meni mutta siimaa ei tullut asia on nyt poliisi tutkinassa ne sanoi että tämä on netti huijaussaa laittaa koko verkko kaupan kiinni kun ei rehellisesti toimita
- Anonyymi
rolli piru iski tännekin,
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
rolli piru iski tännekin,
No ei kai tuollaista sönkötystä usko lapsikaan.
- Anonyymi
Mene sekoilemaan johonki muualle
- Anonyymi
Bissel Featherweight
- Anonyymi
Epärehellistä tai ainakin epäreilua touhua Ylivieskassa. Takuukorjauksessa ei saada tuotetta kuntoon, eikä puhettakaan, että se vaihdettaisiin e
Vastaavaan ehjään. Koijjareita.- Anonyymi
Aina saanut olen hyvää palvelua,mutta asiakas voi mennä jo norsun perse naamalla palveluun niin samalla mitalla voi tulla takaisin
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aina saanut olen hyvää palvelua,mutta asiakas voi mennä jo norsun perse naamalla palveluun niin samalla mitalla voi tulla takaisin
Katohan Persuja kun jo Norsun pereeksi haukutaan on siinä käytöstavat hukassa.
- Anonyymi
Just paras kauppa. Lähes kaikkea löytyy. Pääasia on se ettei vihervassarit ole edessä kun ostelen
- Anonyymi
Parasta palvelua olen saanut ja verkkokaupasta aina tullut oikeat tavarat
kyllä ylivieskan kelpaa olla kun on kärkkäinen miettikääpä sitä.- Anonyymi
näin on,ja hyvä palvelu puutarhapuolella,
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
näin on,ja hyvä palvelu puutarhapuolella,
Persualennuksen saavat kehuvat tuota puljua ei muut ja järkevät kiertää kaukaa kun muualta saa parempaa ja halvemmalla!
- Anonyymi
Olen niin hieno ihminen että saan hyvää palvelua aina kun pyydän, pyrkikää samaan!
- Anonyymi
Parasta palvelua siellä saa, nytkin iltasella hernekeittoa. Hyvä KÄRKKÄINEN.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1522206
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.971463Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3481461- 1851360
- 681111
- 35988
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos59960Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31949Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta28885Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?46859