kuka auttaa yrittäjää??

jake79

Kertokaas nyt viisaat mitä tehä kun ostin auton 5 kk sitten ja nyt siitä hajosi ohjausyksikkö. Korjaamo korjasi vian ja laskua tuli melkein 4000 euroa.
myyjä lupasi maksaa puolet hinnasta mutta soitti jälkeenpäin että pomo ei hyväksynyt asiaa.
Kertoivat vaan että ohjausyksikkö ei kuulu 6kk vaihtoauto takuun piiriin.Ongelmana on että auto on rekisteröity firmani nimiin joten kuluttaja asia mies ei suostunut auttamaan koska kuluttaja suoja laki ei suojaa yrittäjää.(On hienoa olla Yrittäjä)
Olen pien yrittäjä joten 4000€ on mulle hirmu iso raha auton korjaukseen.
Kertokaas onks mua kusetettu vai eikö takuu korvaa noita tietokone boksin hajoamisia??
Ja eikös huolto liikeen pitäs aina ilmoittaa asiakkaalle jos korjaaminen tulee kalliiksi?
Mulle ei ilmoitettu mitään!!

8

1451

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yrittäjä....

      Ottaa toiselta...Niinhän se on.

      Yleensä homma kulkee niin että "yrittäjälläkin" on yrittäjä kavereita kenen kanssa hommaa ratkotaan......
      Eli ei viedä töitä sinne missä virallisia kuitteja tehdään.... Semmoinen tulee kalliiksi.
      Suosi ennemmin niitä pieniä pajoja missä homman voi "sopia" jotenkin...
      Onhan se hienoa olla yrittäjä, mutta rahat loppuvat aivan varmaan. Luo suhteita joka alalle niin yllätyksistä selviää paremmin..
      Yli 20v yrittäjänä.

      yks asentaja

    • poliisi tutkimaan

      mahdollista petosta rikosilmoituksen tekoa varten. Eiköhän silloin maksaja löydy ja nopeasti!
      Näin minä tekisin näin selvässä tapauksessa.

    • Jos sulla on lakimies niin pistäpä se kyselemään myyjältä haluaako se petoksesta lakitupaan. Yleensä siinä vaiheessa tulee neuvotteluhalukkuutta.

      • Lainvoima

        herra on hyvä ja perustelee hieman!


      • Nimetön

        Kertoisitko hieman tarkemmin minkä petoksen myyjä tässä tapauksessa on tehnyt?
        Lähtökohta on se, että yrittäjä on ostanut yritykselleen käytetyn tuotteen, joka VIIDEN käyttökuukauden jälkeen onkin hajonnut. Siis KÄYTETTY tuote!
        Ihmettelen suuresti miksi myyjän pitäisi edes olla vastuussa noinkin pitkän käytön jälkeen jo käytettynä myymästään tuotteesta.
        Joskus sitä vaan käy niin että tuotteet hajoaa, enkä ymmärrä miksi jonkun muun kuin omistajan pitäisi vauriot korvata, varsinkin kun kysymyksessä on käytetty tuote. Shit happens!


      • Vastaus.
        Nimetön kirjoitti:

        Kertoisitko hieman tarkemmin minkä petoksen myyjä tässä tapauksessa on tehnyt?
        Lähtökohta on se, että yrittäjä on ostanut yritykselleen käytetyn tuotteen, joka VIIDEN käyttökuukauden jälkeen onkin hajonnut. Siis KÄYTETTY tuote!
        Ihmettelen suuresti miksi myyjän pitäisi edes olla vastuussa noinkin pitkän käytön jälkeen jo käytettynä myymästään tuotteesta.
        Joskus sitä vaan käy niin että tuotteet hajoaa, enkä ymmärrä miksi jonkun muun kuin omistajan pitäisi vauriot korvata, varsinkin kun kysymyksessä on käytetty tuote. Shit happens!

        Takuu ei muka koske mitään.


      • tarkista sopimus
        Vastaus. kirjoitti:

        Takuu ei muka koske mitään.

        yrittäjä vs. yrittäjä.

        Tarkista sopimus, minkä teit:
        yleensä käytetyissä "voimansiirto(nivelet?), moottori, vaihteisto" korvataan.

        ja onko tuo ohjainyksikkö osa moottoria: jos on kiistatta osa moottoria, niin silloinhan sinulla on mustaa valkoisella tuosta. ELi olet varmaankin ostosopimuksen säilyttänyt.

        ja sitten ensin rauhallisesti suoraan tj:n konttoriin asioimaan ja jos ei helppaa niin lakimies a 150 e / tunti, oliko muuten vakuutusta joka kattaisi riitaisuuden.


    • Hetipä löytyi autosi myyjä kun vain mainitsikin lakimiehen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä elukkaa kaivattusi

      muistuttaa? Vastaan ite myöhemmin. Miehelt.
      Ikävä
      75
      4377
    2. Haleja ja pusuja

      Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺
      Ikävä
      74
      4215
    3. Onko mukava nähdä minua töissä?

      Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭
      Työpaikkaromanssit
      43
      3619
    4. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      16
      3203
    5. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      38
      2850
    6. En kirjoita sulle tänne

      Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä
      Ikävä
      14
      2592
    7. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      10
      2414
    8. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      33
      1585
    9. Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi

      Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta
      Ikävä
      157
      1322
    10. Savon murteella viäntäminen asiakaspalvelussa?

      Olin äsken tekemisissä puhelimitse rahoitusalan firman asiakasneuvonnassa. Tyyppi väänsi leveää savoa oikein perusteelli
      Maailman menoa
      83
      1136
    Aihe