yhteishuoltajuus

Elina

Meillä on ex-miehen kanssa yhteishuoltajuus 10v pojasta.Lapsi asuu isän luona. Olen vuorotöissä ja joskus on pakko olla töissä myös viikonloppuinakin (lauantai ja sunnuntai). Ongelma on ettemme tule pojan isän kanssa toimeen. Asia on niin : mies haluaa että poika on minulla kaikki viikonloput (onko minulla vapaata tai ei). Silloinkin poika on minulla kun olen vapailla arkipäivinä. Hänen mielestä minä en ole millä tavalla oikeutettu yksityiselämän.Pojan isällä on tyttöystävä joka puuttuu minun ja pojan yhteishuoltajuuteen. Heidän mukaan minun on pakko totella aina joka asiassa. Jos yritän joskus (pari-kolme kertaa vuodessa) mennä ulos,sitä syntyvät hirveät riidat. Tulos on että sain 3 uhkauskirjettä hänen tyttöystävältä. Soitin soskuun je ne vain sanoivat että meidän on pakko tulla toimeen keskenään.Pojan isällä on oikeus määrätä pojan tapaamiset minun kanssa. Minun menojani ei oteta huomioon, jos sanon jotakin vastaan minua uhataan että korotetaan elatusmaksuja ja viedään lapsen lopullisesti minusta. Elatusmaksuja on korotettu 2-3 kk sitten sadalla eurolla .Isä lupasi juhlalliststi soskussa että ostaa pojalle vaatteet. Sen takia se korotus tulikin. Kukaan ei vielä näitä vaatteita nähnyt pojan päällä. Lapsi tulee aina minulle kotiin kalsareissa joissa ovat nyrkin kokoiset reiät, sama juttu sukkien kanssa. Lapsella ei ollut edes kunnon talvitakkia!!!! Lapseni kautta sain tietoja että mies ostelee tyttöystävälle kalusteita (ne eivät edes asuu yhdessä). Syntyi kysymys minne ne elatusmaksut oikein mene??? Ostin pojalle talvivaatteet ja sain vielä haukut päälle. Voiko joku vastata miten minun tässä täyty toimia koska isä ei suostuu, että lapsi asuisi kanssani?
Kiitos etukäteen

3

561

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kokemusta paljon...

      Moikka pidä pintasi jos muu ei auta niin laita oikeuteen asia.Ja sen miehen tyttöystävä ei ole sun komentaja ja teidän ei tarvitse olla tekemisissä ja ex ukkokin on hullu jos elää sen muijan ehdoilla.Millä verukkeella se pystyy nostelemaan kk sitä elatusmaksua...

    • siinäpä se.

      Pitkä oli ongelmiesi ruotiminen, mutta se on vain sinun näkemys asiosta, mutta avuntynkää tuppaa, sano.

      Ensinnäkin tapaamisenne on varmaan määritelty huoltajuussopimuksessa, joten niitä on noudatettava; kummankin osapuolen.

      Sinun ei ole pakko totella ketään, poislukien viranomaiset, olethan aikuinen ja mitkään sopimukset eivät pysty rajoittamaan elämääsi, joten suomeksi sanottuna; ex-puolisosi: puhuu paskaa.

      Mitä tulee menoihisi ym. hauskanpitoon, jälleen suomeksi sanottuna AIVAN suoraan; Mitä vittua se heille kuuluu?
      Jos sinulle on lähetetty "uhkauskirjeitä" kiikuta ne pollisille ja tee tutkintapyyntö ja se nimenomaan; silloin vältyt "rikosilmoitus kierteeltä"

    • säästänyt kuitit?

      vaatteista? ymuusta? sitten taas soitto lasten valvojalle ja uusi sopimus!!! elätuksesta...Itselle on vaikea ymmärtää miten äiti ei asu lapsensa kanssa, tai huolla lapsen kamoja jne, koska itse en henk. koht ole vielä tavannut miestä joka hoitais nämä asiat paremmin kuin äiti. mutta ehkä sellasiakin on?
      t: yksinhuoltajaäiti

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      181
      1268
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      883
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      824
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      748
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      47
      674
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      246
      592
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      311
      580
    8. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      569
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      51
      549
    10. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      540
    Aihe