että minkä ihmeen takia täälä täytyy käydä ainaista kinaa siitä onko parempi/tarpeellista imettää vauva vai ei ???
Eikö tämä palsta nimenomaa ole IMETYS-nimellä? Eikö se sillon tarkota sitä että ne jotka imettää niin voi täälä käydä keskustelua imetyksestään ja kaikkeen siihen liittyvästä?? Miksi täälä tarvii semmosten edes palloilla jotka eivät imetä tai näe sitä tarpeellisena tai eivät siihen pysty??
Itse olen sitä mieltä että naiselle ei olisi sitä kykyä luotu jos lasta ei olisi tarkoitettu äidin rintaa syövän! Eri asia tietenkin jos se ei jostain syystä onnistu!
Mutta annattehan "imetyksen vastustajat" tai "sitä inhoavat" kuitenkin imettävien äitien käydä täälä asiallista keskustelua juuri siitä mistä tällä palstalla kuuluisi keskustella - eli IMETYKSESTÄ !!!!!!
kyselisin kaikilta
4
317
Vastaukset
- asiaa olen
miettinyt jo pidemmän aikaa! Hyvä että joku sen pisti tänne oikein kaikkien luettavaksi!
En myöskää ymmärrä miksi heilua semmosella palstalla missä ei aiheuta muuta kuin riitaa?? Eikö täälä pitäisi pystyä kyselemään neuvoja ja jakamaan kokemuksia vastaavassa tilanteessa olevien kanssa?
Eli menkää matkoihinne te jotka ette imetä tai ette sitä tarpeellisena pidä! Minäkin näen sen ainoana oikeana tapana ruokkia lastani jos se kerran onnistuu!!! - ..............................
Että on joukko ihmisiä, joiden on ihan joka asiassa sanottava oma "eriävä" mielipiteensä asiaan kuin asiaan, ilman omaa kokemusta. Eivät he halua keskustella imetyksestä sinänsä, kunhan nyt yrittävät päteä kehittelemällä kaikenlaisia omia perusteluitaan sille, miksi eivät tulevaisuudessa halua imettää jne.
Jokainen järkevä ihminenhän tietää, että vauvaa on parempi/tarpeellista imettää. Vaan nämä einarit haluavat juuri keskittyä siihen, että onko se muka noin. Ja vaikka kaikki tietävät, että on, he kokevat velvollisuudekseen tuoda omia mielipiteitään julki, koska heidän mielestään imetys on ennen kaikkea _mielipideasia_, ei mitään sellaista kuin järkevin tapa ruokkia vastasyntynyt tms.
Tämä ihmistyyppi ei oikeastaan elä elämäänsä ollenkaan, koska heille jokainen asia on muuttunut tuollaiseksi ollako vai eikö olla -jutuksi, ja he eivät uskalla elää tai edes kokeilla elämistä, he mieluummin lätisevät turhaan omia mielipiteitään päivästä ja viikosta toiseen. Ja koska he ovat katkeria siitä, että joku oikeasti imettää sen sijaan että lässyttäisi aiheesta vuosia ennen kuin koko imetys on itselle ajankohtainen, he harmissaan usein syyttävätkin näitä imettäviä (tai muuten vaan eläviä) juuri sellaisiksi, joilla ei ole omaa elämää.
Meillähän se elämä juuri on, heillä vaan mielipiteet AINA ja KAIKESTA.
Pitäisi perustaa IMETTÄMISEN VASTUSTAJAT -palsta, jolle nämä tyypit voisivat kiivaasti purkaa tuntojaan.....- mistä johtuu
että se ottaa joillekkin niin koville kun toiset imettävät lastaan (mikä on tietenkin se syy miksi maitoa tulee)???
Olen myös ehdottomasti sitä mieltä että sitä varten ne tissit siinä roikkuu täynnä maitoa että lapsi saisi terveellisen ravinnon ja hyvän alun elämälle!!
Miksi jotkut eivät halua kuitenkaan imettää?? Vaikka jokainen joka totuuen myöntää tietää sen olevan lapselle parasta?????
- 123456789
palsaa korvikkeille jne jne..joten kuono tukkoon!!!!!!!!!!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 911087
- 123860
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa103825"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten275652- 68559
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait72553Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64552Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54526- 72483
- 50463