Pehmeä laukku

kova vai pehmeä

Moro!
Kokemuksia pehmeistä laukuista, tankki- tai takalaukuista. Onko jokin hyvä tankkilaukku, mitä voitte suositella, mihin mahtuukin jotain esim viikonloppureissulle?? Miten pelittää pehmeä takalaukku, mikä on hyvä?

Laukkua ostelemassa....

4

715

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tseba

      Tuli tossa vuosien mittaan kokeiltua jos jonkinlaisia laukkuja, mutta sitten osin Bagterin. Nyt on jo neljäs pyörä menossa, johon olen semmoisen hankkinut. Laukkuja on monenlaisia, jopa koiran kuljetukseen. Laukku kiinnittyy tankkisuojaan, joka on pyöräkohtainen, eli pyörämallin vaihtuessa, myös tarvii uuden tankkisuojan. Tankki pysyy todella hyvässä kunnossa ja viileys ei puske tankista kylmemmillä keleillä. Pehmeistä takalaukuista ei ole omakohtaisia kokemuksia, mutta reissuissa mukana olleilla kavereilla noita on ollut. Kai niilläkin pärjää, ongelmina ollut helppo kamojen katoaminen ja sadekeliongelmat.

    • Sulatin ekakerralla pakoputkella reiän pehmeän sivulaukun pohjaan.
      Ei muuten, mutta laukussa oli helpostisyttyvää liuotinta muovipullossa, jonka kylki oli mustunut.
      Olis ollut komia näky, kun olisin vedellyt motarilla sananmukaisesti tuli persuksissa.
      No laukku on korjattu ja toimii muuten ihan hyvin.

    • lau kusta

      tankkilaukun suhteen olen hiukka epäileväinen...
      ei se pelkillä mangneeteilla kyllä pysy. jos saa nyörit hyvin tankin ali viriteltyy....

      omaa tankkilaukkuu saa kädellä pitää kii ohittaessa.... paskan myivät...

    • Lontoolainen

      Voin suositella Oxfordin pehmeita laukkuja (itsellani Sports, 35-litraiset). Niilla on muutama tuhat km takana, ja yhden kolarin kayneet lapi pienin palkeenkielin. Kuivana tavarat sailyvat ainoastaan jos kaikki pakataan minigrip-pusseihin.

      Niiden alaosa on vahvistettu, eli eivat pitaisi ylikuumentua. Jos ne laitetaan oikein pyoraan muutenkin, eivat pitaisi olla niin lahella putkia, elleivat sitten ole korkeat.

      Ongelmana on tosiaan se, etta ne pitaa aina ottaa pyorasta pois yolla, ja lounaankaan ajaksi ei voi jattaa arvotavaraa sinne. Yksin, kolmen katkenneen kylkiluun kanssa meni varmaan 20min aamuin illoin, mutta muuten viisi minuuttia.

      Lukkojahan niihin saa, mutta puukolla paasee varas tai utelias sisalle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      43
      2130
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      171
      1903
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1332
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1150
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      952
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      899
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      849
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      43
      836
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      31
      772
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      54
      691
    Aihe