Miten valmistaudutte kisoihin? esim.laji,jossa on painoluokat (nyrkkeily, kickboxing jne.), niin miten pudotatte painoa? Milloin aloitatte pudottamaan?
Kilpailijat
8
591
Vastaukset
- Howard
Tässä muutamia vinkkejä painonpudotukseen:
Suuret painonpudotukset aloitetaan yleensä ruokavalion muutoksilla muutamaa viikkoa ennen punnitusta. Ruokavaliosta vähennetään aluksi hiilihydraattien ja rasvojen määrää sekä huolehditaan riittävästä aminohappojen, vitamiinien ja hivenaineiden saannista. Kokonaiskalorimäärä tulee olla alle vuorokauden kulutuksen. Se kuinka suurilla miinuskaloreilla painoa pudotetaan on yksilöllistä.
3-5 päivää ennen punnitusta vähennetään huomattavasti ruuan määrää, mutta nestettä nautitaan normaalisti. Paino alenee suoliston tyhjentyminen ja hiilihydraattivarastojen väheneminen myötä. Tässä vaiheessa on merkittävää varmistaa riittävä suolojen saanti lihasten suorituskyvyn säilyttämiseksi.
1-2 vuorokautta ennen punnitusta painoa alennetaan lämpöhikoilun avulla. Lämpöhikoilu kannattaa tehdä esim. saunassa, jolloin ruumiinlämmön nostamisksi ei tarvitse tehdä lihaksia väsyttävää työtä. Lämpöhikoilun aikana on myös tankattava pieniä määriä esim. laihaa urheilujuomaa (esim 1000 ml pudotus ja 300-500 ml tankkaus).
Painon alentamiseen vaikuttaa merkittävästi punnituksen ajankohta, joka saattaa olla edellisenä iltana tai vain muutamaa tuntia ennen kilpailuja. Ei ole mitään järeä pudottaa painoa suuria määriä, mikäli kunnolliseen tankkaukseen ei ole riittävästi aikaa. Painonpudotus ja TANKKAUS ovat taitolajeja, jotka oppii kokemuksen kautta. Ensimmäiset painonpudotukset kannattaa jättää 1-2 kg:n suuruisiksi, jolloin on vaikea saada mitää merkittävää suorituskyvyn laskua aikaiseksi.
Myöhemmin kokemuksen kartuttua voi tarvittaessa turvautua suurempiinkin pudotuksiin, mikäli kokee tarvetta kilpailla alemmissa painoluokissa.- fiksua touhua
Painonpudotukset altistavat mm. sydänsairauksille myöhemmällä iällä. Uusimpien tietojen mukaan merkitys on paljon suurempi kuin aiemmin kuviteltiin.
- Howard
fiksua touhua kirjoitti:
Painonpudotukset altistavat mm. sydänsairauksille myöhemmällä iällä. Uusimpien tietojen mukaan merkitys on paljon suurempi kuin aiemmin kuviteltiin.
Laittaisitko lähdetiedot uusimpiin tutkimuksiin, niin käyn vilkaisemassa. Kiitos.
- Sinäkö?
Howard kirjoitti:
Laittaisitko lähdetiedot uusimpiin tutkimuksiin, niin käyn vilkaisemassa. Kiitos.
Etkös osaa itse Medlinesta hakea?
Asiasta oli hiljattain jossain lehdissä juttua. Liittyi siis yleiseen laihduttamiseen. - Howard
Sinäkö? kirjoitti:
Etkös osaa itse Medlinesta hakea?
Asiasta oli hiljattain jossain lehdissä juttua. Liittyi siis yleiseen laihduttamiseen.Ihan riittävästi tulee pubmediä selattua. Mainitsemasi "yleinen laihduttaminen" on hieman eri juttu kuin painoluokkaurheiluun liittyvä painon alentaminen. Se onko anoreksiaan johtava liiallinen laihdutaminen pitkällä tähtäimellä terveellistä ei ole tässä tapauksessa asian ydin.
- -nimi-
Syödään nestepitoisia ruokia, lisätään aerobista liikuntaa, ruokailut tiheään (tietenkin pieniä määriä)
treenatessa paljon vaatetta->hikoilu- -nimi-
tietenkin juodaan paljon enemmän nestettä kuin normaalisti.
- maithai
Kisoihin valmistaudun keväällä ja tarkoitus olisi päästä alempaan painoluokkaan ottelemaan.
Painonpudotus on alkanut nyt, kisat ovat huhtikuussa. Painoa pitää pudottaa viitisen kiloa. Painonpudotus aloitettiin jo nyt, koskapa ennen kisoja sitä useampaa kiloa on vaikeampi pudottaa kuin tasaisesti ja pikku hiljaa treenikaudella.
Lenkkeilyä lisättiin, ruokavaliota muutettiin ja hedelmiä sekä kasviksia vielä lisää ruokavalioon. Painoa ei muutenkaan liikaa ole, joten kaikki asiat on oltava kunnossa, että pääsen alempaan painoluokkaan.
Lenkkeilyssä kilometrimäärät ovat sellaista 8-12km päivässä. Treenit päälle, useimmiten 2-4 tuntia lajitreeniä päivässä. Sunnuntait vapaata.
Ei alkoholia, ei tupakkaa, ei rasvaisia ruokia. Tällä mennään nyt tuonne maaliskuun loppuun ja sitten kuukauden ajan tiukempi dieetti, jolla tsekataan paino kilolleen oikein.
Laji on thainyrkkeily.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 16212387
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1525436Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p454640Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1393659Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska392758Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191926Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1071656Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3641617Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1021516Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1361461