Olisiko kellään tietoa että löytyykö MISTÄÄN hollannin kielen kursseja?? Olisin sellaisen tarpeessa..
hollantia!
11
1519
Vastaukset
- Salla
Ainakin Turun ja Helsingin yliopistojen kielikeskuksissa voi opiskella hollannin kieltä.
- Dutchess
vai Hollannissa?
Olen asunut Hollannissa 7 vuotta ja puhun/ kirjoitan kieltä sujuvasti. - Tulppaani
Tässä linkki aika hyvälle ilmaiselle hollannin kielikurssille:
http://www.taalthuis.com/- niina
Kiitokset, etenkin hollannin kielikurssi linkistä:). Olen siellä jo vähän harjoitellut.
Niin tarkoitin kursseja suomessa. Olen katsastanut Helsingin yliopiston kielikeskuksen kurssit aikoja sitten mutta ne ovat vain yliopistossa opiskeleville:(. - Tulppaani
niina kirjoitti:
Kiitokset, etenkin hollannin kielikurssi linkistä:). Olen siellä jo vähän harjoitellut.
Niin tarkoitin kursseja suomessa. Olen katsastanut Helsingin yliopiston kielikeskuksen kurssit aikoja sitten mutta ne ovat vain yliopistossa opiskeleville:(.Moi!
Kirjastoistahan saa myös lainata sellaisia kasetti-kielikursseja. Ihan hyvin niilläkin pääsee edes jotenkin alkuun.
NIINA, saako olla utelias ja kysyä, että mihin tarvitset Hollannin kielikurssia? Itseä kiinnostaa asia sen vuoksi, että itse olen ensi viikolla Hollannissa näihin aikoihin :).
Mukava kevään odotusta!
t. Tulppaani :) - Niina
Tulppaani kirjoitti:
Moi!
Kirjastoistahan saa myös lainata sellaisia kasetti-kielikursseja. Ihan hyvin niilläkin pääsee edes jotenkin alkuun.
NIINA, saako olla utelias ja kysyä, että mihin tarvitset Hollannin kielikurssia? Itseä kiinnostaa asia sen vuoksi, että itse olen ensi viikolla Hollannissa näihin aikoihin :).
Mukava kevään odotusta!
t. Tulppaani :)Olisimpa minäkin hollannissa ensi viikolla tähän aikaan:). No kesällä olisi tarkoitus lähteä muutamaksi viikoksi joko ihan lomailemaan tai sitten kesätöihin jos sellaisen sattuisin löytämään.
Joo elikkä suunnitelmissa olisi hakeutua hollantiin opiskelemaan/töihin(olen täysin menettänyt sydämeni maalle....). Tämän vuoksi olisi hyvä päästä edes jonkunlaiseen alkuun kielenkin kanssa..Kirjastoon siis:)
Sulle oikein hauskaa reissua!!
- katty
Itse olen opiskelellut nyt ½ vuotta Kalliolassa Helsingissä www.kalliola.fi/opisto.htm
48€/lukukausi - niina
Joo täytyy soitella tuonne kalliolaan. Kävin nettisivuilla ja sieltä huomasin että hollannin peruskurssi on käynnistynyt jo tammikuussa ja pian lopuillaan joten täytyy katsoa koska seuraava alkaisi:).
- katty
Juu, meillä on alkeiden jatkokurssi menossa, joten mukaan ei tässä vaiheessa kannata välttämättä tulla, mutta varmaan ensi syksynä jälleen..?
- niina
katty kirjoitti:
Juu, meillä on alkeiden jatkokurssi menossa, joten mukaan ei tässä vaiheessa kannata välttämättä tulla, mutta varmaan ensi syksynä jälleen..?
joo ensi syksynä täytyy sitten päästä opiskelemaan:). Jotain alkeita olen jo harjoitellut itsekseni.. Ja kesäksi Hollantiin!
- kielestä
olishan se kiva käydä jollain kielikurssilla, vaikkei sitä nyt mihinkään tarvis mutta kiinnostava kieli. oulussa vaan ei taida olla mahollista..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986128KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495587Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522639Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042046Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071768- 1211667
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191603Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731177
Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään
hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä188998