Sain juuri tietää joutuvani vaativaan leikkaukseen, josta en usko selviytyväni.
Olen avoliitossa, meillä on 2 koulu-ikäistä (nuorin 7v) lasta, omakotitalo josta vielä velkaakin, kuten autostakin.
Nyt pitäisi jotenkin saada turvattua perheeni tilanne niin, etteivät he joutuisi "tienpäälle" perintöverojen takia. Suurimmassa osassa netissä olevista oppaista luin, ettei avopuolisolla ole edes perintä-oikeutta, kun taas jossakin luki (taisi olla reumaliiton sivuilla), että avopuoliso jonka kanssa yhteisiä lapsia, kuuluu perintöveroluokkaan yksi (pienin prosentti).
Olisiko käyttö- ja hallintaoikeustestamentista jotain apua? Ihan sama on, jääkö omaisuuden omistus "avokkeelle" vai lapsille (kuitenkin vain ja ainoastaan heille, muut eivät saa päästä väliin), kunhan vaan eivät joudu ns. pulaan minun takiani. En nyt oikein jaksa järkevästi pohtia em. asiaa, mutta vinkeistä olisin enemmän kuin kiitollinen. Rauhaa.
Sairaus yllätti/testamentti
20
1554
Vastaukset
- dfasiofu
Avopuolisosi saa tietysti pitää oman omaisuutensa, esim. jos osa omakotitalosta ja/tai autosta (ja velasta) on hänen. Avopuolisolla ei ole avio-oikeutta eli hän ei saa tasinkoa, jos sinun omaisuutesi on suurempi kuin hänen.
Koska sinulla on rintaperillisiä eli lapsia, puolisosi ei peri mitään sinun omaisuudestasi, vaikka olisitte avioliitossakin. Myöskään mitkään muut sukulaisesi eivät "tule väliin". Jos sinulla on muita lapsia kuin nuo 2 tästä avoliitosta, he ovat samalla tavalla sinun perillisiäsi.
Sinun omaisuutesi menee kokonaisuudessaan lapsillesi. He joutuvat tietysti maksamaan saamastaan omaisuudesta perintöveron, sitä ei voi välttää. Toisaalta, jos velkaa on paljon, se tietysti vähentää perintöveron alaisen netto-omaisuuden määrää. - amadööri
Sait jo asiantuntevan vastauksen, mutta huomaa myös avioliiton positiiviset vaikutukset.
Mikäli sinä omistat reilusti yli puolet, niin avio-oikeuden mukaan leski saisi verotonta tasinkoa omaisuutenne tasoittumiseksi ja myös avioliittolain mukaisen oikeuden hallita yhteisenä kotina ollutta asuntoa (ellei vaimolla omaa), sekä koti-irtaimistoa huolimatta lasten omistuksesta ja aikuistumisesta.
Testamentilla voit määrätä avokillesi kaiken, mutta rintaperilliset voivat vaatia lakiosansa, eli puolet siitä mitä perisivät ilman testamenttia. Mikäli taas määräät testamentilla lapsillesi kaiken tai edes lakiosan verran, niin voit samalla kumota heidän tulevilta aviopuolisoiltaan avio-oikeuden jättämääsi perintöön. Alaikäisten lasten periessä, niin uskon maistraatin vaativan lapsille virallisen edunvalvonnan ja lakiosan heti lasten omistukseen, ainakin sen ylittäessä 15000 euroa.
Mutta kuten on aiemmin vastattu, niin jäämistösi aiheuttamat tilanteet pysyvät perhepiirissä, vaikka et tekisi mitään kuolemasi varalle.
On hyvä muistaa, että leikkauksiin ryhdytään käsittääkseni vain silloin, kun potilaan uskotaan siitä selviytyvän hengissä ja toipuvan. - w_man22
Naimisiin menoa voisi olla se fiksuin.
Testamenttaus vaimolle - lapsille lakiosa.
Kun lapset perii omaisuutta - tulee aika paljon byrokratiaa ja kustannuksia maistraatin kuvioista (holhouslaki) - ja lasten omaisuus on tavallaan oman määräysvallan ulkopuolella.
Noilla kuvioilla oman määräysvallan osuutta voi lisätä.
Kannattaa ennen leikkausta keskustella kaiken varalta "asiat" lastesi/avon kanssa.- w_man22
Niiden edunsaajat kannattaa myös tarkistaa.
- dfasiofu
Kun niitä on kaikenlaisia leskiä. Ulkopuolisen edunvalvojan hyvä puoli on se, että hän pitää huolen siitä, että lasten etu tulee valvottua. Kyseessähän on lasten omaisuus ja sitä tulee hoitaa niin, että sen arvo säilyy.
Avioliitto on lesken kannalta edullinen tasingon takia. Antaisin kyllä lapsille täyden perintöosan. - w_man22
dfasiofu kirjoitti:
Kun niitä on kaikenlaisia leskiä. Ulkopuolisen edunvalvojan hyvä puoli on se, että hän pitää huolen siitä, että lasten etu tulee valvottua. Kyseessähän on lasten omaisuus ja sitä tulee hoitaa niin, että sen arvo säilyy.
Avioliitto on lesken kannalta edullinen tasingon takia. Antaisin kyllä lapsille täyden perintöosan.No ulkopuolista alaikäisille harvemmin määrätään. Se leski toimii edunvalvojana - maistraatin lupa maksut tarvitaan moneen asiaan.
- dabadaa
Perintöverolta ei voi välttyä. Se tulee maksettavaksi yllättävän pian, meillä tuli lappuset postista muistaakseni 2 kk:n kuluttua perunkirjoituksesta, mutta maksettiin kahdessa erässä 3:n tai 4 kk:n välein. Suuruudesta riippuu kuinka monessa erässä voi maksaa ja paljonko erä on. Meillä ensimmäinen erä oli n. puoli vuotta perunkirjoituksen jälkeen. Siihen mennessä ehdittiin myydä perintöä joten ei ollut ongelmaa.
Jos mielestäsi haluat jättää kaiken puolisollesi ja lapsillesi: menkää naimisiin - silläkin uhalla että selviät leikkauksesta. Ilmeisesti suhteenne on sitä sorttia, että elätte perheenä. Lapsetkin varmaan pitäisivät ajatuksesta. Jos testamenttaat jotain puolisollesi, avioliitossa hänkin pääsee pienemmällä veroprossalla. Mitä järkeä on antaa verorahoja valtiolle, kun sen voi yksinkertaisella vihkimisellä välttää.
Henk. koht. ihmettelen avoliittojen suosiota, kun esim. äkillisen kuolemantapauksen varalta puolisolla ei olekaan mitään turvaa. Harva kuitenkaan saa ennakkoilmoituksen lähiaikoina tapahtuvasta kuolemastaan, että voisi kätevästi järjestää asiat juuri sitä ennen. Toisaalta jos ei ole varma suhteesta, niin ei tietenkään pidä mennä naimisiin.- amadööri
Kun avopari asuu avioliiton kaltaisissa oloissa ja heillä on yhteisiä lapsia, niin "avokkia" perintöverotetaan (testamenttaus) 1. veroluokan mukaan.
- polkender
amadööri kirjoitti:
Kun avopari asuu avioliiton kaltaisissa oloissa ja heillä on yhteisiä lapsia, niin "avokkia" perintöverotetaan (testamenttaus) 1. veroluokan mukaan.
oikeinko lakikirjasta katsoit...?
älä jakele valheellisia neuvoja kun tosiaan olet amadööri.
kaikki tietää että avopuolisolla ei ole perimisoikeutta vaikka olis kuinka paljon lapsia ja yhteistä omaisuutta. se oliskin kiva kun vois periä kaikki ne akat kenen kanssa on tehnyt kersoja, ja pelkästään sillä perusteella että on yhteisiä lapsia :) ja jos jollaan akalla on kolmen eri miehen kanssa lapsia perinnöstä kukin saa 1/6. kannatetaan!! - Pertsavaan
amadööri kirjoitti:
Kun avopari asuu avioliiton kaltaisissa oloissa ja heillä on yhteisiä lapsia, niin "avokkia" perintöverotetaan (testamenttaus) 1. veroluokan mukaan.
Laita linkki mistä tuon selvitit.
- amadööri
polkender kirjoitti:
oikeinko lakikirjasta katsoit...?
älä jakele valheellisia neuvoja kun tosiaan olet amadööri.
kaikki tietää että avopuolisolla ei ole perimisoikeutta vaikka olis kuinka paljon lapsia ja yhteistä omaisuutta. se oliskin kiva kun vois periä kaikki ne akat kenen kanssa on tehnyt kersoja, ja pelkästään sillä perusteella että on yhteisiä lapsia :) ja jos jollaan akalla on kolmen eri miehen kanssa lapsia perinnöstä kukin saa 1/6. kannatetaan!!Älä sekoita avokin perimistä ja vastauksessa mainitsemaani perintöverotusta toisiinsa.
Laitoin sulkeisiin testamentin juuri tämän takia, että huomattaisi vastaukseni koskevan vain perintöverotusta. - amadööri
Pertsavaan kirjoitti:
Laita linkki mistä tuon selvitit.
Perintö- ja lahjaverolain 11§ lisätekstistä kopio:
Jos perinnönjättäjään ja hänen kanssaan avioliitonomaisissa olosuhteissa eläneeseen henkilöön sovelletaan kuolinvuodelta toimitettavassa tuloverotuksessa tuloverolain (1535/92) 7 §:n 3 momentin puolisoita koskevia säännöksiä, luetaan perinnönjättäjän kanssa elänyt henkilö I veroluokkaan. (8.12.1995/1392)
Oleellista on yhteinen lapsi tai lapsettomilla, että avopuolisot ovat olleet aiemmin avioliitossa. - A.A
polkender kirjoitti:
oikeinko lakikirjasta katsoit...?
älä jakele valheellisia neuvoja kun tosiaan olet amadööri.
kaikki tietää että avopuolisolla ei ole perimisoikeutta vaikka olis kuinka paljon lapsia ja yhteistä omaisuutta. se oliskin kiva kun vois periä kaikki ne akat kenen kanssa on tehnyt kersoja, ja pelkästään sillä perusteella että on yhteisiä lapsia :) ja jos jollaan akalla on kolmen eri miehen kanssa lapsia perinnöstä kukin saa 1/6. kannatetaan!!Juuri tällaiset polkendeerit häiriköivät todella pahasti palstaa kun kommentoimalla viestejä joita eivät viitsi edes lukea.
Amadöörin viesti oli oikein, ja lisäksi selkeästi kirjoitettu. - sorivaan
amadööri kirjoitti:
Älä sekoita avokin perimistä ja vastauksessa mainitsemaani perintöverotusta toisiinsa.
Laitoin sulkeisiin testamentin juuri tämän takia, että huomattaisi vastaukseni koskevan vain perintöverotusta.... minäkin ymmärsin asian kuten tuo polken.. jotain. Voisikohan ilmaisutapasi olla puutteellinen.
- PLB
amadööri kirjoitti:
Perintö- ja lahjaverolain 11§ lisätekstistä kopio:
Jos perinnönjättäjään ja hänen kanssaan avioliitonomaisissa olosuhteissa eläneeseen henkilöön sovelletaan kuolinvuodelta toimitettavassa tuloverotuksessa tuloverolain (1535/92) 7 §:n 3 momentin puolisoita koskevia säännöksiä, luetaan perinnönjättäjän kanssa elänyt henkilö I veroluokkaan. (8.12.1995/1392)
Oleellista on yhteinen lapsi tai lapsettomilla, että avopuolisot ovat olleet aiemmin avioliitossa.Mistä tuo teksti on kopioitu?
- amadööri
PLB kirjoitti:
Mistä tuo teksti on kopioitu?
Kyseinen perintö- ja lahjaverolaki löytyy myös netistä finlex-sivuilta.
- vihille
Kyllähän moni asia tulisi yksinkertaisemmaksi, jos menisitte naimisiin. Sen jälkeen tekisitte keskinäisen testamentin, jossa leskellä on joko hallintaoikeus tai omistusoikeus omaisuuteen. Kannattaa keskustella lakimiehen kanssa mikä vaihtoehto on edullisempi ja kätevämpi.
Jos olet palkkatyöläinen tai maanviljelijä, saa esim. ryhmähenkivakuutuksesta myös leski korvaussumman , mitä avopuoliso ei saa.- w_man22
aviopuolisolla oikeus leskeneläkkeeseen (perhe-eläke)...jota avopuolisolla ei ole.
- paavo_52
mä tekisin testamentin. siihen saat kohtuuhintaista apua ainakin osoitteesta http://www.testamentti.fi
Paavo - Kasper.
vastanneille.
Avoke ei suostu muihin kuin kirkkohäihin ja niihin ei nyt kyllä ole varaa (jospa järki palaisi vielä)
Varmaankin tuo keskinäinen testamentti on paras ratkaisu minun tapauksessani, ei tuo maistraatin holhoaminenkaan kovin houkuttelevalta tunnu.
Kiitos vielä, rauhaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee632132Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."51795Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2361288En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin71950Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.87935Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki21855Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?112762Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin38719- 19706
Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun
mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?93689