Mulla on nykyään todella harmaa iho, naama täynnä mustapäitä ja epäpuhtauksia, ja iho on pintakuiva. Olen kuorinut, käyttänyt naamiota ym. Ei paljoa auta. Kävin 2 kk sitten ultraäänipuhdistuksessa, iho parani, mutta pian oli taas entisellään. Pitää varmaan mennä taas uudestaan.. Pahempaa finniongelmaa ei ole, ihon epätasaisuus ja epäpuhtaudet ovat vaivana. Ihoni on rasvainen, mutta herkkä, joten esim. kasvovedet joissa on alkoholia, kuivattavat ihoani.
Nyt siis etsinkin tehokkaita, mutta hellävaraisia puhdistustuotteita. En ole vielä löytänyt sopivaa. Ehdottakaa jotain hyviä ihonhoitotuotteita. Olisiko Dermalogican Precleance hyvä omistaa?
Nyt siis etsinkin tehokkaita, mutta hellävaraisia puhdistustuotteita. En ole vielä löytänyt sopivaa. Ehdottakaa jotain hyviä ihonhoitotuotteita. Olisiko Dermalogican Precleance hyvä omistaa?
Vastaukset 2
Vanhimmat
vitamiinit ja hivenaineet kohdallaan?
Mulle ihotautilääkäri sanoi, että voin ottaa jopa 1 gramman c-vitamiinia päivässä, sekä yhden kapselin lisäsinkkiä (15 mg) ja multivitamiinitabletin. Jospa ne auttaisivat sinua saamaan ihoon väriä?
Ja jos käytät antibiootteja (tetrasykliini) niin ota vitamiinit ja sinkki eri aikaan, sillä muuten antibiooteista menee teho. Tämä on myös lääkärini antama ohje.
Sitten niitä hoitovoiteista. Ei kannata ehkä myöskään ylihoitaa ihoa, kuorinta kerran viikossa riittää, muulloin peruspuhdistus. Naamio kerran kuussa. Kysy apteekista sopivaa ihonhoitosarjaa, itse suosin sebmedin clear face-sarjaa (mutta mulla on selkeä akne).
Toivottavasti saat avun! Itse kukin täällä kamppailee oman naamansa kanssa :)
niin siis että antibiootit ja vitamiini sinkki pitää ottaa eri aikaan. Eli jos otat antibiootit aamulla ja illalla, niin sinkin ja vitamiinit voi ottaa päivällä.